Як висвітлювали тему пандемії коронавірусу в новинах «Інтера», «1+1», СТБ, ICTV, «України», «UA: Першого», «112» та 5 каналу та токшоу ICTV, «1+1», Прямого, «України», ZIKа, «112» та News.
У порівнянні з нервозними, майже панічними березневими і квітневими новинами те, що показували глядачам у середині травня, може справити враження, що Україна вже перемогла коронавірусну епідемію і йде далі.
У новинах поменшало піару на благодійній допомозі медикам, політичні токшоу й собі переключились на інші теми, лише подекуди згадуючи про боротьбу з пандемією в різних контекстах.
Якщо так триватиме далі, а карантинні обмеження поступово пом’якшуватимуть, за кілька тижнів про коронавірус згадуватимуть рідше, ніж про Крим і культуру.
Хроніка (що відбулося за тиждень):.
станом на 9:00 11 травня в Україні захворіли на коронавірусну хворобу 15 548 людей (408 померли, 3 288 одужали);.
карантин в Україні послабили, але в деяких областях (Львівській, Чернівецькій, окремих районах Рівненської) з цим вирішили почекати;.
вихід із карантину або послаблення розпочалися у низці країн: Словенії, Франції, Німеччині, Чехії, Греції, Італії, В'єтнамі, Японії та інших.
Греція і Чорногорія оголосили дати початку туристичного сезону;.
Єврокомісія попередила про можливу другу хвилю пандемії;.
прем'єр-міністр сказав, що карантин буде продовжено і після 22 травня;.
уряд спрогнозував, що метрополітен і міжміське сполучення відновляться до середини літа, натомість мер Києва Віталій Кличко звернувся до Кабміну з закликом відновити роботу столичного метро з 25 травня;.
в Міністерстві освіти і науки заявили про можливість відновлення роботи садочків улітку;.
Верховна Рада ухвалила закон про продовження податкових і адміністративних послаблень для бізнесу, а також звільнення медиків від податків на час карантину;.
Центр громадського здоров'я забракував тести на коронавірусну інфекцію українського виробництва;.
14 травня в Україні вперше кількість тих, хто одужав (427), перевищила кількість тих, хто захворів (422);.
станом на 9:00 18 травня в Україні захворіли на коронавірусну хворобу 18 616 людей (535 померли, 5 276 одужали).
З усіх речей, які стосуються коронавірусної епідемії, новинарі найбільше зосереджувались на умовах послаблення карантину, протестах перевізників із вимогами відновити роботу транспорт та проблемах з тестуванням на виявлення коронавірусу.
Про це йдеться в моніторингу щоденних новин оглядачки «Детектор медіа» Зої Красовської.
У тематичній категорії надзвичайних подій побільшало матеріалів про спалахи хвороби та смерть від коронавірусної хвороби.
Також теленовинарі взялися перевіряти кафе, ресторани і клуби, яким дозволили працювати, щоб з’ясувати, чи дотримуються вони санітарних норм.
Новини на політичну тематику стосувалися правил послаблення карантину, встановлених Кабінетом міністрів.
Через коронавірусну пандемію зросла кількість новин із Росії (від 2 до 3%).
Значна частина російських матеріалів стосувалася COVID-19 у прессекретаря Путіна Дмитра Пєскова, а також посилення епідемії в Росії.
Наприклад, на 5 каналі повідомили, що майже 400 російських військових підхопили коронавірус на репетиції параду до Дня перемоги.
А щодо хвороби у речника Путіна журналісти іронізували: «Коронавірус наблизився до президента Росії» («Інтер»), «Коронавірус підкрався до Путіна впритул» («1+1»).
Піару політиків на коронавірусній благодійності стало порівняно менше, та й загалом замовних матеріалів поменшало.
Переважна більшість сюжетів з ознаками замовності, пов’язаних із коронавірусом, вийшла на «Україні» і стосувалася фонду власника каналу Ріната Ахметова.
Новинарі підготували піарний спецпроєкт «Дякуємо медикам»: історії героїв пандемічного часу — лікарів та медсестер, які допомагають людям боротися з коронавірусом.
Кожен такий сюжет завершувався згадкою, що проєкт створений завдяки фонду Ахметова.
Про вихід із карантину згадували і в розмові на «Україні» з колишнім кандидатом у президенти, лідером партії «Сила і честь» Ігорем Смешком.
На «Інтері» підозрілі матеріали стосувалися діяльності «Опозиційної платформи — За життя!».
На відміну від попередніх тижнів, з «Інтера» та «112» зникли звіти про благодійність фонду Оксани Марченко, у яких фігурував і її чоловік та співголова ОПЗЖ Віктор Медведчук та інші партійці.
Після того, як «112» перестав піарити фонд Марченко, підозрілих матеріалів у головних випусках новин на цьому каналі не стало взагалі.
У політичних токшоу коронавірусна епідемія та боротьба з нею перестали бути панівною темою, й деякі програми згадують про цю проблему хіба що побіжно — це випливає з моніторингу політичних токшоу оглядача «Детектор медіа» Ярослава Зубченка.
Про коронавірус, карантин і наслідки досі говорять, але вже за звичкою і з помітною втомою та повторами меседжів.
Так само за звичкою запрошують гостей, що пов'язані з медичною сферою або відповідальні за боротьбу з пандемією в Україні.
У програмі «Право на владу» протягом усього ефіру говорили про перший рік президента Зеленського, «Свобода слова Савіка Шустера» на «Україні» також зосередилася на інших темах, зокрема просувала інтереси Ахметова в енергетиці.
Чи не єдиним гостем, який безпосередньо стосувався медичної тематики, став власник клініки і телеведучий Андрій Пальчевський, який став героєм токшоу «Пульс» на «112».
Ані лікарів-інфекціоністів, ані чиновників, що відповідали за подолання епідемії, які в останні тижні були завсідниками токшоу, до студій не запрошували.
У студії «Пульсу» («112») карантин коментував ексгенпрокурор Святослав Піскун, який рекомендував скасувати податки для бізнесу на час карантинних заходів.
А колишня регіоналка Олена Бондаренко дивувалась, чому карантин запровадили через коронавірусну хворобу, якщо є інші хвороби з вищою смертністю — наприклад, діабет.
У «Пульсі» аж двоє ведучих, але ніхто не пояснив гості різницю між інфекцією, від якої немає ліків, та ендокринним захворюванням, що лікується з 1922 року.
Натомість модератори вкинули запитання про те, як влада могла фінансово та політично використати карантин.
Відповідь екснардепки варто процитувати: «Почитайте сейчас социальные сети и вы убедитесь в том, что я права.
Сейчас команду Зеленского обвиняют в том, что он зарабатывает на коронавирусе [...] С этим можно поспорить.
Этого можно не принимать.
Но об этом пишут и об этом говорят».
Що про пані Олену пишуть у мережі, можете знайти самі.
До критики долучився й Андрій Пальчевський, якй звинуватив владу у фальшуванні статистики щодо кількості хворих на коронавірусну хворобу.
У програмі «Ехо України» на Прямому гості також критикували владу — розповіли, що вона погана, бо піариться і не говорить одним голосом, але карантин згадали лише побіжно.