У вівторок, 23 серпня, відбувся другий саміт «Кримської платформи», захід відкрив президент України Володимир Зеленський, цьогоріч платформа проходила в онлайнформаті.
Трансляція відбувалась у ютубі та на сайті «Кримської платформи».
«Ми створюємо законодавчий фундамент для відновлення Криму після деокупації», – заявив президент Зеленський.
Президент анонсував, що «Кримська платформа» буде продовжена у Хорватії восени, але вже у форматі офлайн.
З міркувань безпеки саміт у Києві проходив в онлайнформаті, однак окремі лідери прибули на саміт особисто. Зокрема, до Києва прибув президент Польщі Анджей Дуда.
У саміті онлайн взяли участь прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем'єр-міністр Італії Маріо Драгі, прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо, держсекретар США Ентоні Блінкен, президент Європейської Ради Шарль Мішель, президентка Єврокомісії Урсула фон ден Ляєн, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, лідери країн Латинської Америки Азії й Африки.
Фото: пресслужба президента України
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що у 2022 році кількість учасників зросла порівняно з минулим роком. Станом на 22 серпня участь в другому саміті «Кримської платформи» підтвердили вже близько 60 країн і міжнародних організацій. Серед них близько 40 на рівні президентів та прем’єр-міністрів.
Цьогорічний саміт зосередився на обговоренні таких основних тем:
- роль тимчасової окупації Криму в розгортанні повномасштабної агресії проти України;
- спільні зусилля, спрямовані на відновлення безпеки та стабільності в регіоні Чорного та Азовського морів;
- подальші кроки у відповідь на порушення Росією прав людини та міжнародного гуманітарного права у Криму, зокрема щодо етнічних українців і кримських татар;
- посилення політики невизнання.
Міжнародний майданчик із деокупації Криму («Кримська платформа») – ініціатива української влади щодо створення переговорної платформи для координації дій України і міжнародних партнерів для захисту прав кримчан та деокупації окупованого Росією півострова.
Інавгураційний саміт «Кримської платформи» відбувся у Києві 23 серпня 2021 року – до 30-ої річниці державної незалежності України. Захід був покликаний офіційно запустити міжнародний формат щодо деокупації Криму.
43 країни-учасниці першого саміту «Кримської платформи» підписали спільну декларацію із закликом відновити територіальну цілісність України у міжнародно визнаних кордонах і заявили, що «Росії не вдасться легітимізувати тимчасову окупацію Криму та Севастополя».
Фото: пресслужба президента України