/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F45%2F5d106408321f3b20c8fd94da86e43ce3.jpg)
Новий промах Путіна: що в США думають про угоду щодо українських копалин і в чому сумніваються
Угода є доказом зняття напруги у відносинах США та України.
У середу, 30 квітня, США та Україна уклали давно очікувану угоду щодо економічного партнерства. Документ покликаний забезпечити доступ Сполучених Штатів до природних ресурсів України, зокрема критично важливих мінералів, а також сприяти фінансуванню відбудови країни.
Що про підписану "угоду про копалини" кажуть експерти та ЗМІ на Заході — проаналізувала міжнародна оглядачка "Телеграфу" Ольга Кирилова.
Звідки така терміновість
Видання Politico звертає увагу, що підписання угоди відбулося лише за кілька днів після того, як Дональд Трамп і Володимир Зеленський зустрілися на похоронах Папи Франциска у Ватикані "на тлі зусиль президента [США] підштовхнути як Україну, так і Росію до укладення мирної угоди".
Як повідомили виданню двоє джерел, раптову терміновість у досягненні домовленості частково спричинило зростаюче розчарування президента США повільним перебігом мирних переговорів і, зокрема, позицією президента Росії Володимира Путіна, який досі не погодився на запропоновані Трампом умови миру.
"Під час розмови всередині собору Святого Петра в суботу президент Володимир Зеленський закликав Дональда Трампа посилити тиск на Володимира Путіна. Трамп, своєю чергою, закликав українського лідера фіналізувати угоду щодо мінералів, яку він просуває з моменту вступу на посаду як фактичну гарантію безпеки для України у післявоєнний період", — йдеться у матеріалі.
Під час засідання Кабінету міністрів 30 квітня Трамп заявив, що "угода про копалини" допоможе стримати майбутні атаки на Україну після досягнення миру.
"Присутність американців, як я думаю, стримуватиме багатьох небезпечних гравців від спроб зайти в країну або принаймні у регіон, де ми здійснюватимемо розробку", — сказав він.
Без гарантій безпеки, але з увагою Трампа
Газета The New York Times розповідає, що підписаний документ має на меті надати президентові Трампу особисту зацікавленість у долі України та водночас відповісти на його застереження щодо того, що США нібито надають Києву безконтрольну допомогу для стримування російського вторгнення.
Один із поінформованих співрозмовників видання зазначив, що остаточна версія документа не містить явних гарантій майбутньої безпекової допомоги з боку США. Інший підтвердив, що таку ідею Вашингтон відкинув ще на ранньому етапі переговорів.
"Попри гучні заяви, угода не матиме реального значення, якщо бойові дії між Україною та Росією триватимуть", — стверджують журналісти.
Втім, прихильники України сподіваються, що цей документ дозволить Трампу побачити в Україні не лише джерело витрат, а й потенційного союзника, а не перешкоду для покращення відносин з Володимиром Путіним. Також угоду називають доказом того, що "Київ здатен конструктивно співпрацювати з Трампом".
Ілюзорна домовленість
The Washington Post також наголошує, що остання версія угоди не містить жодних конкретних гарантій безпеки для України. Однак у ній зазначено, що Київ і Вашингтон погоджуються: документ підтверджує "довгострокове стратегічне узгодження" між двома країнами та підтримку з боку США "безпеки, добробуту, відбудови України та її інтеграції у глобальні економічні структури".
"Уже саме таке формулювання є перемогою для Києва, який прагнув будь-якого вияву підтримки з боку США після того, як відносини між двома країнами ускладнилися за президентства Дональда Трампа. Водночас Україна домагатиметься значно більш конкретних гарантій безпеки в межах будь-якої майбутньої мирної угоди", — йдеться у статті.
Попри досягнуті домовленості, угода переважно відображає гіпотетичні очікування, з огляду на значну невизначеність щодо майбутнього, заявив WP Олег Устенко, колишній економічний радник президента Зеленського.
Наразі іноземні інвестори не поспішають масштабно вкладатися в мінеральні проєкти в Україні з низки причин, зокрема через війну. Трамп не може змусити приватні американські компанії робити дорогі й потенційно невигідні інвестиції.
"Трамп хоче подати це як перемогу для американців, але інвестувати буде не він і не держава США — потрібен приватний сектор", — зазначив Устенко. "Тож, на мою думку, це зараз радше символічний жест, ніж щось реальне".
Алекс Хакез, який був високопосадовцем з питань корисних копалин в адміністрації Байдена, вважає вкрай малоймовірним, що Україна здатна розвинути нову гірничодобувну галузь у сфері літію чи рідкісноземельних металів.
Він назвав оцінки природних ресурсів України на трильйони доларів, озвучені адміністрацією Трампа, ілюзорними. Водночас Україна справді має розвинену галузь видобутку залізної руди, однак, за попередньою версією угоди, вона не включена до документа.
"Суть у тому, що в Україні є поклади різних критично важливих мінералів, які оцінюють у по суті вигадані суми", — сказав Хакез. "Є причина, чому більшість таких гірничих проєктів реалізуються лише в Китаї — за нинішніх економічних умов це майже нецікаво для інвесторів".
Путін зрозуміє, що вчергове недооцінив Україну
"Під час інтенсивних переговорів українські посадовці продемонстрували, що здатні діяти впевнено й послідовно, аби зрештою добитися справедливої угоди.
Попри сильний тиск з боку адміністрації Трампа прийняти менш вигідні пропозиції, Україна змогла показати, що вона не є "молодшим партнером", який має беззастережно погоджуватись на невигідні умови. Українська сторона поставила на перше місце майбутнє своєї держави й виконала серйозну роботу, щоби дійти до фінального документа, який можна вважати перемогою для обох сторін", — оцінює документ Шелбі Магід, заступниця директора Євразійського центру Atlantic Council.
Вона звертає увагу, що цей "прорив і покращення у відносинах між США й Україною" відбуваються на тлі зростаючого роздратування адміністрації Трампа діями Росії та сумнівів щодо готовності президента Володимира Путіна завершити війну.
Як зазначив міністр фінансів США Скотт Бессент: "Ця угода чітко сигналізує Росії: адміністрація Трампа налаштована на мирний процес, що ґрунтується на вільній, суверенній та процвітаючій Україні в довгостроковій перспективі".
"Такі заяви й зобов’язання Вашингтона підривають усі ключові цілі Кремля. І, можливо, з огляду на нову угоду й інші останні сигнали зі США, Путін нарешті усвідомить: він знову недооцінив Україну", — зазначає Магід.
Туманне майбутнє угоди
Водночас інший експерт Atlantic Council Ед Верона сумнівається, що угода витримає випробування часом, необхідним для реалізації масштабних проєктів, які часто потребують до десяти років підготовки.
"Росія, що іронічно, сама є прикладом того, як угоди про використання ресурсів можуть бути скасовані. Угоди про розподіл продукції, підписані в складний перехідний період 1990-х, згодом були переглянуті режимом Путіна, а західні партнери були змушені поступитися контролем і мажоритарною часткою у великих проєктах. Подібних прикладів набагато більше. Підозрюю, що мало хто з серйозних американських інвесторів буде ризикувати грошима своїх акціонерів на основі такої явно незбалансованої "угоди", — підкреслює Верона.
Трамп отримав свою перемогу
Політичний аналітик адвокаційної організації Razom for Ukraine Даг Кляйн припускає: завдяки угоді Україна може знову "відкрити двері" для військової допомоги з боку США.
"Попри те, що озброєння, обіцяне адміністрацією Байдена, продовжує надходити, Трамп ще не взяв на себе жодних нових зобов'язань щодо оборонної допомоги Україні з моменту свого вступу на посаду.
Віцепрем'єр-міністр України Юлія Свириденко, яка підписала угоду у Вашингтоні, заявила, що на додаток до прямих фінансових внесків до інвестиційного фонду, нова допомога, така як системи протиповітряної оборони, буде вважатися інвестицією в фонд. Жодна країна, окрім США, не може забезпечити протиповітряну оборону великої дальності від ударів російських балістичних ракет по українських містах", — пише Кляйн.
За його словами, "Трамп витратив місяці на пошуки перемоги в Україні", і тепер він її отримав.
"Але російське вторгнення не буде вирішене економічним партнерством. Путін неодноразово відкидав перемир'я, бо не хоче миру — йому потрібна Україна. Якщо Білий дім справді сподівається укласти мирну угоду з Росією, це вимагатиме значного тиску на Кремль за допомогою нових санкцій, які підготував Конгрес, і надання нової військової підтримки Україні", — підсумовує експерт.
Нагадаємо, раніше "Телеграф" детально розповідав, які корисні копалини ховаються в надрах України.

