Уряд відтермінував формування реєстру олігархів до висновків Венеційської комісії
Уряд відтермінував формування реєстру олігархів до висновків Венеційської комісії

Уряд відтермінував формування реєстру олігархів до висновків Венеційської комісії

Уряд відтермінував формування реєстру олігархів до висновків Венеційської комісії - Фото 1
Кабмін розпорядився змінити Закон про олігархів згідно з рекомендаціями Комісії, а також відтермінував до кінця 2023-го прийняття закону про лобіювання.
Уряд відтермінував формування реєстру олігархів до висновків Венеційської комісії - Фото 2

Кабінет Міністрів України розпорядився внести зміни до Закону про олігархів з урахування рекомендацій Венеційської комісії і відтермінував строк формування реєстру олігархів на три місяці після публікації її висновків. Про це йдеться у розпоряджені № 177 від 24 лютого.

Відтепер строк, порядок формування і ведення цього реєстру встановлено не раніше ніж «через три місяці з дня опублікування висновку Венеційської комісії». Попередньо строк створення списку був квітень 2022 року. Положення мають розробити Рада національної безпеки і оборони (РНБО) разом з Міністерством юстиції.

При цьому передбачено внести зміни до Закону «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)» з урахуванням висновку Венеційської комісії, зокрема щодо визначення Мін’юсту відповідальним за формування та ведення реєстру олігархів.

Також з грудня 2022-го на грудень 2023 року перенесли термін, в який  Верховна Рада має прийняти законопроєкт про лобіювання з метою забезпечити прозорість діяльності осіб, які намагаються впливати на зміст розроблюваних правових актів або управлінських рішень (лобістської діяльності), та обмежити пов’язані з лобізмом корупційні ризики.

Відповідні зміни внесено до плану заходів щодо запобігання зловживанню надмірним впливом особами, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархами), затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів № 1582 від 24 листопада 2021 року.

5 листопада 2021 року президент України Володимир Зеленський підписав ухвалений Верховною Радою закон про олігархів. 

29 червня 2022 року Зеленський ввів у дію рішення РНБО про створення реєстру олігархів. РНБО вже підготувала технологічний майданчик для роботи реєстру олігархів на базі системи СОТА.

Згідно із законом, олігархами вважатимуть громадян, які одночасно відповідатимуть таким ознакам:

  • беруть участь у політичному житті;
  • мають значний вплив на ЗМІ;
  • є кінцевими бенефіціарними власниками суб'єкта господарювання, який має монопольне становище на ринку та протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище;
  • мають активи на понад 1 мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб.

Особам, яких визнали олігархами, забороняється здійснювати внески (прямо або опосередковано через інших осіб) на підтримку політичних партій, фінансувати будь-яку політичну агітацію або проведення мітингів і демонстрацій з політичними гаслами, бути покупцем (бенефіціаром покупця) при приватизації великих об'єктів.

Виключити особу з реєстру олігархів може РНБО на підставі заяви особи, включеної до реєстру, якщо вона буде відповідати менше ніж трьом критеріям, які визначені цим законом.

11 липня бізнесмен Рінат Ахметов повідомив, що його інвестиційна компанія SCM виходить з медійного бізнесу.

Ахметов повідомив, що «Медіа Група Україна» відмовиться на користь держави від усіх ефірних і супутникових телевізійних ліцензій каналів і від ліцензій друкованих медіа в Україні, а також припинить діяльність онлайн-медіа МГУ.

Ахметов зазначив, що таке рішення є вимушеним і продиктоване антиолігархічним законом, який набирає чинності.

  • Читайте також: Данілов нарахував в Україні 86 потенційних олігархів

Фото: пресслужба Кабінету міністрів України

Теги по теме
российская агрессия
Источник материала
loader
loader