Олігарху Курченку оголосили заочну підозру у захопленні підприємств на ТОТ
Олігарху Курченку оголосили заочну підозру у захопленні підприємств на ТОТ

Олігарху Курченку оголосили заочну підозру у захопленні підприємств на ТОТ

Служба безпеки України та Офіс генерального прокурора повідомили про заочну підозру олігарху-втікачу Сергію Курченку та іншим російським ділкам, які привласнили українські підприємства на тимчасово окупованих територіях.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє пресцентр СБУ.

«Служба безпеки та Офіс Генерального прокурора зібрали масштабну доказову базу щодо незаконного захоплення промислових підприємств та розграбування українських надр на тимчасово окупованих територіях нашої держави», - ідеться в повідомленні.

За матеріалами справи, значну кількість комплексів вугледобувної, металургійної та коксохімічної промисловості «привласнив» та незаконно експлуатував український бізнесмен-утікач Сергій Курченко та група російських посадовців і ділків.

Як встановило розслідування, фігуранти провели ці оборудки на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей упродовж 2017–2021 років. Після «приватизації» підприємств вони незаконно використовували потужності цих комплексів, а також здійснювали видобуток і вивезення корисних копалин, розграбовуючи українські ресурси.

Зловмисники незаконно постачали видобуті копалини до РФ та інших країн.

Як з’ясували слідчі СБУ, за період із 2017 року у такий спосіб вивезли щонайменше:

  • вугільної продукції на понад 6 млрд грн;
  • металопродукції на 47,3 млрд грн;
  • коксохімічної продукції на понад 1,6 млрд грн.

За матеріалами справи, до злочинної групи, яка організувала «привласнення» підприємств та збут продукції, окрім Курченка, також входять:

  • заступник міністра економічного розвитку РФ Назаров С.М.;
  • начальник департаменту Міністерства економічного розвитку РФ Павлов В.О.
  • інші громадяни РФ та України, які перейшли на бік ворога.

За даними Офісу генерального прокурора, під час слідства отримані понад 1 млн файлів, які розкрили злочинну схему і причетних до її організації та реалізації осіб.

Cеред отриманих документів, зокрема сканкопії митних декларацій із пакетами додатків до них щодо вивезення вугільної та іншої продукції з тимчасово окупованих територій України до РФ, відповідні договори, а також електронне листування фігурантів, яке дає детальне уявлення про етапи реалізації протиправних дій, вклад співучасників, залучені підприємства, маршрути вивезення, отримувачів тощо.

У відомстві зауважили, що отримувачами вказаної продукції стали щонайменше 441 компаній з РФ, а також 31 компанії інших країн світу, зокрема Республіки Польщі, Латвійської Республіки, Литовської Республіки, Естонської Республіки, Фінляндської Республіки, Республіки Казахстан, Республіки Грузія, Республіки Таджикистан, Республіки Грузія, Республіки Білорусь.

Разом із цим, встановлено що на вивезену з тимчасово окупованої території України продукцію та сировину на території РФ виготовлялися «чисті» документи, де вказувалося, що державою походження є РФ, що дозволяло вільний їх продаж (без потенційно можливих негативних економічних наслідків, через продаж-купівлю вугілля видобутого, а продукції виготовленої, на тимчасового окупованих територіях України).

«Враховуючи, що вказані дії вчинялися під час та з використанням триваючого міжнародного збройного конфлікту, про що достеменно було відомо співучасникам, а також те, що указані дії заборонені міжнародним гуманітарним правом, вказана протиправна діяльність є воєнним злочином», - акцентували в ОГП.

На підставі зібраних доказів вісьмом фігурантам повідомили про заочну підозру за ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України (воєнні злочини: розграбування національних цінностей на окупованій території, застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом, інші порушення законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, вчинені за попередньою змовою групою осіб).

Підозрюваним загрожує позбавлення волі на строк до 12 років.

Наразі тривають комплексні заходи щодо притягнення підозрюваних до кримінальної відповідальності.

Як повідомляв Укрінформ, Президент України Володимир Зеленський своїм указом №694/2022 увів у дію рішення РНБО від 12 жовтня 2022 про санкції проти Курченка.

У листопаді 2024 Касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду відмовив Курченку у позові проти Зеленського щодо застосування санкцій.

Апеляційний суд у березні 2025 року підтвердив законність санкцій, запроваджених рішенням Ради національної безпеки і оборони України проти олігарха часів президента-втікача Віктора Януковича Сергія Курченка.

Теги за темою
СБУ
Джерело матеріала
loader
loader