Европа угрожает Украине, Зеленский обещает уступки по НАБУ, переговоры в Стамбуле: новости дня
Европа угрожает Украине, Зеленский обещает уступки по НАБУ, переговоры в Стамбуле: новости дня

Европа угрожает Украине, Зеленский обещает уступки по НАБУ, переговоры в Стамбуле: новости дня

Все важливе і цікаве за середу, 23 липня – в дайджесті "Європейської правди".

Підписуйтеся і на наш Telegram-канал – так зручніше отримувати дайджести та іншу важливу і цікаву інформацію.

Перетин червоної лінії.

Вчора був схвалений Верховною Радою, підписаний президентом України і навіть набув чинності резонансний закон, що обмежує незалежність антикорупційних органів – Національного антикорупційного бюро (НАБУ) і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).

Редактор "Європейської правди" Сергій Сидоренко у своїй свіжій статті наголошує, що цей резонансний закон перетнув червоні лінії Євросоюзу.

Хоча щодо інших нахабних дій української влади за останній час намагалися стримувати критику.

У липні уряд спочатку пішов на грубе порушення закону про Бюро економічної безпеки, а потім почалися маски-шоу і обшуки без санкції суду у Віталія Шабуніна, відомого жорсткою критикою Банкової.

Наступного дня після обшуків у Шабуніна – 12 липня – абсурдні обшуки провели у матері загиблого героя України "Джуса" тільки за те, що Шабунін у неї ненадовго зупинявся.

І все це відбулося на тлі отриманих президентом України Володимиром Зеленським сигналів від ЄС про "зелене світло" щодо відкриття першого кластера переговорів про вступ.

Сидоренко пише, що президент Зеленський з кінця червня особисто брав участь у домовленостях в Євросоюзі про обхід вето прем’єра Угорщини Віктора Орбана.

Але після цього, у липні, відбулася низка вже згаданих незрозумілих для ЄС дій, які вчинила українська влада.

А відкриття першого кластера переговорів про вступ в Євросоюз 18 липня у Брюсселі так і не відбулося.

Хоча, кілька джерел "Євро.

Правди" стверджують, що головні перепони цьому – внутрішньоєвропейські.

Про деталі плану ЄС з обходу вето Віктора Орбана задля розблокування вступних переговорів, читайте в статті редактора "Європейської правди" Сергія Сидоренка "Союз" Зеленського і Орбана.

Як президент руйнував рух України до ЄС та чого чекати.

Європа погрожує Україні.

Німеччина, Нідерланди, Швеція, Фінляндія, Норвегія, Естонія, Ісландія стурбовані скандальним законом про НАБУ і САП.

Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський заявив, що його країна уважно стежить за ситуацією в Україні та нагадує – підтримка Києва не дає українській владі карт-бланш для будь-яких дій.

У Європейській комісії дуже стурбовані ухваленням закону, що узалежнює Національне антикорупційне бюро (НАБУ) і Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП) від генпрокурора.

"Обидві інституції, НАБУ і САП, широко вважаються наріжними каменями верховенства права в Україні.

Вони відіграють ключову роль у порядку денному реформ України і мають бути незалежними, щоб боротися з корупцією і зберігати громадську довіру", – наголосив речник Єврокомісії Гійом Мерсьє.

Він зазначив, що президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн після цих подій контактувала з президентом України Володимиром Зеленським, висловивши свої серйозні занепокоєння і попросивши Київ про пояснення.

Єврокомісар з економічних питань Валдіс Домбровскіс, який в Брюсселі курує фінансову допомогу Україні, наголосив, що фінансова допомога Києву та його прогрес на шляху до ЄС залежать від незалежності антикорупційних інституцій.

Домбровскіс підкреслив, що НАБУ і САП "мають вирішальне значення для програми реформ України і повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією і підтримувати довіру громадськості".

В Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) також попередили Банкову про наслідки для оборонних інвестицій в Україну через ситуацію з Національним антикорупційним бюро.

В Європарламенті вважають, що Київ поставив під загрозу допомогу Україні і її вступ в ЄС.

А міністр Франції у справах Європи Бенжамен Хаддад наголосив, що ситуацію в Україні щодо обмеження незалежності антикорупційних органів все ще можна врятувати.

"Ще не пізно відмовитися від цього.

Ми будемо дуже пильно стежити за цим питанням", – запевнив Хаддад.

Відповідь України.

Віцепрем'єр з європейської і євроатлантичної інтеграції Тарас Качка запевнив Єврокомісію, що зміни для вступу в ЄС залишаються пріоритетом.

Сьогодні Качка обговорив з експертами, що робити через скандальний закон про НАБУ і САП.

Президент України заявив, що "усі почули те, що кажуть люди цими днями – в соціальних мережах, один одному, на вулицях".

"Це все недаремно.

Проаналізували всі занепокоєння, всі аспекти того, що варто змінити і що має бути активізовано", – заявив Володимир Зеленський.

Він повідомив, що внесе до Верховної Ради "законопроєкт, який буде відповіддю, який забезпечить силу системі правопорядку".

"І не буде жодного російського впливу чи втручання в діяльність органів правопорядку, і – дуже важливо – всі норми для незалежності антикорупційних інституцій будуть", – підкреслив президент.

А колишня віцепрем'єрка з євроінтеграції Ольга Стефанішина переконує, що переговори про вступ до ЄС ще реально відкрити: "діалог назрів".

Переговори у Стамбулі.

Сьогодні ввечері у Стамбулі розпочалась зустріч української та російської делегацій щодо "мирного врегулювання" повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Зустріч між представниками України та Росії відбувається в резиденції Чираган.

Їй передувало вступне слово міністра закордонних справ Туреччини Хакана Фідана, за словами якого кінцевою метою цих переговорів є припинення вогню, що прокладе шлях до миру.

Російську делегацію традиційно очолив помічник лідера РФ Владімір Мединський, який вже керував групою російських переговорників у Стамбулі навесні 2022 року.

Перед переговорами президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган провів зустріч з керівником Офісу президента України Андрієм Єрмаком, а також секретарем РНБО Рустемом Умєровим.

Різне щодо України.

В Україні загинув 21-річний доброволець з Італії українського походження, а в Угорщині висунули звинувачення чоловіку, який воює в ЗСУ.

Угорським ЗМІ надіслали фото антиугорських написів в під’їзді Мукачева, в Україні відреагували.

З гумором відреагував міський голова Мукачева Андрій Балога: "шановна угорська владо, пожалійте наших комунальників та правоохоронців".

Переговори про тарифи.

За даними ЗМІ, Євросоюз і США близькі до угоди про 15-відсотковий тариф.

У Єврокомісії заявили про посилення співпраці з Японією проти "недобросовісної торгівлі".

Крім того, президент США Дональд Трамп оголосив про "масштабну" торговельну угоду з Японією.

Решта новин.

Туреччина і Британія підписали попередню угоду про купівлю винищувачів Eurofighter.

Туск оголосив про нові зміни в уряді Польщі.

У Франції вперше з 1945 року смертність перевищила народжуваність.

У Греції взяли під арешт молдовського олігарха-втікача Плахотнюка.

Президент Франції Емманюель Макрон у США судиться з блогеркою через наклеп на свою дружину, а у Парижі, за даними ЗМІ, у Макрона набуває обертів конфлікт з міністром внутрішніх справ.

Джерело матеріала
loader
loader