Під час дослідження вчені порівняли дві групи людей, одна з яких обмежувала свої калорії. Хоча розрив між ними був очевидний, у якийсь момент стався поворот на 180 градусів.
Дослідники з Коледжу охорони здоров'я та розвитку людини штату Пенсільванія вивчили складний взаємозв'язок між харчуванням і старінням, зосередившись на тому, як обмеження калорій впливає на теломери — захисні ковпачки на кінцях хромосом, що зношуються в міру старіння. У дослідженні, опублікованому в журналі Aging Cell, вивчали дані всебічного дворічного дослідження щодо обмеження калорійності харчування людини. Вчені з'ясували, що хоча люди, які скоротили споживання калорій, спочатку втрачали теломери швидше, ніж ті, хто цього не робив, до кінця дослідження їхня ситуація різко змінилася, пише SciTechDaily.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
Теломери слугують своєрідним біологічним годинником: під час кожного поділу клітини вони стають дещо коротшими, доки врешті-решт не стають надто короткими, що призводить до старіння клітин і припинення їхнього нормального функціонування. Такі фактори, як дієта, стрес і генетика, відіграють певну роль у тому, як швидко це станеться. Автори дослідження, проведеного в Пенсільванському університеті під керівництвом доцента Ідана Шалєва, використовували це розуміння, щоб з'ясувати, чи може вживання меншої кількості калорій уповільнити цей процес старіння. Гіпотеза полягала в тому, що зменшення кількості споживаних калорій може знизити швидкість укорочення теломер.
Дослідження спиралося на дані випробування CALERIE, першого рандомізованого клінічного випробування обмеження калорійності їжі на людях. Перші результати показали, що довжина теломер в учасників, які практикують обмеження калорійності, спочатку коротшала швидше, але після першого року швидкість втрати зменшилася. До кінця дослідження не було виявлено суттєвої різниці в довжині теломер між тими, хто обмежував калорії, і тими, хто не обмежував. Цей несподіваний результат дає змогу припустити, що вплив обмеження калорійності на теломери та старіння може бути складнішим, ніж вважали раніше, і не давати відчутного ефекту без додаткових факторів.
Незважаючи на неоднозначні результати, команда дослідників не втрачає оптимізму з приводу потенційної користі від обмеження калорій, посилаючись на попередні результати, отримані з того самого набору даних, що засвідчили поліпшення рівня холестерину та кров'яного тиску в учасників. Шалєв із нетерпінням чекає подальших висновків від запланованого 10-річного спостереження за учасниками дослідження.
Раніше Фокус писав про те, що з віком і уповільненням роботи мозку, люди, на подив, стають щасливішими. Дані нового дослідження не тільки висвітлили позитивні сторони старіння, а й дали змогу зробити прорив у вивченні старіння мозку, відкривши нові способи збереження когнітивних функцій і відтермінування настання деменції.
Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров'я. Якщо ви відчуваєте проблеми, зверніться до фахівця.