Наш щоденний раціон часто складається з найрізноманітніших за шкідливістю та смаковими якостями продуктів. Однак на тлі їх усіх дієтологи виокремили один, який не тільки має низку шкідливих якостей, а ще й абсолютно не є корисним для нас.
Майже 60% щоденних калорій одних лише жителів США надходить з ультраперероблених продуктів, йшлося в дослідженні 2017 року. Ця тенденція викликала серйозні побоювання у фахівців у галузі охорони здоров'я, адже подібна їжа вже не раз потрапляла на те, що спричиняє цілу низку ускладнень, а певний її вид не може похвалитися і дещицею поживної цінності, водночас володіючи всіма негативними властивостями, притаманними їй. Саме на цей небезпечний продукт і вирішили звернути увагу дієтологи, пише CNBC.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
"Ультраоброблені продукти містять інгредієнти, які ми зазвичай не можемо знайти на своїй кухні, і доверху часто містять велику кількість цукру й солі, — пояснює Цзінань Банна, дипломований дієтолог і професор харчування в Гавайському університеті, — Вони також можуть містити добавки й часто позбавлені поживної цінності, включно з вітамінами, мінералами й клітковиною".
Важливо "Шкідлива їжа" виявилася корисною для нас: новий погляд на ультраперероблені продуктиРегулярне вживання таких продуктів може збільшити ризик виникнення серйозних проблем зі здоров'ям, таких як деменція, діабет другого типу і хвороби серця, за даними Американської медичної асоціації. З огляду на тривожне дослідження ще 2017 року, опубліковане в журналі Human Health Metrics, яке розповіло про згубну тенденцію в харчуванні в населення США, це виводить цю проблему на зовсім інший рівень станом на 2024 рік.
Банна, усвідомлюючи всі ці ризики, уникає ультраперероблених продуктів, особливо таких як газована вода. "Газована вода не має абсолютно ніякої поживної цінності, крім калорій у вигляді цукру. А це порожні калорії, марна трата ваших грошей і найголовніше — здоров'я", — каже вона, зазначаючи, що газована вода може спричинити відчуття голоду незабаром після її вживання, що часто призводить до переїдання. Натомість Банна віддає перевагу більш корисним напоям, таким як різні чаї та вода. "Іноді я п'ю холодний чай з гібіскуса. Звичайно, проста вода — чудова альтернатива", — каже вона, додаючи, що кава в помірних кількостях теж допустима.
Ультраперероблені продукти не тільки домінують в американському раціоні, а й пов'язані з ширшим спектром ризиків для здоров'я, ніж ті, про які йшлося раніше, на глобальному рівні. Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Cell Metabolism ризик передчасної смерті від будь-яких причин у людей, які споживають велику кількість ультраперероблених продуктів, на 62% вищий порівняно з тими, хто їсть менше таких продуктів.
Цей ризик посилюється тим, що ультраоброблені продукти часто містять синтетичні хімічні речовини, які використовують як консерванти і барвники, які можуть порушувати гормональні функції організму і сприяти розвитку хронічних запалень.
Збільшення споживання ультраоброблених продуктів на кожні 10% також уже було пов'язане з підвищенням ризику розвитку раку на 14%. І ця поширеність ультраоброблених продуктів не обмежується Сполученими Штатами.
У багатьох країнах на частку надперероблених продуктів припадає понад 50% від загальної кількості споживаних калорій. Такий перехід до раціону харчування з високим ступенем переробки призвів до значного зростання кількості випадків ожиріння у світі: за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, з 1975 року кількість таких випадків збільшилася майже втричі.
Перероблені продукти також вирізняються підвищеною смаковою привабливістю, що часто призводить до переїдання і навіть розвитку залежності від такої їжі. Наприклад, такі перероблені продукти, як піца, шоколад і чіпси, є одними з найнебезпечніших, що викликають залежність, перевершуючи навіть алкоголь і тютюн у плані складності помірного споживання.
У нещодавньому дослідженні, презентованому на щорічних зборах Американського товариства харчування, було проаналізовано дані про харчування понад 500 000 американців у віці від 50 до 71 року, зібрані ще 1995 року. Воно показало, що ультраперероблені напої, особливо дієтичні та безалкогольні напої з високим вмістом цукру, є найбільш споживаними продуктами серед мільйонів. "Дієтичні безалкогольні напої зробили основний внесок у споживання ультраперероблених продуктів. На другому місці — безалкогольні напої з високим вмістом цукру", — заявила Ерікка Лофтфілд, провідна авторка дослідження, яке поки що не доступне для громадськості. Наукова робота вчених також припускає, що раціон з високим вмістом ультраоброблених продуктів може скоротити тривалість життя більш ніж на 10%. Щоб допомогти споживачам зробити більш здоровий вибір, Банна рекомендує дотримуватися правила 5/20 під час читання етикеток харчування. "Ви можете використовувати добову норму, — пояснює вона, — Якщо вона становить 5% або менше, то в продукті, як правило, низький вміст цієї поживної речовини. Якщо 20% і більше, то можна вважати, що в продукті високий вміст речовини".
Раніше Фокус писав про ознаку раку підшлункової залози, яку не варто ігнорувати. Цей рак є одним із найпотаємніших і має низький шанс виживання, тому раннє виявлення дуже важливе в ситуації, де на кону завжди стоїть життя.
Також Фокус писав про те, що м'ясо тварин, які пасуться, допомагає в боротьбі з раком. Нове дослідження виділило м'ясо і продукти тварин, що пасуться, як потенційні зміцнювальні елементи боротьби Т-клітин нашого організму з онкологічними захворюваннями.
Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров'я. Якщо ви відчуваєте проблеми, зверніться до фахівця.