У Борзих були досить усталені контакти з Печерським і Шевченківським судами Києва – джерела
У Борзих були досить усталені контакти з Печерським і Шевченківським судами Києва – джерела

У Борзих були досить усталені контакти з Печерським і Шевченківським судами Києва – джерела

У Борзих були досить усталені контакти з Печерським і Шевченківським судами Києва – джерела

Голова Печерського суду Руслан Козлов – його кум.

НАБУ почало розслідування  по кейсу адвокатів, якім 1 квітня було вручено підозри щодо незаконного втручання у судові реєстри,  ще у 2023 році.  НАБУ тоді фіксувало постійні витоки у справах. Слідчі Бюро визначили одне з джерел «зливу» та почали слідчі дії, однак, санкціоноване судом прослуховування довелось невдовзі припинити через форс-мажор, розповідає у статті «Справа адвокатів-хакерів. Як НАБУ виявило паразитів» редакторка відділу політики ZN.UA Інна Ведернікова.

Авторка уточнює що остаточний тривожний дзвінок в НАБУ щодо зливів у корупційних справах пролунав у жовтні 2023 року, коли після постанови судді ВАКС про обшуки в житлових і офісних приміщеннях у справі ексміністра аграрного розвитку Миколи Сольського детективи НАБУ та САП помітили, що в одному з офісів раптово згорнули роботу, а фігуранти справи змінили телефони й перевстановили месенджери. Як стало відомо згодом, до таких дій учасники справи вдались після попередження від адвокатів, які незаконно переглянули близько 100 судових рішень, винесених у межах цього провадження.

У НАБУ працювали над кількома версіями витоку даних і в межах однієї з них суд  санкціонував прослуховування в офісі юридичної компанії. Прослуховування, яке в режимі онлайн фіксувало все, що відбувалось в офісі, тривало лише півтора місяці - з середини листопада до кінця грудня 2023 року.

«У списку справ, до яких адвокати доклали руки — чи то як учасники процесу, чи як тіньові радники, — фігурують досить відомі прізвища. Ігор Коломойський, Борис Кауфман, Дмитро Ісаєнко, Григорій Козловський, Богдан Якимець, Олександр Насіковський, Олександр Грановський, Кирило Шевченко, Вадим Новинський. Тут-таки кейси НАБУ щодо «Держспецзв'язку», КП «Кінематика» тощо. У кожному із цих проваджень слідство втратило частину доказів. У деяких, за інформацією джерел, — ключових», - підкреслює журналістка масштаб та наслідки незаконної діяльності адвокатської контори.

(Після публікації матеріалу до редакції звернувся екс-глава НБУ Кирило Шевченко, спростувавши, що мав будь-які стосунки з адвокатською компанією Борзих. "Я не співпрацював і не співпрацюю із цією фірмою, не знайомий із  цими людьми і не знаю про це замовлення", - заявив він.  Але ZN.UA отримало інформацію від кількох джерел у правоохоронній системі, що серед проявів уваги до кейсу Шевченко, документы по його справі незаконно моніторились і витягались з реєстру адвокатами).

Після підозр із боку працівників фірми у можливому прослуховуванні, які виникли після скандалу у медіа навколо прослуховування в кабінеті Валерія Залужного, НАБУ довелось перейти до обшуків значно раніше, аніж планувалось. Тоді слідчі дії провели як в офісі компанії, так і у кількох адвокатів, а також спільника-хакера Костянтина Сайбеля, а детективи вилучили електронні пристрої, включно з телефонами та ноутбуками Сайбеля й адвоката компанії «Гарантія ваших прав» Андрія Філюка.

«Слідство тривало півтора року. Після нещодавнього оголошення підозр з’явилася версія, що НАБУ протягом усього цього часу перебувало під тиском офісу президента й нібито навмисно пішло за «найменш тяжкою статтею», хоча в записах, зроблених за півтора місяця прослуховування, містяться підстави для значно серйозніших обвинувачень», — пише Ведернікова.

Але, за інформацією джерел, щодо керівника юридичної компанії «Гарантія ваших прав» Дмитра Борзих і його поплічників на початку було відкрито два кримінальні провадження за такими статтями КК України як отримання неправомірної вигоди посадовими особами (ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368) та втручання в роботу автоматизованих систем документообігу судів (ч. 2 ст. 376-1). Згодом прокурор об’єднав провадження в одне, тому справа прямо підслідна НАБУ, хоча це намагаються оскаржити адвокати фігурантів.

Кримінальні провадження за обома статтями вели  паралельно, а після хай навіть передчасних обшуків та вилучення техніки слідство зібрало достатньо доказів для вручення підозр трьом фігурантам за епізодом втручання в реєстр.

Загалом сьогодні підозрюваними у справі проходять адвокати Дмитро Борзих, Андрій Філюк і Максим Комарницький, а ще шість із двадцяти працівників контори в зоні уваги слідчих.

Однак згадані вище правопорушення не єдині, які виявило слідство. Як стверджують джерела ZN.UA в правоохоронних органах, детективи також зафіксували ознаки підготовки до надання неправомірної вигоди — як судді, так і експертам, за висновок, який міг би лягти в основу виправдувального вироку.

«За цими фактами було відкрито окреме провадження, згодом об'єднане прокурором із основним», - пише авторка та зазначає, що навіть  після відставки одіозного Олександра Рувіна з посади очільника Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Дмитро Борзих зберіг вплив в інституті та схему скуповування та перепродажу експертиз.

Як зазначило джерело ZN.UA, для отримання секретної інформації для своїх непересічних клієнтів адвокати використовували не лише  цифрові інструменти, а й підкуповували суддів , їхніх помічників чи співробітників апаратів судів. Останні повідомляли працівників контори про подані слідством клопотання на обшуки.

«У Борзих були досить усталені контакти з Печерським і Шевченківським судами Києва. Понад те, голова Печерського суду Руслан Козлов — його кум», - наводить приклад співрозмовник.

Розслідування несанкціонованого отримання даних проходило в кілька етапів, кожний із яких націлювали на конкретні завданнях. Однак не всі з них вдалося довести до кінця.

Нагадаємо, 1 квітня НАБУ оголосило підозру колишньому заступнику головного військового прокурора Анатолія Матіоса, а нині адвокату  Дмитру Борзих у несанкціонованому доступі до закритої частини Єдиного державного реєстру судових рішень. Також підозру повідомлено двом адвокатам його фірми. За даними слідства, підозрювані незаконно отримали доступ до закритої частини ЄДРСР, включно з рішеннями ВАКС, та передавали закриту інформацію своїм клієнтам. 

При цьому Борзих мав доступ на Банкову та особисто до заступника голови ОПУ Олега Татарова. За час «роботи» його фірми НАБУ зафіксувало понад 30 «зливів», у тому числі у справі ексміністра аграрної політики Сольського. 

ВАКС частково задовольнив клопотання САП та застосував до Борзих запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 10 млн грн та носіння електронного браслету.

Джерело матеріала
loader
loader