Виїзд за кордон 18-24-річних юнаків: кому можуть дозволити і чи дозволять взагалі
Верховна Рада розглядає питання дозволу виїзду за кордон молодим чоловікам від 18 до 24 років… Ця революційна заява з вуст спікера парламенту Руслана Стефанчука схвилювала суспільство. Логіка в сказаному є: до 25 років за нинішніми правилами чоловіки не підлягають примусовому призову до війська, але й на них поширюються ті самі обмеження, що на чоловіків мобілізаційного віку. «Який механізм буде знайдено - я буду чекати відповіді від комітету, бо вони працюють. Окремі члени комітету працюють над цими ініціативами», - сказав Руслан Стефанчук. Однак згодом виявилося, що він… замовчав нюанси.
Про що саме йдеться і які перспективи можуть мати слова голови ВР - в матеріалі Коротко про.
Система мобілізації може бути похована
Користувачі соцмереж на новину відреагували здебільшого скептично. «Ще не всіх синів встигли вивезти - ось і нові правила» або «До закону, мабуть, прикладеться додаток, де будуть списки чоловіків, яким дозволять виїзд» - такі типові коментарі. Хтось пише, що це було б справедливо, і саме тому не вірить в реальність ініціативи, хтось наголошує, що коли випускатимуть усіх, Україна ще більше втратить свій і без того підточений людський ресурс.
Військовий експерт Олег Жданов вважає останнє зауваження слушним.
- Якщо уявити, що таке рішення буде прийняте, ми остаточно поховаємо систему мобілізації, - каже полковник запасу. - Тому я думаю, що це була популістська заява задля підвищення рейтингу. Сама фраза «Верховна Рада розглядає» ні до чого не зобов’язує. Вона може розглядати це питання ще років п’ять.
Експерт звертає увагу, що питання зниження мобілізаційного віку до 22, 20, а то й до 18 років не зняте з порядку денного, хоча депутати божаться, що не допустять такого закону.
- Все залежатиме від ситуації на фронті і від того, скільки триватиме війна, - зазначає Олег Жданов.
Він також нагадує, що президент досі не підписав ухвалений Радою в жовтні минулого року закон, який забороняє мобілізувати до 25 років військовозобов’язаних, які були визнані непридатними до військової служби у мирний час і обмежено придатними у воєнний.
Зберегти зв’язок із батьківщиною
Руслан Стефанчук справді не конкретизував, що мається на увазі під ініціативами - новий законопроєкт чи уже підготовлений. Народний депутат Олександр Федієнко під час ефіру "Київ 24" уточнив, що йдеться про законопроєкт №12361, який стосується лише студентів закордонних вузів. Вочевидь про цей же документ наприкінці травня говорив і член комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський, зазначаючи, що «є певна консенсусна домовленість з різними фракціями і в парламенті, що це питання найближчим часом має бути поставлено на вирішення».
Йдеться про те, що молоді чоловіки, які перебувають за кордоном і навчаються у тамтешніх вузах або коледжах, не можуть приїхати в Україну на канікули, щоб побачитися з батьками, бо вже не виїдуть звідси. Група народних депутатів на чолі із заступником голови парламентського Комітету з питань прав людини Русланом Горбенком пропонує зняти ці обмеження для «юнаків віком до 24 років, які є здобувачами професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти за денною або дуальною формами навчання в закордонному навчальному закладі». Мета - зберегти зв’язок молоді з Україною, рідними, які живуть тут, і заохотити до післявоєнного відновлення батьківщини.
Дозволені порушення
- Така ініціатива у разі ухвалення порушить рівність прав людей одного й того самого віку, бо в тій редакції, що є, поширюватиметься тільки на чинних студентів. Юнаки після 18 років не зможуть виїхати за кордон, щоб вступити в іноземний вищий навчальний заклад, - зазначає адвокат Віталій Умнов. - Проте зараз ми бачимо багато суперечностей у правах, і деякі з них є вимушеними. Заборона виїзду за кордон вже сама по собі є порушенням конституційної норми. Проте закон про правовий режим воєнного стану допускає такі обмеження із зазначенням їх строку.
Законопроєкт був внесений в Раду в грудні минулого року і досі знаходиться на ознайомленні у Комітеті ВР з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва. В ньому також міститься пропозиція розробити порядок оформлення онлайн військово-облікових документів особам, які перебувають за кордоном і яким виповнилося 17 років. Втім, наразі таку процедуру вже можна провести через «Резерв+».
З історії питання
28 лютого 2022 року Кабінет міністрів видав постанову, якою заборонив студентам виїзд за кордон за виключенням студентів іноземних вишів. 14 вересня заборона поширилася на всіх здобувачів вищої або передвищої освіти, незважаючи на країну навчання. Прикордонники пояснювали це масовою підробкою студентських документів.
На початку квітня 2024 року Кабінет міністрів ухвалив дозвіл на виїзд за кордон для студентів-чоловіків віком 18-22 років на один семестр для участі у програмах академічної мобільності. Дозвіл стосується молоді, яка вчиться на бакалавраті за денною формою або ж на магістратурі медичного, фармацевтичного чи ветеринарного спрямування у вишах державної або комунальної власності.

