Тренування 1-2 рази на тиждень дорівнюють щоденним за користю для здоров’я, — дослідження
Тренування 1-2 рази на тиждень дорівнюють щоденним за користю для здоров’я, — дослідження

Тренування 1-2 рази на тиждень дорівнюють щоденним за користю для здоров’я, — дослідження

Depositphotos

Дослідники з Китаю з’ясували, що усього 150 хвилин помірних та інтенсивних фізичних вправ на тиждень достатньо для суттєвого зниження ризику смертності.

Зазначається, що ефект від помірних або активних фізичних вправ один два рази на тиждень тривалістю 150 хвилин дорівнює ефекту від щоденного виконання фізичних вправ.

«Вам не потрібно займатися спортом щодня, щоб залишатися здоровим. Якщо ви підтримуєте 150 хвилин помірної або інтенсивної фізичної активності на тиждень — чи то в один-два дні або розтягнуто — ви можете значно знизити ризик смерті від серцево-судинних захворювань, раку або з інших причин. Це повідомлення — обнадійлива новина для зайнятих людей, які важко вписуються в щоденні тренування, але можуть витримувати концентрований сплеск активності у вихідні або протягом декількох днів. Дослідження надає докази того, що навіть спорадична фізична активність може мати довгострокові переваги для здоров’я, допомагаючи людям розставляти пріоритети щодо свого благополуччя в умовах щільного графіка», — наголошує співавтор дослідження, доктор філософії, епідеміолог Школи громадської охорони здоров’я Південного медичного університету в Гуанчжоу Чжі-Хао Лі. 

Для отримання користі для здоров’я Всесвітя організація з охорони здоров’я та Асоціація кордиологів США радять дорослим приділяти від 150 до 300 хвилин аеробним фізичним вправам середньої інтенсивності або 75-150 хв аеробним фізичним вправам високої інтесивності. У рамках дослідження науковці проаналізували інформацію про здоров’я та фізичну активність понад 93 тис. людей з великої біомедичної бази у Великій Британії з метою вивчення різних моделей фізичної активності, які можуть впливати на зменшення ризиків смертності від різних причин.

Були вивчені дані щодо фізичної активності, зібрані з наручних акселерометрів, що вимірюють рух. Дослідники розділили проаналізовану інформацію на 3 категорії: до першої групи потрапили особи, що займались фізичними вправами по вихідних, до другої групи віднесли людей, що виконували фізичні вправи щодня, а у третю потрапили ті, хто взагалі не підтримував ніяку фізичну активність.

У порівнянні з тими, хто взагалі не приділяв часу фізичним вправам, люди, які були фізично активні на вихідних та протягом тижня, мали суттєво знижений ризик смертності від серцево-судинних та онкологічних хвороб, навіть якщо вони приділяли фізичним вправам не більше 150 хв на тиждень.

  • Зокрема, у тих, хто займався фізичними вправами по вихідних, ризик смертності від усіх причин був меншим на 32%, від серцево-судинних хвороб — на 31%, від онкології — 21%.
  • Для тих, хто виконував фізичні вправи щодня, ризик смертності від усіх причин був нижчим на 26%, від серцево-судинних хвороб — 24%, від онкології — на 13%.

Деякі результати здивували дослідників, які спочатку очікували, що фізична активність протягом тижня, а не тільки на вихідних, виявиться більш корисною для здоров’я. Результати доводять, що загальний обсяг фізичної активності є вирішальним фактором для користі для здоров’я, а не те, як він розподіляється протягом тижня.

Однак науковці попереджають, що спроба втиснути необхідну фізичну активність у 150 хв може створити надмірне навантаження на тіло. Деякі дослідження показують, що у тих, хто займається фізичними вправами виключно у вихідний день, трохи вищий ризик травм опорно-рухового апарату порівняно з тими, хто тренується регулярніше. Проте переваги тренувань лише у вихідні дні набагато переважують потенційні ризики.

  • Серед обмежень цього дослідження науковці вказують аналіз показників здоров’я переважно громадян Великої Британії, тому результати можуть бути дещо іншими для інших груп населення. Дані дослідження були зосереджені на семи днях фізичної активності, яка вимірювалась акселерометром з 2013 по 2015 рік у 93 тис. 409 учасників у віці від 37 до 73 років, зареєстрованих у Біобанку Великобританії. Понад 56% учасників були жінками, 97% — білими, їхній середній вік становив 62 роки.
  • На підставі даних акселерометра понад 42% учасників було класифіковано як активних протягом вихідного дня, близько 24% — як активних постійних учасників зайнять фізичними вправами щодня і майже 34% — як неактивних. Акселерометри фіксували різні види активності, включаючи ходьбу, біг підтюпцем, їзду на велотренажері, вправи на еліптичному тренажері, роботу по дому, садівництво та такі види дозвілля, як танці.
  • За вісім років спостереження близько 4 тис. дорослих померли від усіх причин, у тому числі близько 17% — від серцево-судинних захворювань та близько 45% — від раку. У порівнянні з неактивними учасниками, ті, хто займався спортом протягом двох днів на тиждень, частіше були чоловіками, молодшими, мали вищу освіту, не курили, не вживали алкоголь, рідше страждали на діабет 2 типу та/або мали нижчий індекс маси тіла (показник вмісту жиру в організмі для визначення здорової ваги).

Результати дослідження були опубліковані у журналі Journal of the American Heart Association

Джерело: SkiTechDaily

Теги за темою
Спорт Здоров'я
Джерело матеріала
loader
loader