Чи допомагає цинк швидше одужати при застуді
Чи допомагає цинк швидше одужати при застуді

Чи допомагає цинк швидше одужати при застуді

Для більшості гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ) профілактика та лікування залишаються малоефективними. Вакцинація доступна лише проти грипу та COVID-19, тоді як для інших ГРВІ існують лише неспецифічні методи профілактики (такі як дотримання дистанції та гігієна рук) і симптоматичне лікування, пише 24 Канал з посиланням на BMJ Open.

Лише деякі рекомендації містять поради щодо використання цинку при застудах. Цинк є важливим мінералом для нормального функціонування імунної системи людини. У лабораторних умовах він проявляв активність проти більшості респіраторних вірусів. Однак, великі огляди та метааналізи, що досліджують ефективність добавок з цинком при застуді, або мали низьку якість, або вже застаріли.

Новий метааналіз ефективності цинку

Тому дослідники з США, Австралії та Канади вирішили прояснити, що ми насправді знаємо про вплив цинку на застудні захворювання. У своєму аналізі вчені розглянули дані з 28 досліджень, які охоплювали близько 5,5 тисяч учасників, де цинк використовувався як для профілактики, так і для лікування.

Результати показали, що ефективність цинку не сильно перевищувала результат плацебо. Відповідно до висновків авторів, льодяники або назальний спрей з цинком могли б запобігти появі п’яти випадків застуди на 100 людей, які користувалися ними протягом місяця.

Цинк може прискорити одужання від застуди

Ці добавки також були пов’язані зі скороченням тривалості захворювання на два дні. У 19 зі 100 хворих на застуду симптоми на сьомий день були б менш вираженими за умови прийому цинку. Однак вчені не змогли прийти до однозначного висновку щодо того, що цинк полегшує середню тяжкість симптомів застуди.

У деяких з проведених досліджень добровольців спеціально заражали риновірусами, які викликають застуду. Ці випробування не показали жодної користі від використання льодяників або спреїв з цинком, ні в профілактичних, ні в лікувальних цілях.

При цьому побічні ефекти від цинку спостерігалися частіше, ніж від плацебо, включаючи нудоту, подразнення ротової порожнини та зміни смакових відчуттів, хоча вони були несерйозними.

Крім того, дослідники зазначили, що наявні дослідження не надають чітких рекомендацій щодо оптимального способу застосування цинку. Немає єдиної рекомендованої дози, і невідомий найкращий спосіб введення. Вчені також не виключають можливість того, що цинк може не діяти проти всіх респіраторних вірусів.

Попри наявність суперечливих даних, автори огляду вважають, що як лікарям, так і пацієнтам потрібно розглядати добавки з цинком як потенційний засіб для профілактики та лікування застуди, особливо в тих випадках, коли призначаються препарати, ефективність яких не доведена, але які використовуються для заспокоєння пацієнтів.

Теги по теме
Лечение
Источник материала
loader
loader