Зеленський про санкції проти каналів: «Якщо я прийняв рішення, значить там були залізобетонні причини»
Зеленський про санкції проти каналів: «Якщо я прийняв рішення, значить там були залізобетонні причини»

Зеленський про санкції проти каналів: «Якщо я прийняв рішення, значить там були залізобетонні причини»

Зеленський про санкції проти каналів: «Якщо я прийняв рішення, значить там були залізобетонні причини»

Президент України Володимир Зеленський записав відеозвернення російською мовою, в якому пояснив, чому рішенням РНБО заблокували так звані «телеканали Віктора Медведчука» – «112 Україна», NewsOne та ZIK.

Голова держави пояснив, що звертається російською, тому що «російською мовою, особливо останнім часом, вливали в вуха [українців] нескінченні потоки брехні», тому розвінчувати її він буде тією ж мовою.

«Що ж ми з вами маємо в підсумку – нахабну, цинічну і небезпечну брехню, таке ось тріо. Дуже нагадує тріо каналів, які припинили своє мовлення в Україні. [...] Якщо навіть я, людина, яку часто просили раніше це не говорити, про це не жартувати, це не згадувати, забороняли концерти, забороняли фільми, забороняли серіали, яка ненавидить цензуру і знає, що таке захищати свободу слова... І якщо при цьому я прийняв таке рішення, то значить там були вагомі, залізобетонні причини», – сказав президент.

Зеленський зазначив, що всі, для кого є нормою бізнес із територіями, окупованими Росією, створюють загрозу для України, тому «країна буде з ними боротися».

«На підставі закону і даних СБУ, які в силу зрозумілих причин поки не можуть бути розголошені, РНБО вирішила застосувати санкції до власників каналу 112, ZIK і NewsOne. І це головна причина припинення мовлення, а не якась там критика мене, як президента. Трійка цих телеканалів утримувала говорючу армію, яка дуже професійно вас дурила і зомбувала.

Наприклад, переконували, що влада відібрала у народу землю, але мовчали про те, хто вкрав тисячі гектарів вашої землі, коли діяв фальшивий мораторій. Переконували, що влада влаштувала тарифний геноцид, але мовчали про те, що облгази та обленерго, що впливають на тарифи в регіонах, не безпосередньо, але належать депутатам однієї відомої партії. З гарною назвою, дуже гарною, як тост - "За життя". Правда, не за ваше, а за їхнє.

Заробляючи завдяки війні, вони переконували, що ніякої війни насправді немає. Точніше, є, але вона громадянська. Ні, не в сенсі, що воюють громадяни України й Росії, а що це наш внутрішній конфлікт, сварка, маленький "міжсобойчик"», - додав президент.

За хронологією подій, пов'язаних із застосуванням санкцій до каналів «групи Медведчука», можна стежити тут.

Нагадаємо, 4 жовтня 2018 року Верховна Рада прийняла постанову, якою схвалила пропозиції санкцій щодо семи компаній, яким належать ліцензії телеканалів «112 Україна» та NewsOne. Свої пропозиції парламент скерував до Ради національної безпеки та оборони України. Появі постанови передувала петиція про припинення діяльності телеканалів «112 Україна» та NewsOne, зареєстрована на сайті Верховної Ради 20 вересня. А за тиждень до того голова Нацради з питань телебачення і радіомовлення Юрій Артеменко, пояснюючи зволікання Нацради з розглядом продовження цифрових ліцензій «112 України», сказав, що до парламенту вноситься якийсь законопроєкт, який дозволить застосовувати певні важелі до тих медіа, на які є вплив іноземного резидента. В РНБО оголосили, що рішення буде ухвалене після перевірки СБУ за дорученням президента. У липні 2019 року новопризначений в.о. голови СБУ Іван Баканов на засіданні РНБО запропонував прийняти рішення про застосування санкцій до юридичних осіб телеканалів «112 Україна» і NewsOne та ввести їх у дію відповідним указом президента України.

Президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБОУ від 2 лютого 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)». Воно передбачає запровадження санкцій проти народного депутата України Тараса Козака та компаній, які володіють ліцензіями телеканалів «групи Медведчука» — «112 Україна», NewsOne і ZIK. Санкції запроваджені на п’ять років.

З 19 членів ради 17 проголосували «за» санкції, один був відсутній, спікер парламенту Дмитро Разумков – утримався. Він вважає, що відповідальних за співпрацю з РФ та фінансування тероризму мають карати згідно з законодавством. Натомість санкції, на його думку, запроваджують проти осіб, яких не можуть притягнути до відповідальності перед українським судом. 

Власник медіахолдингу «Новини» Тарас Козак назвав дії РНБО незаконними, а рішення про санкції актом цензури. У заяві каналів групи «Медведчука», що з’явилась на сайті «112 Україна», рішення РНБО називають «решением об уничтожении трех оппозиционных телеканалов» та «политической расправой над неугодными СМИ». Канали, йдеться в заяві, «намерены бороться за свое право вещать для украинцев, доносить правду до граждан и быть в эфире». Однак автори заяви не уточнили, про які методи боротьби йдеться.

Президент Володимир Зеленський та голова СБУ Іван Баканов вважають заборону каналів групи «Медведчука» боротьбою в інформаційній війні за правду та європейські цінності, а також кроком у боротьбі з російською гібридною агресією. Чому закриття каналів Медведчука — це не наступ на свободу слова читайте в матеріалі «Детектора медіа».

Пан Зеленський обговорив з керівниками каналів ICTV, «Інтер», «1+1», «Україна» рішення РНБО про санкції. Вони дійшли згоди, що санкції є інструментом глобальної боротьби з дезінформацією та не мають нічого спільного з питанням свободи слова та незалежності ЗМІ. Він також обговорив санкції РНБО з послами країн «Великої сімки» та Європейського Союзу в Україні.

Секретар РНБО Олександр Данілов заявив, що в Україні працює багато антиукраїнських телеканалів і РНБО вводитиме санкції щодо них після отримання відповідних документів. Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков сказав, що надані СБУ матеріали, які лягли в основу рішення РНБО про санкції, є цілком достатніми та вичерпними. Дмитро Разумков розповів, що представники спецслужб не надали додаткової інформації для ознайомлення під час засідання РНБО. Пан Данілов уточнив, що частина документів про фінансування телеканалів засекречена. 

4 лютого перший заступник голови Національної ради з питань телерадіомовлення Валентин Коваль повідомив, що в усіх регіонах України провайдери вимкнули телеканали «112 Україна», ZIK і NewsOne — як на супутнику, так і в кабелі. Регулятор контролює виконання рішення РНБО, оскільки це зона відповідальності Нацради. Телеканали продовжують транслювати свої ефіри на YouTube. Міністерство культури та інформаційної політики раніше повідомило, що направить до компанії запит з проханням заблокувати сторінки телеканалів.

Того ж дня указ президента України про санкції оскаржили у Верховному Суді.

5 лютого сайти телеканалів «112 Україна», NewsOne та ZIK повідомили, що більше не можуть використовувати власні доменні імена. Вони відтепер доступні на резервних адресах zikua.tv, 112ua.tv и newsoneua.tv. 

Теги по теме
Владимир Зеленский Новости санкции Виктор Медведчук Инфопространство
Источник материала
loader
loader