Сі та Путін отримують найбільшу вигоду від хаосу, спричиненого Трампом — FT
Сі та Путін отримують найбільшу вигоду від хаосу, спричиненого Трампом — FT

Сі та Путін отримують найбільшу вигоду від хаосу, спричиненого Трампом — FT

Сі та Путін отримують найбільшу вигоду від хаосу, спричиненого Трампом — FT

Росія і Китай навряд чи залишаться сторонніми спостерігачами, поки Америка розбирається з власними проблемами.

"Відбуваються зміни, яких не спостерігали вже 100 років. І ми разом керуємо цими змінами", — сказав президент Китаю Сі Цзіньпін, прощаючись з російським лідером Владіміром Путіним у Кремлі в березні 2023 року. 

Зараз, коли Путін і Сі беруть участь у чотириденному саміті, який розпочинається сьогодні, 7 травня, в Москві, вони можуть бути задоволені тим, що ці зміни дійсно відбулися, навіть якщо вони були частково спричинені деструктивним президентством Дональда Трампа, вважає Олександр Габуєв, директор Берлінського центру Карнегі з вивчення Росії та Євразії.

"Світ перебуває на переломному етапі, й і Пекін і Москва готові стати головними бенефіціарами удару, який Америка завдала по своїй глобальній ролі. Тепер Путіну і Сі потрібно лише розробити стратегію, як скористатися цим історичним моментом і забезпечити незворотність занепаду американської гегемонії", — додає Габуєв.

Два роки тому, коли Сі востаннє відвідував Москву, його метою було повідомити про своє рішення не відмовлятися від Путіна; натомість він вирішив таємно підтримати війну Росії проти України. На той час це здавалося ризикованою ставкою. Російські війська зазнали поразки в Україні частково завдяки значній допомозі США, Київ готував контрнаступ, і багато хто на Заході захопився надією на неминучу поразку і приниження Росії.

Сі посприяв розблокуванню потоку товарів подвійного призначення, таких як складні мікросхеми і сучасні верстати, які допомогли відновити російський військово-промисловий комплекс. Китай також забезпечив додаткове місце для російських товарів на своїх гігантських ринках, що дозволило Москві отримати вкрай необхідні експортні доходи.

В результаті Кремлю вдалося зміцнити свою військову машину і поставити російську економіку на військові рейки. Китай, тим часом, отримав кращий доступ до дешевих вуглеводнів, металів, добрив і сільськогосподарських товарів; новітнього російського озброєння, що пройшло бойові випробування; і російських технічних спеціалістів, вигнаних із західних лабораторій.

"Для Китаю й Росії інвестиції у багаторічні відносини, посилені війною, вже принесли величезні дивіденди — навіть якщо Москві довелося змиритися з глибшою залежністю від сусіда, а Пекіну — з погіршенням зв'язків із Європою. Але тепер Сі й Путін можуть отримати ще більші вигоди, адже Трамп із завзяттям руйнує залишки світового порядку, і навряд чи вони залишаться осторонь", — стверджує Габуєв.

По-перше, Пекін і Москва багато чому навчилися, як захистити себе від використання Вашингтоном своїх технологічних і фінансових переваг. Здатність Росії вести війну, попри західні санкції, є найкращим прикладом методів захисту Китаю від Америки — чи то через використання юаня для платежів і заощаджень, чи через підтримку китайських технологій.

Москва та Пекін, ймовірно, активно просуватимуть ці інструменти, насамперед у країнах глобального півдня, зокрема через БРІКС, а Трамп, розпочавши глобальну тарифну війну, став їхнім мимовільним продавцем.

По-друге, Сі та Путін більше десяти років заявляють, що західний тип демократії далеко не досконалий. Що може бути кращим доказом цього, ніж переобрання Трампа? Принаймні на цей час Китай може стверджувати, що його система пропонує стабільність та довгострокову перспективу, яких явно не вистачає в Америці Трампа.

"Широке переконання у перевазі демократії над іншими системами управління вже давно є потужною трансформаційною силою та джерелом сили США. Це, зокрема, сприяло падінню Радянського Союзу, що стало травматичним досвідом як для Путіна, так і для Сі. Якщо це переконання буде зруйноване, це стане великою перемогою для Москви та Пекіна", — додає автор.

Крім того, руйнування, яке Трамп залишив у американських бюрократичних структурах, зокрема в державному та оборонному департаментах і розвідці, разом із відчуженням ключових союзників США, може послабити головного ворога Китаю та Росії до непоправного рівня в той час, коли їхні власні військові та розвідувальні структури швидко зміцнюються.

Габуєв додає, що у темнішому альтернативному майбутньому, Сі та Путін можуть побачити наступні роки як можливість закріпити свою спадщину, приймаючи рішення, які можуть увічнити їх в історії, включаючи подальше перерозподілення карти світу тепер, коли стара система зруйнована, а Америка займається розв'язуванням власних проблем.

"Час, який ці два лідери проведуть разом цього тижня, можливо, увійде в історію, а може й ні. Однак одне можна сказати напевно: якщо ідея Трампа полягала в тому, щоб розсварити Сі та Путіна, як він хвалився, то його другий президентський термін лише зближує їх", — підсумував директор Берлінського центру Карнегі з вивчення Росії та Євразії.

Нагадаємо, що Владімір Путін планує під час переговорів із лідером КНР Сі Цзіньпіном підняти низку ключових тем, серед яких — тісніша енергетична співпраця між країнами та реалізація проєкту газопроводу "Сила Сибіру-2".
 
 

Джерело матеріала
loader
loader