Україна запропонувала Польщі план з п’яти кроків деблокади кордону – у Варшаві заговорили про ультиматум
Україна запропонувала Польщі план з п’яти кроків деблокади кордону – у Варшаві заговорили про ультиматум

Україна запропонувала Польщі план з п’яти кроків деблокади кордону – у Варшаві заговорили про ультиматум

Україна запропонувала Польщі план з п’яти кроків деблокади кордону – у Варшаві заговорили про ультиматум

«Час на роздуми» – до 28 березня, інакше Україна запровадить дзеркальні заходи 

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, під час робочої поїздки на кордон з Польщею, де продовжується блокування руху з боку польських фермерів, заявив, що Україна розробила та пропонує Польщі план деблокади кордону – «План взаємопорозуміння».

«Питання блокування кордону має бути вирішено значно раніше, ніж 28 березня – дати, коли мало б відбутись спільне засідання урядів України та Польщі. В іншому випадку Україна залишає за собою право застосовувати дзеркальні заходи на пунктах пропуску»,повідомив Шмигаль у своєму Telegram-каналі.

«План взаємопорозуміння»

Крок №1

  • Україна погоджується на обмеження, які запропонувала Єврокомісія щодо нашого аграрного експорту. Це автоматичні захисні заходи, які були представлені в межах рішення Єврокомісії з пропозицією продовжити безмитну торгівлю ЄС та України. Мова йде, зокрема, про обмеження на м’ясо птиці, яйця, цукор. 
  • Україна погоджується з пропозицією експортувати до ЄС ці товари без квот та мит в об’ємах не більше, ніж були в середньому у 2022 та 2023 роках. Якщо експортуватиме більше, то повертаються обмеження.
  • Ми також готові продовжувати механізм верифікації експорту зерна, кукурудзи, соняшника та ріпака. Тобто, без дозволу Польщі ці чотири групи товарів не потраплять на польський ринок. 

Крок №2

  • Україна направляє звернення до Єврокомісії з пропозицією провести невідкладний скринінг, тобто аналіз кластерів 4 і 5, до яких входить аграрна політика та транспорт.
  • Це потрібно для того, аби раз і назавжди зняти маніпуляції щодо якості нашої аграрної продукції, а також щодо того, чи відповідає підтримка наших аграріїв стандартам Світової організації торгівлі. 
  • Водночас принципова позиція України – це повна лібералізація торгівлі з ЄС. Це продовження «економічного безвізу».
  • Питання торгівлі України та ЄС буде вирішуватися саме з ЄС, а не на рівні окремих країн. 

Крок №3

Пропонуємо польському Уряду ухвалити спільне звернення до Єврокомісії із закликом зупинити російський аграрний експорт в ЄС. За 11 місяців 2023 року росія продала в Європу агропродукції та продуктів харчування на 2,5 млрд євро. 5,1 млн тонн продовольства. За весь 2022 рік – 4,9 млн тонн. Російський експорт продовольства в ЄС зростає під час війни! Це треба зупинити! Україна та Польща точно можуть замістити цю продукцію.

Ми також звертаємося до Єврокомісії ще з двома пропозиціями: 

  • Розглянути додаткові обмеження та посилений моніторинг на аграрний імпорт третіх країн до ЄС, як це відбувається зараз з Україною. 
  • Звертаємося щодо запуску спільного контролю на кордоні України та країн ЄС. А також пропонуємо розширити пілотний проєкт щодо обміну митною інформацією.

Крок №4

Пропонуємо створити «Тристоронній штаб: Україна, Польща, Європейська комісія» під співголовуванням аграрних міністрів України, Польщі та представника Єврокомісії. До роботи цього штабу також долучимо українські та польські аграрні асоціації. Ми маємо працювати цілодобово, аби оперативно вирішувати всі непорозуміння.

Крок №5

  • Блокада кордону з боку Польщі вже давно вийшла за межі блокади зерна. Сьогодні ця блокада загрожує національній безпеці України. 
  • Ми вдячні польському Уряду за чітку позицію щодо пропуску через кордон боєприпасів, військового обладнання, гуманітарної допомоги, медичних засобів. Вважаємо, що такий підхід має бути поширено на критично необхідне Україні пальне.
  • Вітаємо ініціативу Прем’єр-міністра Дональда Туска внести до переліку об’єктів критичної інфраструктури прикордонні пункти пропуску з Україною та відповідні ділянки залізниці.
  • Зі свого боку, український Уряд також прийняв відповідні рішення щодо визнання прикордонних пунктів пропуску з нашими західними сусідами критичною інфраструктурою.
  • Одночасно ми розраховуємо, що спільний Тристоронній штаб знайде рішення щодо безперешкодного пропуску інших груп товарів. Адже сьогодні на кордоні з обох сторін стоять понад 9 тисяч вантажівок.

За словами Шмигаля, Тристоронній штаб має працювати цілодобово, і питання блокування кордону має бути вирішено значно раніше, ніж 28 березня. У Польщі, український «План взаємопорозуміння» назвали ультиматумом. Наприклад, радіостанція RMF FM назвала його «ультиматумом Шмигаля».  

Нагадаємо, 21 лютого президент Володимир Зеленський запропонував польському й українському урядам зустрітися на кордоні та «покласти край непорозумінням між двома країнами за допомогою особистої зустрічі». Польські колеги на зустріч не приїхали й запропонували зустрітися 28 березня. 

23 лютого невідомі особи пошкодили та відкрили три зерновози на залізничній станції Дорогуськ у Польщі та висипали український ріпак, який перевозили до Німеччини. «Безкарність є неприйнятною. Злочинці, які зневажають і нищать чуже майно, повинні постати перед законом. Правова держава, якою є Польща, повинна діяти в таких випадках рішуче і безкомпромісно», відреагував на цей випадок посол України у Польщі Василь Зварич.

Інтеграція у європейську спільноту – це і про негативні сторони ЄС і фермерські протести як незмінний атрибут політичних спекуляцій. Так, усе, що відбувається зараз на польсько-українському кордоні, обурює. Але емоції – найгірший порадник у цій ситуації, як і недалекоглядність. «Розблокування кордону сьогодні, не вирішить наших проблем завтра. Чому нас вчать польські фермери» пояснює редакторка відділу економіки ZN.UA Юлія Самаєва.

Джерело матеріала
loader
loader