"Ніби Україна програла війну США": WP про нову угоду щодо мінералів
"Ніби Україна програла війну США": WP про нову угоду щодо мінералів

"Ніби Україна програла війну США": WP про нову угоду щодо мінералів

Сполучені Штати представили Україні новий проект угоди про мінеральні ресурси, який кардинально відрізняється від раніше узгоджених умов і не містить гарантій безпеки, повідомляє Washington Post з посиланням на українських чиновників і проект документа.

Високопоставлений український чиновник, який побажав залишитися анонімним через чутливість питання, охарактеризував новий проект угоди так, ніби "Україна воювала зі США, програла, потрапила в полон і тепер має виплачувати довічні репарації".

Згідно з опублікованою Financial Times і підтвердженою Washington Post 55-сторінковою версією документа, нова угода:

  • Перекваліфіковує всю попередню допомогу США Україні в борг, який потрібно повернути з відсотками
  • Надає Сполученим Штатам "право першої пропозиції" на всі інвестиції, пов'язані з енергетикою та мінералами
  • Вимагає 50% від усіх нових і існуючих джерел доходів без будь-якого внеску з боку США
  • Створює раду фонду з трьох американських і двох українських представників, даючи США постійну більшість
  • Не включає жодних гарантій безпеки для України

Президент Володимир Зеленський заявив журналістам у п'ятницю, що його офіс отримав нову пропозицію з Вашингтона лише напередодні. За його словами, віце-прем'єр Юлія Свириденко повідомила йому, що документ "зовсім інший" від раніше узгодженої рамкової домовленості і "включає речі, які раніше не обговорювалися, і містить елементи, які вже були відхилені обома сторонами".

"Я буду розглядати лише версію, яка була офіційно представлена нашій стороні. Формат змінився, тому давайте спочатку вивчимо цей формат, а потім зможемо говорити", — сказав Зеленський. Він додав, що особисто розгляне документ лише після того, як юристи "підтвердять, що все відповідає українському законодавству та нашій конституції". Україна не погодиться на пропозицію, яка може порушити її план вступу до Європейського Союзу, підкреслив президент.

Українські та американські офіційні особи планували підписати рамкову угоду у Вашингтоні минулого місяця, яка мала закласти основу для співпраці та взаємної вигоди від майбутнього видобутку мінеральних ресурсів України. Однак після напруженої зустрічі в Овальному кабінеті між Зеленським і президентом Дональдом Трампом плани на решту візиту були різко скасовані, і пропозицію так і не було підписано.

Міністр фінансів США Скотт Бессент сказав Fox News у середу, що сподівається перейти до повноцінних обговорень "і навіть отримати підписи наступного тижня" щодо угоди.

Однак швидке схвалення малоймовірне, судячи з реакції українських законодавців і чиновників. Депутат Ярослав Железняк заявив Washington Post, що парламент хоче справедливої співпраці зі Сполученими Штатами, але "категорично не підтримає" нинішню версію угоди.

"Текст, м'яко кажучи, недостатньо вигідний для України", - сказав він. "Проблема в тому, що ця угода, в її нинішньому вигляді, не просто 'недостатньо вигідна' — вона відверто не нейтральна".

У публічному повідомленні в Telegram Железняк описав угоду як "відверто жахливу", вказуючи на те, що вона надала б американцям доступ до всіх мінеральних, нафтових і газових запасів України назавжди.

За його словами, прибуток буде негайно конвертуватися в іноземну валюту і переводитися за кордон, а США отримають "право першої відмови на всі нові інфраструктурні проекти і вето на продаж ресурсів третім країнам" без "будь-якої згадки про гарантії безпеки. Навіть натяку".

Свириденко підтвердила під час зустрічі з українським парламентом у п'ятницю, що Україна отримала робочу версію угоди і вивчає її. Вона закликала до обережності в публічних обговореннях.

"Будь-які публічні обговорення тексту цієї угоди на даному етапі лише шкодять переговорному процесу і заважають нашій здатності вести конструктивний діалог з американськими партнерами", - сказала вона.

Колишній український чиновник, знайомий з переговорами, сказав, що нова пропозиція може бути лише початковою переговорною позицією Сполучених Штатів, але вона "жахлива для України". "Немає жодних шансів, що вона буде підписана в цій версії", - сказав колишній чиновник.

Україна сподівалася, що така мінеральна угода включатиме письмову пропозицію серйозних гарантій безпеки для країни. Київ дав зрозуміти, що інвестиції США в природні ресурси і присутність американських компаній в Україні самі по собі не будуть служити стримуючим фактором проти майбутньої російської агресії.

Зеленський також неодноразово заявляв публічно, що не погодиться на жодну угоду, яка залишить майбутні покоління українців у боргу.

RetryClaude can make mistakes. Please double-check responses.

Теги за темою
Володимир Зеленський Дональд Трамп
Джерело матеріала
loader
loader