Нове дослідження вчених Мічиганського університету виявило, що деякі рослинні добавки, як от куркума, можуть становити серйозну загрозу для здоров'я печінки.
Зазначають, що кількість госпіталізацій у відділення невідкладної допомоги після самолікування такими природними речовинами, як куркума і зелений чай, зростає.
За десятиліття – з 2004 до 2014 року показник зріс з 7% до 20%.
Що нового виявили вчені
Учені проаналізували дані майже 10 тисяч людей і виявили, що майже 4,7% дорослих використовували принамйні одну з шести потенційно токсичних добавок упродовж останніх 30 днів.
Цими добавками були:
- куркума,
- зелений чай,
- ашваганда,
- камбоджійська трава
- червоний дріжджовий рис.
Примітно, що усі вони приймали ці продукти без консультації з лікарем, а призначили їх собі самостійно на основі порад з інтернету.
Чи ефективні ці добавки
"На жаль, біологічні добавки не проходять регулярного нагляду. Хімічне тестування біопродуктів виявило невідповідності між тим, що рекламується, та реальною дозою в таблетці чи капсулі", – ідеться у дослідженні.
Крім того, клінічні випробування ефективності цих добавок не надали надійних доказів їхніх переваг порівняно з ризиками, коли вони приймаються у вищих дозах.
Як виявити інтоксикацію
Гепатотоксичність— це гостре або хронічне ураження печінки, якому характерне пожовтіння шкіри, втома, нудота, висип, свербіж і біль у верхній правій частині живота.
Симптоми минуть, коли усунувається токсичний тригер, але іноді наслідки потребують лікування.
У 2023 році FDA застерегло про можливе пошкодження печінки унаслідок споживання куркуми та/або куркуміну. У звіті зазначалось, що хоч серйозні пошкодження печінки з цієї причини трапляються рідко, ризик є.