Два американські інвестфонди повернули контроль над одеським зерновим терміналом “Олімпекс” — ЗМІ
Два американські інвестфонди повернули контроль над одеським зерновим терміналом “Олімпекс” — ЗМІ

Два американські інвестфонди повернули контроль над одеським зерновим терміналом “Олімпекс” — ЗМІ

Два американські інвестфонди повернули контроль над одеським зерновим терміналом “Олімпекс” — ЗМІ

В ОП також допомогли двом американським фондам стягнути 95 млн доларів боргу.

Американські інвестори Argentem Creek Partners та Innovatus Capital Partners планують влітку перезапустити ключовий український зерновий термінал “Олімпекс”в порту Одеси після того, як повернули контроль над ним у ймовірних шахраїв. Це є перевіркою здатності Києва залучати капітал для відновлення економіки на четвертому році війни, пише видання Financial Times.

Журналісти зазначають, що нещодавно офіс президента Володимира Зеленського допоміг двом американським фондам стягнути борг у розмірі 95 млн доларів з одеських підприємців, які раніше володіли терміналом і не сплатили кредити – і які в хаосі російського вторгнення нібито спотворили дані про зерно, що мало бути передане в заставу.

Після арешту в травні одного з бізнесменів, Володимира Науменка, за звинуваченням в обмані кредиторів, в середу Верховний суд України ухвалив дозвіл на передачу терміналу, річна потужність якого становить близько 5 млн тонн, що робить його одним з найбільших в країні.

Прокурори стверджують, що GNT – група Науменка, яка володіла терміналом, – обдурила Innovatus щодо кредиту в 20 млн доларів, зокрема, за допомогою схеми, яка спотворювала наявність зерна в якості застави, а потім «імітувала знищення» продукції через кілька місяців після російського вторгнення.

Повідомляється, що тепер зерновим терміналом керуватиме шведський бізнесмен Карл Стурен. Він вважає цю справу дуже важливою, оскільки Україна має великий потенціал для залучення інвестицій, але інвестори побоювалися вкладати кошти через шахрайські ризики. Цей кейс публічно демонструє захист американських інвесторів.

Партнер одного з фондів Argentem Creek Джон Паттон вважає, що термінал «Олімпекс» був одним із центрів обігу «чорного зерна» в Одесі. Тепер Паттон сподівається вже до вересня реанімувати термінал з пропускною спроможністю в 5 млн тонн на рік.

GNT заперечує будь-які правопорушення і звинувачує Argentem Creek у використанні кредитів для «поглинання» терміналу, який фонд втягнув в суперечку, передавши його в заставу як забезпечення кредитів від українських банків. У квітні український апеляційний господарський суд скасував банківські кредитні угоди, повернувши американським фондам контроль над підприємством.

Сергій Гроза, партнер Науменка по групі GNT, яка брала позики у американських фондів, заявив українським ЗМІ, що справа, яка призвела до арешту Науменка, була «сфабрикована» і «ґрунтується виключно на командах зверху».

Нагадаємо, після трьох років судових суперечок, фінансового тиску й арештів, співвласник компанії GNT Group Сергій Гроза заявив про наявність компромісного варіанту, який може зберегти зерновий термінал в Одеському порту. За словами підприємця, компанія знайшла інвестора, який готовий закрити борги перед кредиторами, вкластися у відновлення терміналу.

Джерело матеріала
loader
loader