Судді ВАКС рекомендували прокурорам САП продовжувати терміни розслідувань після прийняття "поправок Лозового"– голова ВАКС
Судді ВАКС рекомендували прокурорам САП продовжувати терміни розслідувань після прийняття "поправок Лозового"– голова ВАКС

Судді ВАКС рекомендували прокурорам САП продовжувати терміни розслідувань після прийняття "поправок Лозового"– голова ВАКС

Судді ВАКС рекомендували прокурорам САП продовжувати терміни розслідувань після прийняття "поправок Лозового"– голова ВАКС

Віра Михайленко вказує, що це стосувалось старих і об’єднаних проваджень та відповідало нормам КПК.

Голова Вищого антикорупційного суду Віра Михайленко констатувала, що і вона особисто, і інші судді ВАКС рекомендували прокурорам Спеціалізованої антикорупційної прокуратури самостійно продовжувати терміни слідства в низці справ, оскільки вони були відкриті до 16 березня 2018, тобто до вступу в силу так званих «поправок Лозового» до КПК, коли право продовжувати терміни слідства було покладено на слідчих суддів.

В інтерв’ю редокторці відділу політикиІнні Ведерніковій «ВАКС не створений для того, щоб рятувати справи сторони обвинувачення. Відповідальність — на законодавцеві» Михайленко зазначила, що так звані «поправки Лозового», насамперед були неякісним законом, оскільки зміни були внесені точково до певних норм, а не системно.

Журналістка попросила пояснити неоднозначне трактування змін до Кримінально-процесуального кодексу, коли навіть після березня 2018 року прокурори САП продовжили особисто подовжувати терміни розслідування справ, через що були звинувачені в порушення законодавства. Особливо це стосувалось об’єднаних справ, яким були присвоєні номери старих проваджень, тобто розпочатих до березня 2018 року. І як так сталось, що лише через чотири роки – у 2022 році - Верховний суд прийняв рішення на користь слідчих суддів, давши в руки адвокатам фігурантів справ топкорупції ключі від дверей на волю.

Голова ВАКС Михайленко, по суті, підтримала позицію голови САП Олександра Клименка та зазначила, що у перехідних положеннях при визначенні дії нових норм використали поняття «справа», яке майже не використовується в КПК України. У результаті норма про продовження строків досудового розслідування слідчим суддею поширювалася лише на нові справи, зареєстровані в реєстрі після набрання чинності змінами.

При цьому була чинною норма КПК про те, що коли справа виділяється або об'єднується, їй присвоюється старий номер, а датою цього провадження вважається дата внесення до реєстру відомостей про кримінальне правопорушення.

«Я зіштовхнулася з такою ситуацією, коли здійснювала повноваження слідчого судді і кілька разів відмовляла детективам у задоволенні клопотань про продовження строку досудового розслідування. Причина одна: «старе», розпочате до внесення змін у КПК, провадження, а значить, це повноваження прокурора», - розповіла голова ВАКС про власний досвід.

Віра Михайленко каже, що питання намагались вирішити в суддівському колі –обговорювали його у відкритих наукових публікаціях.

«На той момент ще не було практики Верховного суду. Було кілька рішень, але без глибинного аналізу того, що саме хотів сказати законодавець у таких перехідних положеннях. Цілісність закону, використані формулювання, питання об'єднання-виділення справ — нічого цього не було. Рішення Об’єднаної палати Верховного суду щодо продовження строків у об’єднаних кримінальних провадженнях з'явилося тільки восени 2022 року», - зазначила голова ВАКС.

Нагадаємо, що на підсумковій пресконференції президент Володимир Зеленський відповідаючи на запитання редакторки відділу політики ZN.UA Інни Ведернікової чому парламентська більшість, яку складає партія президента, нічого не зробила для скасування «поправок Лозового» як того вимагали міжнародні партнери, більше того скасування цих норм заблокував саме представник «Слуги народу», голова правоохоронного комітету Сергій Іонушас,заявив, що «тема вичерпана» та «всі відповідні закони на цей час, які ми повинні були проголосувати, було проголосовано».

Зокрема петиція про скасування "правок Лозового" на адресу президента, яка ще 14 грудня за одну годину набрала необхідні 25 000 підписів, досі залишається без відповіді глави держави.

Водночас продовження існування в правовому полі «поправок Лозового» ставить під загрозу закриття майже тисячу кримінальних справ проти топ-корупціонерів.

Згідно з дослідженням Transparency International Ukraine, Вищий антикорупційний суд набрав максимальний бал за критерієм управління і взаємодії всередині антикорупційного блоку, однак і щодо його роботи з’являються окремі претензії до рішень деяких суддів.

Детально про загрозу закриття найрезонансніших кримінальних проваджень у сфері корупції писав голова правління ГО «Центр протидії корупції» Віталій Шабунін писав у статті «Коломойський, Татаров, Альперін. Парламент тягне з «поправками Лозового», рятуючи топ-корупціонерів від покарання». 

Джерело матеріала
loader