УКФ пропонує закріпити в законі фінансування Фонду 0,1% від видатків загального фонду держбюджету
Керівництво Українського культурного фонду запропонувало закріпити в Законі України «Про Український культурний фонд» щорічне фінансування Фонду на рівні не менше ніж 0,1% від видатків загального фонду Держбюджету за попередній рік. Також збільшити тривалість проєктів, оскільки зараз вимоги законодавства не дозволяють УКФ підтримувати довгострокові ініціативи. Про це йшлося на виїзному засіданні комітету гуманітарної та інформаційної політики в офісі УКФ наприкінці березня 2025 року.
Закон «Про Український культурний фонд» потребує змін, переконані у наглядовій раді та дирекції Фонду. «Ми пропонуємо стале фінансування культурно-мистецьких проєктів. Щорічні дискусії — "давати чи не давати, а якщо давати, то скільки" — мають залишитися в минулому. Для цього менеджмент УКФ пропонуватиме закріпити в ЗУ "Про УКФ" щорічне фінансування Фонду на рівні не менше ніж 0,1% від видатків загального фонду Держбюджету за попередній рік. Це не буде чимось надзвичайно новим для нашої сфери, адже схожа можливість вже закріплена для Суспільного мовника», — сказала виконавча директорка УКФ Анастасія Образцова.
За словами народного депутата Володимира В’ятровича, ідея з фіксованим відсотком правильна, але її реалізація буде складною, адже навіть НСТУ, на діяльність якої у держбюджеті передбачено конкретний відсоток, майже ніколи не отримувала повну суму. Євгенія Кравчук підкреслила, що готуватися до наступного бюджетного року варто заздалегідь, і хоч комітет гуманітарної та інформаційної політики підтримує всі ініціативи УКФ, сама дискусія має бути ширшою із залученням експертів. Це дозволить якісно проадвокатувати фінансовий запит на проєкти УКФ.
На засіданні обговорили шляхи співфінансування проєктів, зокрема й міжнародну співпрацю. Зараз Фонд може задовольнити лише 12-13% від того, що очікує культурна спільнота.
«Ключова причина російсько-української війни, і це визнано на рівні ПАРЄ, — культурне стирання, стирання культурної ідентичності. Це поле, де триває війна смислів. І ми маємо в цьому протистоянні бути не пасивним, а надактивним учасником», — сказала голова наглядової ради УКФ Наталія Кривда.
Голова комітету Микита Потураєв вручив представникам Фонду подяки комітету та грамоти Верховної Ради, висловивши вдячність за ефективну роботу.
Фото: УКФ
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.

