Трансплантація печінки пацієнта усунула всі сліди раку кишечника
Трансплантація печінки пацієнта усунула всі сліди раку кишечника

Трансплантація печінки пацієнта усунула всі сліди раку кишечника

У Великій Британії 32-річна жінка з Манчестера пройшла першу в країні трансплантацію печінки з приводу прогресуючого раку кишківника. У листопаді 2021 року у Б’янки Переа діагностували рак кишківника 4 стадії, хвороба поширилася на всі вісім сегментів її печінки. Спочатку їй дали похмурий прогноз, але вона дуже добре відреагувала на курси медикаментозного лікування.

Проте, незважаючи на багатообіцяючу відповідь, хвороба все ще залишалася в її печінці. Оскільки рак був дуже поширений, лише трансплантація могла б усунути хворобу. Пересадку печінки Переа провели влітку 2024 року. Відтоді у неї не було раку. Незважаючи на те, що трансплантація є більш поширеним явищем у лікуванні первинного раку печінки, випадок Переа доповнює зростаючу кількість досліджень, які показують, що ця процедура може принести користь пацієнтам із прогресуючим раком кишківника.

Рак кишківника (також відомий як колоректальний рак) є четвертим за поширеністю раком у Великобританії. На його частку припадає 11% усіх нових випадків раку. Захворювання може бути особливо складним для лікування, особливо якщо діагностовано на пізній стадії, навіть незважаючи на останні розробки в імунотерапії. Це пояснюється тим, що рак кишківника часто поширюється на печінку, що ускладнює варіанти лікування та зазвичай може означати, що хвороба більше не виліковна.

Стандартний підхід до лікування раку кишківника зазвичай включає поєднання хірургічного втручання для видалення будь-яких пухлин разом із хіміотерапією або променевою терапією. Те, яке лікування отримає пацієнт, буде залежати від стадії та локалізації раку. Для пацієнтів із прогресуючим раком кишківника, який поширився на печінку, лікування стає ще складнішим. Хоча ліки проти раку та хірургічне втручання часто діють, хвороба зазвичай повертається.

І хоча в цих випадках операція на печінці можлива, іноді хвороба виникає в ділянках печінки, які є занадто ризикованими для хірургічного видалення – або рак є надто поширеним, що унеможливлює видалення всіх пухлин, залишаючи достатньо здорової тканини печінки. У таких випадках мета лікування зміщується від лікування до усунення симптомів і продовження життя людини. Але трансплантація могла б подолати ці обмеження. Замінюючи всю печінку, він ефективно видаляє всю ракову тканину органу. Дослідження також показують, що імунна відповідь, викликана трансплантацією, може навіть допомогти боротися з раковими клітинами, що залишилися в організмі, хоча механізм, який викликає це, до кінця не вивчений.

Результати виживання

Тут важливо зазначити, що успіх Perea, ймовірно, був пов’язаний із комбінацією методів лікування, включаючи таргетну медикаментозну терапію, хіміотерапію та операцію з видалення первинної пухлини кишківника перед трансплантацією. Тепер за нею потрібно буде ретельно спостерігати, включно з можливістю рецидиву. Завжди можливо, що мікроскопічні ракові клітини, яких ми не можемо побачити, залишилися позаду. Таким пацієнтам, як Переа, знадобляться довічні препарати для пригнічення імунітету, щоб переконатися, що вона не відторгне трансплантат.

Читайте також -  Струс мозку може активувати сплячі віруси в мозку

З усім тим, Perea — не перший випадок, коли трансплантація печінки успішно вилікувала рак кишківника у пацієнта. Сукупність доказів на цей час незмінно показує, що трансплантація печінки, якщо вона використовується окремо або разом з медикаментозним лікуванням (наприклад, хіміотерапією), покращує показники п’ятирічної виживаності пацієнтів з раком кишечника порівняно з тим, коли використовуються лише стандартні методи. Наприклад, одне дослідження з Норвегії показало від 60% до 83% п’ятирічної виживаності у пацієнтів, які перенесли трансплантацію печінки з приводу прогресуючого раку кишківника, який поширився на печінку.

Дослідження в США, проведене за участю подібних пацієнтів з раком кишківника, показало, що 91% тих, кому пересадили печінку, вижили після спостереження через три роки. Для порівняння, пацієнти, які вирішили використовувати лише стандартні методи лікування, мали 73% виживання під час подальшого спостереження. Як і у випадку з Perea, всі ці дослідження підкреслюють важливість використання багатогранного підходу до лікування раку кишечника. Більшість пацієнтів отримували додаткові протипухлинні препарати (включаючи хіміотерапію) до та після трансплантації. Тепер буде потрібно більше випробувань, щоб підтвердити переваги цієї методики лікування у більшій когорті.

Важливо також зазначити, що це лікування, ймовірно, підходить лише для невеликого відсотка пацієнтів – приблизно 2% тих, у кого рак кишківника поширився на печінку. Для забезпечення найкращих результатів необхідні суворі критерії відбору. Нам також потрібні додаткові дані про віддалену виживаність і якість життя пацієнтів, які перенесли трансплантацію печінки з приводу раку кишечника. Для підтвердження переваг трансплантації печінки необхідні випробування, які порівнюють трансплантацію печінки з іншими передовими методами лікування.
Етичні наслідки використання печінки для хворих на рак також необхідно ретельно розглянути, враховуючи дефіцит донорських органів.

Рівень п’ятирічної виживаності на всіх стадіях раку кишківника у Великобританії становить трохи більше 50%. Це підкреслює необхідність більш ефективних варіантів лікування, особливо для запущених випадків. Трансплантація печінки може бути одним з потенційно лікувальних варіантів у таких випадках. Недавній успіх Б’янки Переа є значним проривом. Сподіваємось, це спонукає до таких необхідних досліджень у цій галузі, щоб ця методика могла стати більш широко поширеною стратегією лікування в майбутньому для тих, хто принесе найбільшу користь.

Источник материала
loader
loader