Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 30 грудня 2024 — 1 січня 2025 року
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 30 грудня 2024 — 1 січня 2025 року

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 30 грудня 2024 — 1 січня 2025 року

Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики.

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій/депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).

Вступ

У цьому звіті проаналізовано висвітлення основної тематики з 30 грудня минулого року до 1 січня нинішнього.

Як і раніше, найважливіше в ці дні відбувалося на фронті. На фронті найбільші інтенсивні бої велися на Покровському, Курському, Краматорському і Лиманському напрямках. У телемарафоні канали сукупно найбільше уваги приділяли Покровському, Времівському і Харківському. Перший канал Суспільного приділяв увагу різним напрямкам пропорційно до активності бойових дій на них і загалом жоден напрямок фронту не залишив без уваги.

З наслідків ворожих атак по цивільній інфраструктурі небуденною подією стало падіння уламків збитого ворожого «шахеда» на урядовий квартал столиці 1 січня. Цю подію й учасники телемарафону, і Перший канал Суспільного репортажно висвітлювали доволі оперативно і повно.

Різні події внутрішньої політики телемарафон висвітлював не всі, до того ж не всі його учасники про ці події згадували в ефірі.

У висвітленні зовнішньополітичної тематики телемарафон переважно обмежувався констатацією, Перший канал Суспільного давав якісну експертизу у своїх гостьових студіях.

Як і зазвичай, у телемарафоні домінували порушення стандартів достовірності та відокремлення фактів від думок. В ефірі Першого каналу Суспільного цього разу було більше, ніж зазвичай, порушень стандарту відокремлення фактів від думок.

Аналіз представлення різних фракцій парламенту в гостьових студіях за тиждень (30 грудня – 5 січня), як і раніше, показав повне домінування «Слуги народу» в ефірі телемарафону (понад 73% всіх «депутатських» ефірів). Представників «Голосу» і «Європейської солідарності» в телемарафон традиційно не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного цього разу було дуже мало «депутатських» гостьових, різні політичні сили були представлені пропорційно.

Фіксація проявів політичного піару робилася за 30 грудня-1 січня. Цього разу в телемарафоні проявів піару було небагато. В ефірі Першого каналу Суспільного проявів піару не було.

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

Відповідно до зведень Генштабу, інтенсивність бойових дій у ці дні була найбільшою на Покровському (до 57 боєзіткнень на добу), Курському (до 46), Краматорському (до 32) і Лиманському (до 27) напрямках фронту.

У телемарафоні сумарно канали більше уваги приділяли Покровському, Времівському і Харківському. Якщо на Времівському напрямку у ці дні доходило до 20 боєзіткнень на добу, то на Харківському було по одному-два боєзіткнення.

Як і в попередньому звітному періоді серед учасників телемарафону найбільше уваги фронту приділяли канали ICTV з СТБ і «Ми — Україна». І ці ж два учасники марафону були й більш системними за висвітленням ситуації по різних напрямках фронту відповідно до інтенсивності бойових дій.

На «Раді» то висвітлювали фронтові події, а то (як 1 січня) про фронт не згадали взагалі! Канали «1+1» і «Інтер» у звітні дні приділяли фронту менше уваги. На «1+1» цього разу не було традиційної по середах рубрики «Оперативний черговий».

У гостьових студіях, присвячених подіям на фронті, канали найчастіше запрошували речників окремих підрозділів Сил оборони (загалом 13 гостьових студій), на другому місці були військові-фронтовики (8), експертів запрошували не часто (лише 3 гостьові студії протягом трьох діб ефіру).

Фронтові репортажі у ці дні найбільше робили на ICTV з СТБ (три репортажних сюжети і одне пряме ввімкнення). В ефірах каналів «Інтер», «Рада» і «Ми — Україна» було по одному сюжету. На «1+1» фронтових репортажів цього разу не було.

В ефірах Першого каналу Суспільного, як і зазвичай, увагу приділяли різним напрямкам фронту відповідно до інтенсивності бойових дій. Загалом же встигали приділити увагу всім напрямкам фронту без винятку. В гості цього разу кликали найчастіше речників різних підрозділів (8 студій) і експертів (6), військових-фронтовиків у ці дні запрошували лише тричі. Протягом трьох звітних днів зробили з фронту 4 репортажних сюжети.

Телемарафон:

30 грудня

У ранковому ефірі каналу «Рада» у випусках новин узагалі про фронт традиційно не згадували, це якась системна вада редакції. Єдиною згадкою було традиційне ж зведення від речника Генштабу Андрія Ковальова у випуску о 8-й ранку. В новинах був репортажний сюжет про бойову роботу 65-ї ОМБР на Запорізькому напрямку. З речником Української добровольчої армії Південь Сергієм Братчуком говорили про Запорізький, Придніпровський, Времівський напрямки, з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим — про Покровський, Торецький і Времівський, із речником ОТУВ «Харків» Євгеном Романовим — про Харківський, із військовослужбовцем роти УБПАК 109-ї ОМБР Євгеном Ієвлєвим — про Торецький.

У денному ефірі каналу «1+1» у новинах були лише зведення Генштабу у вигляді БЗ. У гостьових студіях говорили з заступником командира 3-ї ОШБР Родіоном Кудряшовим про Харківський напрямок, зі співголовою громадської ініціативи «Права справа» Дмитром Снегірьовим обговорювали ситуацію на Покровському, Курахівському і Придніпровському напрямках.

У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ у новинах був репортажний сюжет про бойову роботу танкістів батальйону «Карпатська Січ» на Торецькому напрямку та пряме ввімкнення кореспондента з Донеччини. Воно традиційно було не про події там, де перебуває кореспондент, а про події на різних напрямках фронту (з інтернету, звісно ж). Ще був бекграундовий сюжет про ключові події на фронті протягом усього 2024 року. У гостьовій студії говорили з начальником відділення комунікацій 46-ї окремої аеромобільної бригади ДШВ Олександром Невідомим про Курахівський напрямок, а з військовослужбовцем 225-го окремого штурмового батальйону на позивний «Механік» — про Курський.

31 грудня

У ранковому ефірі каналу «Інтер» було традиційне ранкове зведення від речника Генштабу Андрія Ковальова, репортажний сюжет про бойову роботу 65-ї ОМБР на Запорізькому напрямку і традиційний огляд подій на різних напрямках фронту. В гостьовій студії говорили з начальником відділення комунікацій 48-ї ОАБР Богданом Петренком і з військовослужбовцем 110-ї ОМБР Сергієм Волковим про Времівський напрямок, із командиром підрозділу «Терра» 3-ї ОШБР Миколою Волоховим — про Харківський.

У денному ефірі каналу «Рада» про фронт були лише короткі повідомлення, гостей не кликали.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» був репортажний сюжет про бойову роботу операторів безпілотників 22-ї ОМБР на Курщині. У гостьових студіях говорили з речником Нацгвардії Русланом Музичуком про Покровський, Краматорський, Куп’янський і Лиманський напрямки, з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим — про Времівський, Курахівський, Покровський і Торецький, із речником ОТУВ «Харків» Євгеном Романовим говорили про Харківський напрямок. З керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком обговорювали ситуацію на Курському напрямку.

1 січня 2025

У ранковому ефірі каналу «1+1» в новинах о 8-й було традиційне зведення від речника Ковальова. У гостьовій студії говорили з сержантом роти УБПАК бригади «Гарт» на позивний «Фокс» про Харківський напрямок, а з командиром танкового батальйону 110-ї ОМБР Дмитром Остапчуком — про Времівський.

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ були фронтові репортажі про бойову роботу операторів БПЛА бригади «Рубіж» на Лиманському напрямку і про бойову роботу 80-ї ОДШБР на Курщині. Зі штаб-сержантом відділення комунікацій 25-ї ПДБР Сергієм Окішевим говорили про Покровський напрямок, із головним сержантом роти вогневої підтримки 5-ї ОШБР Юрієм Сиротюком — про Краматорський, з офіцером відділення комунікацій 116-ї ОМБР Андрієм Рубцовим — про Куп‘янський. З директором Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком говорили про підсумки 2024 року на фронті та можливі плани ворога на 2025.

У вечірньому ефірі каналу «Рада» не було жодного слова про ситуацію на фронті! Навіть у підсумковому випуску новин. І не було жодного гостя.

Перший канал Суспільного:

30 грудня

У новинах подавали усно зведення Генштабу. В гостьових студіях говорили з речником ОТУВ «Сіверськ» Вадимом Мисником про Курський напрямок, а з представником пресслужби 24-ї ОМБР Андрієм Полухіним — про Краматорський. У експертних студіях обговорювали з генерал-лейтенантом у відставці, заступником начальника Генштабу у 2006—2010 роках Ігорем Романенком ситуацію на Покровському, Времівському, Куп’янському і Придніпровському напрямках, із головою Служби зовнішньої розвідки у 2005—2010 роках Миколою Маломужем говорили про Курський, Покровський і Курахівський напрямки, з майором запасу і ветераном російсько-української війни Олексієм Гетьманом про Покровський, Курахівський, Времівський і Лиманський.

31 грудня

У новинах був репортажний сюжет про бойову роботу артилеристів бригади «Помста» на Лиманському напрямку. У гостьових студіях говорили з офіцером розвідки загону безпілотних систем спецпризначення «Тайфун» НГУ Олександром Павленком про Куп’янський напрямок, із головним сержантом роти 47-ї ОМБР на позивний «Азимут» — про Курський, із командиром відділення 3-ї ОМБР на позивний «Омар» — про Краматорський, із речником ОТУВ «Харків» Євгеном Романовим — про Харківський. З воєнним аналітиком ГО «Інститут євроатлантичного співробітництва» Ігорем Козієм говорили про загальні тенденції на фронті протягом 2024 року.

1 січня 2025

У новинах крім зведень Генштабу було рекордно багато фронтових репортажів: про ситуацію на фронті на Оріхівському напрямку, про бої мінометників 57-ї ОМПБР на Харківському напрямку та дуже якісний сюжет Олександри Новосел про роботу бойових медиків стабпункту на Харківському напрямку. В гостьових студіях із речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим говорили про Харківський, Куп’янський, Лиманський, Сіверський, Краматорський і Торецький напрямки, найбільше ж — про Покровський, Курахівський і Времівський. З представником пресслужби 24-ї ОМБР Іваном Петричаком говорили про Краматорський напрямок, із пресофіцером прикордонної бригади «Помста» Віктором Пономарьовим — про Куп’янський, із начальником групи взаємодії зі ЗМІ бригади «Гарт» Держприкордонслужби Олександром Даниленком — про Харківський, а з керівницею пресслужби 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади Ганною Дзундзою — про Оріхівський. Говорили з експертами: з головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком про ситуацію на Курахівському, Покровському, Времівському і Куп’янському напрямках. З ним же і з начальником Генштабу у 2006—2010 роках Ігорем Романенком говорили про фронтові підсумки 2024 року.

Інші події на фронті та в тилу ворога

31 грудня

  • Уперше в історії морський дрон ГУР знищив у повітрі російський гелікоптер (Мі-8 у Криму)

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» робили БЗ з відео від ГУР. У денному ефірі каналу «Рада» крім подібного ж БЗ давали синхрон командира підрозділу ГУР на позивний «Тринадцятий» і обговорювали подію з начальником ГУР Кирилом Будановим. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» крім БЗ говорили з експертом заступником начальника штабу ВМСУ в 2004—2020 роках Андрієм Риженком.

Перший канал Суспільного:

Крім БЗ з відео ГУР давали аудіо радіоперехоплення розмов ворожих пілотів. У студії обговорювали подію з представником ГУР Євгеном Єріним і з воєнним експертом Риженком.

НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:

Найбільш масштабною за наслідками була ворожа дронова атака по Києву в перший день нового року, внаслідок чого загинули двоє людей, а ще 7 були поранені. Подія була також неординарною через те, що уламки впали й завдали руйнувань в урядовому кварталі столиці.

І телемарафон, і Перший канал Суспільного репортажно висвітлювали подію доволі оперативно й повно, переважно за допомогою прямих ввімкнень. Натомість у телемарафоні, на відміну від Першого каналу, подію майже не обговорювали у гостьових студіях.

31 грудня

  • Росіяни завдали масованого ракетного удару по Шостці на Сумщині, зруйновані об’єкти інфраструктури та пошкоджені 12 житлових багатоповерхівок

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» про подію повідомляли усно, а згодом робили пряме ввімкнення, але з Сум. У денному ефірі каналу «Рада» спочатку робили БЗ, а згодом зробили пряме ввімкнення кореспондентки каналу «1+1» безпосередньо з Шостки. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» був репортажний сюжет з місця події. У гостьових студіях марафону подію не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

У новинах робили пряме ввімкнення з Сум, а згодом — із Шостки. У вечірньому ефірі робили репортажний сюжет. У студії говорили з головою Шосткинської громади Миколою Ногою і з заступником голови Сумської райради Володимиром Біцаком.

1 січня 2025

  • Двоє загиблих і 7 поранених внаслідок атаки дронів по Києву, зокрема по урядовому кварталу

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «1+1» в новинах о 7:30 повідомляли усно про вибухи в Києві, о 9-й зробили перше пряме ввімкнення кореспондента з центру Києва. Згодом робили ще два ввімкнення і давали синхрон речника ДСНС Києва Павла Петрова.

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ робили пряме ввімкнення з центру Києва і давали синхрон речника Петрова. Згодом робили ще одне пряме ввімкнення, а далі — репортажний сюжет.

У вечірньому ефірі каналу «Рада» робили пряме ввімкнення з центру Києва і репортажний сюжет. Говорили про ліквідацію наслідків з головою Київської МВА Тимуром Ткаченком.

Перший канал Суспільного:

Починаючи з 9:30 робили два прямі ввімкнення з центру Києва. Друге ввімкнення Микити Галки було дуже якісним, якби не зайві маркери авторизації. Якісним був і репортажний сюжет Микити Галки й Мирослави Трохимчук. Крім того, вдень робили пряме ввімкнення з місця падіння уламків у Святошинському районі. У гостьових студіях про наслідки атаки та їхню ліквідацію говорили з речником Київської МВА Михайлом Шамановим, пресофіцером ДСНС Олександром Хорунжим, речником ДСНС Києва Павлом Петровим, із секретарем Київради та заступником голови КМДА Володимиром Бондаренком. Експертно обговорювали подію з президентом Української авіаційної асоціації пілотів і власників літаків Геннадієм Хазаном.

ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:

У внутрішньополітичній тематиці була одна кадрова подія — створення посади військового омбудсмана й призначення на неї Ольги Решетилової. І дві судових — обрання запобіжних заходів комбригу 211 понтонно-мостової бригади й заступнику комбрига 110-ї ОМБР.

Першу подію у телемарафоні висвітлювали лише короткими повідомленнями з синхронами, в гостьових студіях не обговорювали. Перший канал Суспільного дві гостьових студії присвятив експертному обговоренню події. «1+1» і Перший канал Суспільного робили прямі ввімкнення з суду по комбригу 211-ї, на каналі «Рада» в гостьовій студії говорили з радницею ДБР.

30 грудня

  • Президент Зеленський ввів посаду військового омбудсмана і призначив на неї Ольгу Решетилову

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» давали синхрон Зеленського з вечірнього звернення. В денному ефірі «1+1» робили БЗ і теж давали цей синхрон Зеленського. У вечірньому ефірі ICTV та СТБ обмежилися БЗ. У гостьових студіях телемарафону експертно подію взагалі не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

Наводили синхрон президента й усний бекграунд про Решетилову, а в гостьовій студії обговорювали з юристом із військового права й офіцером запасу Володимиром Романчуком і зі співзасновницею та головою правозахисного центру для військових «Принцип» Любов’ю Галан.

  • Суд заарештував комбрига 211-ї понтонно-мостової бригади Олега Побережнюка за підозрою в знущанні та здирництві з заставою в 12 млн грн

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» говорили з радницею з комунікацій ДБР Тетяною Сап’ян. У денному ефірі каналу «1+1» робили пряме ввімкнення з суду. У вечірньому ефірі ICTV та СТБ повідомляли про це усно.

Перший канал Суспільного:

Робили трансляцію з зали суду й пряме ввімкнення за підсумками судового засідання. Наводили синхрони прокурора й адвоката.

  • Арештували заступника комбрига 110-ї ОМБР, якого ДБР підозрює у здирництві з підлеглих

Телемарафон:

У денному ефірі «1+1» зробили БЗ. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ про подію не згадували.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно на фото обшуку з телеграм-каналу ДБР.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ ТА СВІТОВА ПОЛІТИКА:

Учасники марафону дуже по-різному висвітлювали основні зовнішньополітичні події цих днів. Одні редакції приділяли їм достатньо уваги, інші могли повністю ці події ігнорувати. В більшості про події просто повідомляли, а експертних обговорень було мало або ж не було взагалі.

Вважаю, найзнаковішою з усіх подій цього дня було остаточне припинення транзиту російського газу Україною. Показово, що в телемарафоні цій події приділили мало уваги, а в якості чільного експерта виступав радник керівника ОП Подоляк (?!). Натомість Перший канал Суспільного дав максимально широку експертизу різноманітних наслідків цієї події для України, Європи та для держави-агресорки. Якіснішою за телемарафон була й експертиза Першого каналу й у більшості інших зовнішньополітичних тем цих днів.

30 грудня

  • Міністр закордонних справ Сибіга у Дамаску зустрівся з новими лідерами Сирії

Телемарафон:

Як не дивно, в ранковому ефірі каналу «Рада» про це не повідомляли взагалі нічого. У денному ефірі каналу «1+1» робили БЗ з синхронами, а в гостьовій студії про подробиці розпитували речника МЗС Георгія Тихого, а експертно обговорювали подію зі співголовою громадської ініціативи «Права справа» Дмитром Снегірьовим і з президентом аналітичного центру «Політика» Олегом Лісним. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ обмежилися коротким БЗ.

Перший канал Суспільного:

Спочатку давали БЗ з синхроном Сибіги, а в підсумковому випуску зробили оглядовий сюжет. У гостьових студіях обговорювали подію з заступником директора Центру близькосхідних досліджень Сергієм Даниловим, експертом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Ігорем Поповим і з послом України у США у 2015—2019 роках Валерієм Чалим.

  • США виділили Україні 3,4 млрд доларів бюджетної допомоги та 2,5 млрд безпекової. США нададуть Україні 15 млрд від російських заморожених активів

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» обговорили це з головним консультантом Національного інституту стратегічних досліджень Іваном Усом. У денному ефірі каналу «1+1» лише зробили коротке БЗ. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ обговорювали тему з заступницею голови Комітету ВР з питань бюджету Лесею Забуранною.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу ці події обговорювали з експертами — керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім і з послом України у США у 2015—2019 роках Валерієм Чалим.

1 січня 2025

  • Україна припинила транзит російського газу

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «1+1» давали синхрон міністра енергетики Германа Галущенка, а в гостьовій студії обговорювали зі співзасновником Фонду енергетичних стратегій Юрієм Корольчуком. У денному ефірі каналів ICTV та СТБ обмежилися БЗ і синхроном директора Центру досліджень енергетики Олександра Харченка. У вечірньому ефірі каналу «Рада» цитували коментар президента Зеленського з цього приводу. А обговорювали — з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком (в якості експерта).

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу події приділили чимало уваги. Зробили оглядовий роз’яснювальний сюжет. Про реакції Євросоюзу робили три прямі ввімкнення з Брюсселя, згодом зробили сюжет. У гостьових студіях різні аспекти події обговорювали з експертом Інституту енергетичних стратегій Юрієм Корольчуком, керівником енергетичних програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Ігорем Стукаленком, генеральним директором компанії «Оператор ГТС України» у 2015—2022 роках Сергієм Макогоном, кандидаткою політичних наук Марією Гелетій і з координаторкою проєкту «Дельта-24» про регіон Україна — Молдова — Румунія Маріанною Присяжнюк (про ситуацію з відімкненням газу у Придністров’ї).

  • Україна стала 125-ю країною-учасницею Римського статуту МКС

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «1+1» зробили про це репортажний сюжет із Брюсселя. В ефірі ICTV та СТБ обмежилися усним повідомленням. В ефірі каналу «Рада» про подію не згадували взагалі.

Перший канал Суспільного:

У гостьових студіях значення події експертно обговорювали з виконавчим директором Української Гельсінської спілки з прав людини Олександром Павліченком і з програмовим директором Центру громадянських свобод Володимиром Яворським.

  • Польща почала головування у Раді ЄС

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «1+1» про це взагалі не згадували. У денному ефірі каналів ICTV та СТБ зробили коротке БЗ. У вечірньому ефірі каналу «Рада» обговорювали тему з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком (це в якості експерта). І зробили коротке опитування народних депутатів про очікування від головування Польщі.

Перший канал Суспільного:

У новинах робили про це пряме ввімкнення з Брюсселя й оглядовий сюжет.

ІНШІ ПОДІЇ І ТЕМИ:

30 грудня

  • Україна повернула за обміном 189 полонених

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «1+1» про подію повідомляли спершу усно з псевдопосиланням на «російські пабліки». Незрозуміло, навіщо це було робити, коли мали навіть двох власних кореспонденток на місці обміну. Згодом робили шість прямих ввімкнень двох кореспонденток каналу з місця обміну з синхронами родичів звільнених. Зробили в новинах також бекграундовий сюжет про те, як протягом року йшли обміни полоненими. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ робили пряме ввімкнення кореспондента з місця обміну й оглядовий сюжет. У гостьовій студії говорили з представником ГУР Андрієм Юсовим.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу робили два прямі ввімкнення з місця обміну і давали синхрони звільнених. У підсумковому випуску зробили репортажний сюжет.

  • В Україні відновили ключові нотаріальні реєстри після ворожої кібератаки

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» обговорювали тему з першим заступником міністра юстиції Миколою Кучерявенком. У денному ефірі каналу «1+1» обмежилися коротким БЗ. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ про подію не згадували.

Перший канал Суспільного:

У гостьових студіях обговорювали тему з віцепрезиденткою Нотаріальної палати Інною Вернадською і з першим заступником міністра юстиції Миколою Кучерявенком.

31 грудня

  • На Вінниччині в кабінеті керівника підприємства вибухнула граната, троє людей загинули

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «Рада» і у вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» про подію повідомляли усно.

Перший канал Суспільного:

Зробили БЗ і давали синхрон речниці обласної поліції Заріни Маєвської.

Теми / події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного

30 грудня

  • Зеленський звільнив очільників Київської та Полтавської ОВА (обговорювали з народними депутатами Михайлом Цимбалюком від фракції «Батьківщина» й Олегом Дундою від фракції «Слуга народу»).

31 грудня

  • Зеленський звільнив Попка з посади керівника Київської МВА і призначив на його місце Ткаченка (повідомляли усно).
  • Центр протидії корупції: Офіс генпрокурора не знайшов підтвердження, що хмельницькі прокурори отримали інвалідність неправомірно (обговорювали з юристом і правозахисником Юрієм Танасійчуком, головою правління Центру протидії корупції Віталієм Шабуніним, запрошували представників Офісу генпрокурора через ефір).
  • В Одесі демонтували пам’ятник Висоцькому біля кіностудії (обговорили з засновником проєкту «Деколонізація України» Вадимом Позняковим).

Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

30 грудня

  • Опитування КМІС: Українці менше вірять у єдність і більше в розкол у країні.
  • Hromadske: Портнов просить Кабмін видалити петицію щодо санкцій проти нього.
  • Міноборони уклало мільярдні контракти на постачання їжі для ЗСУ з фірмами, пов’язаними з Гринкевичем.

31 грудня

  • В ефір «1+1» потрапив жарт «95-го кварталу» про Фаріон, студія перепросила.

2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 30 грудня 2024 — 1 січня 2025 року

Тут згадуються лише найгрубіші порушення стандартів, які були лише в матеріалах за основними темами.

Телемарафон:

«1+1»

Достовірність:

Були псевдопосилання на соцмережі: «в соціальних мережах мешканці пишуть», «про це заявляють російські пабліки». Також робили узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «сирійськими медіа ширяться кадри», «очевидці повідомляли», «за даними київської влади», «за словами київської влади» (два останні — ще й незрозуміло, яка саме влада мається на увазі — цивільна чи військова). Були суто абстрактні псевдопосилання: «попередня інформація», «за попередніми даними», «це попередня інформація, яку ми знаємо», «ходили чутки» (останнє — взагалі за межею). Без посилань називали кількість поранених у Києві 1 січня. Двічі робили узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «у Вашингтоні переконані», «в Кабміні кажуть».

Точність:

Традиційно всі фронтові зведення «перекривали» випадковим набором відео бойових дій. Або таке: воєнний експерт розповідав про використання ворогом неброньованого транспорту на полі бою на Покровському напрямку, а показували в якості «ілюстрації» відео удару ЗСУ по командному пункту ворога на Запорізькому напрямку, яке саме так презентували перед цим у новинах. І традиційно раніше відзняте відео, яким «перекривали» пряме ввімкнення, було з брехливим титром «наживо».

Відокремлення фактів від думок:

Грубих порушень стандарту було надзвичайно багато. Найбільше було суто емоційних оцінок журналістів у новинах: «тривають запеклі вуличні бої», «на найгарячіших відтинках», «другий найгарячіший напрямок», «велетенські втрати», «те, чого ми боялися й очікували, таки сталося», «атакували дронами російські нелюди, показавши своє обличчя», «жахливі фотографії», «звичайно вона була у шоковому стані», «на щастя, воно вже є», «на щастя, вона йшла своїми ногами», «“швидкі”, на щастя, ми поки що не бачили», «хвилюючий момент», «насправді такі дуже хвилюючі моменти», «плачуть від щастя», «сподіваємося, все буде в порядку», «у п’яти гігантських корпусах», «потрапила в скандал», «і це хороша новина». Було «експертне» міркування: «в теорії це має захистити українських військових, але на практиці це створює серйозний юридичний конфлікт». Було припущення: «“швидкі”, на щастя, сюди не їдуть, а це означає, що поранених людей немає». У прямих ввімкненнях було дуже багато зайвих для новин маркерів авторизації: «я вимагаю», «як я вже сказав», «хочеться сказати», «до речі», «я думаю», «хочу сказати», «мене просто трясе», «я не можу зрозуміти», «скажу чесно», «спочатку хочу свої особисті враження сказати».

Повнота інформації:

У бекграундовому сюжеті про обміни полоненими не позначали відео конкретних подій відповідними датами.

Доступність подачі інформації:

«Ілюстрували» розмови з воєнними експертами неадаптованими мапами Deep State. Ведучий казав «оператор ГТС підготувався». Без розшифровки навряд чи більшість глядачів знають цю абревіатуру.

ICTV та СТБ

Достовірність:

Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «за словами військових», «волонтери кажуть», «міська влада повідомила». Були суто абстрактні псевдопосилання: «є інформація», «за деякими даними», «за попередніми даними», «за попередньою інформацією», «за уточненою інформацією», «ще відомо». І узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «у Вашингтоні зазначили», «у ЄС заявили», «рятувальники не виключають», «наші бійці вважають», «військові кажуть», «в компанії вірять».

Точність:

Усі зведення Генштабу «перекривали» випадковим відео бойових дій. І традиційно численні БЗ «перекривали» абияк архівами.

Відокремлення фактів від думок:

Було надзвичайно багато грубих порушень цього стандарту. Найбільше було суто емоційних оцінок у новинах: «тривають запеклі бої», «один з найгарячіших напрямків», «найгарячішими на фронті», «одному з найгарячіших», «найгарячішими залишаються», «розлючені росіяни», «попри фантастичні втрати», «попри шалені втрати», «неспокійним ранок був», «неспокійно сьогодні було», «сумним прикладом», «на жаль, новини першого дня нового року невтішні», «на жаль, є загиблі та поранені», «на жаль, попри втрати, вони мають успіхи», «на щастя, тут обійшлося без постраждалих», «на шаленій швидкості», «титанічними зусиллями», «запанікували дружні до Росії країни», «дивує світ», «піднесений настрій». Ведучий новин робив «експертний» висновок: «Це рішення має історичне значення, адже фактично ставить крапку в історії російської газової монополії у Європі». Було таке собі «поетичне» міркування: «Якщо б цьому сірому, холодному передноворічному дню можна було б додати яскравих фарб, то це точно вдалося». Траплялися і зайві в новинах маркери авторизації: «я так розумію», «на жаль, зробити цього не можу», «додам», «хочу сказати», «хочу додати».

Повнота інформації:

Як завжди це робить медіагрупа, ведуча в підводці до прямого ввімкнення воєнкора визначала його місцеперебування занадто загально «з Донеччини».

Доступність подачі інформації:

Не було жодного сенсу показувати скриншот сторінки НБУ та ще й щось там виділяти жовтим маркером. Все одно прочитати цей дрібний текст глядачі не могли.

Баланс думок:

У повідомленні про запобіжний захід комбригу 211-ї понтонно-мостової бригади не наводили позицію підозрюваного чи його захисту.

«Інтер»

Достовірність:

Було узагальнене розмите псевдопосилання «каже обласна влада». І абстрактне псевдопосилання «наразі вже відомо». Без посилань на джерела була значна частина фактичної інформації в огляді ситуації на різних напрямках фронту.

Відокремлення фактів від думок:

Було кілька суто емоційних оцінок: «на цій кривавій війні», «найпекельніший Покровський напрямок», «зараз дуже неспокійно», «були тривожні повідомлення», «спорядили FPV-подарунки», «на жаль, зміг дістатися аеродрому».

Повнота інформації:

У розмові з військовослужбовцем 110-ї ОМБР ведучий жодним чином не позначав, про яку саме ділянку фронту йдеться. Тож говорили про ситуацію на фронті невідомо де. Лише наприкінці розмови ведучий згадав Велику Новосілку. Але навряд чи більшість глядачів знають, що це Времівський напрямок.

«Рада»

Достовірність:

Було кілька узагальнених розмитих псевдопосилань: «найвище військове керівництво говорило», «військові визначають», «повідомили в міській адміністрації», «місцеві ЗМІ пишуть», «постраждальці розповідають». Двічі робили абстрактне псевдопосилання «відомо». Двічі узагальнено розмито «посилалися» на авторство суб’єктивних думок: «військові кажуть», «хлопці кажуть».

Точність:

«Талановито» зробили БЗ про наслідки дронової атаки по Києву в гостьовій студії: коли ведучий говорив про Святошинський район — показували Печерський, і навпаки, коли говорив про Печерський — показували Святошинський. «Ілюстрували» розмови про фронт випадковим архівним фронтовим відео.

Відокремлення фактів від думок:

Траплялися суто емоційні оцінки журналістів у новинах: «обставини трагедії», «на щастя, тут немає постраждалих», «на щастя, всі вціліли», «на щастя, у них є таки світло», «і це є надзвичайно добрим показником», «містяни приємно здивовані». У прямих ввімкненнях були зайві в новинах маркери: «про які я вже казала», «можу сказати», «хочу нагадати», «також хочу повідомити», «до речі».

Повнота інформації:

Представляли Ігоря Романенка «генерал-лейтенантом», традиційно забувши згадати, що він у відставці.

Баланс думок:

У поданні теми обрання запобіжного заходу командиру 211-ї понтонно-мостової бригади говорили лише з радницею ДБР Сап’ян. Позицію підозрюваного чи його захисту не озвучували.

Доступність подачі інформації:

Абсолютно непотрібно було давати скриншот з телеграм-каналу Зеленського. Мікроскопічний текст, ще й англійською.

«Ми — Україна»

Достовірність:

Було два абстрактних псевдопосилання: «за попередньою інформацією», «відомо». І одне узагальнене розмите псевдо на авторство суб’єктивної думки: «наші воїни охоче діляться».

Точність:

Зведення з фронту «перекривали» випадковим відео бойових дій.

Відокремлення фактів від думок:

Було кілька емоційних оцінок журналістів у новинах: «тривають чи не найзапекліші бої», «унікальні операції», «ніхто дивом не постраждав», «і новина ну просто дуже гарна». І було ось таке міркування ведучої новин: «Ніхто не сумнівався, що у переддень Нового року росіяни намагатимуться завдати Україні максимальної шкоди, так і сталося».

Повнота інформації:

У всіх БЗ традиційно не було інтершуму.

Перший канал Суспільного

Достовірність:

Тричі робили узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «люди кажуть», «у ЄС кажуть», «місцеві мешканці повідомляли». Тричі — суто абстрактні псевдопосилання: «за інформацією від джерел», «відомо», «наразі відомо».

Точність:

Випадковим відео бойових дій «ілюстрували» розмови з гостями про ситуацію на різних напрямках фронту. І так само випадковим відео бойових дій часом «перекривали» зведення Генштабу.

Відокремлення фактів від думок:

Цього разу було незвично багато грубих порушень цього стандарту. Були суто емоційні оцінки журналістів у новинах: «найгарячішим напрямком», «на превеликий жаль», «вони в такому шоці», «він теж був в шоці», «на жаль, не встигли», «на жаль, все можливо», «насправді тут вирує дуже позитивна атмосфера». Але найбільше грубих порушень було у прямих ввімкненнях — зайва в новинах авторизація: «можу сказати», «я так розумію», «я скажу», «як я кажу», «я можу стверджувати», «я справді можу це стверджувати», «я б дуже хотіла», «я хочу», «хочу також нагадати», «хочу ще додати».

Доступність подачі інформації:

У ранкових студіях «ілюстрували» розмови з військовими й експертами неадаптованими мапами Deep State. А в денних — адаптованими, але занадто дрібним кеглем написані назви населених пунктів. Не всі глядачі зможуть такі дрібні написи прочитати з екрана. Геть дарма було показувати динамічний скриншот «сліпого» дрібного англійського тексту зі сторінки Білого Дому та з сайту Єврокомісії. Так само зайве було показувати скриншот з телеграм-каналу Міненерго, та ще й щось там маркером виділяти.

3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 30 грудня 2024 — 5 січня 2025 року

Депутати у телемарафоні:

Цього тижня в телемарафон народних депутатів запрошували 15 разів (попереднього тижня було 18 «депутатських» студій). Традиційно домінували представники владної фракції партії «Слуга народу» — 11 запрошень або ж понад 73% від усіх «депутатських» студій. Як і завжди, «плюралізм» зображали винятково в ефірах каналу «Рада», де двічі запрошували представників фракції «Батьківщини», одного представника депгрупи «Довіра» й одну позафракційну депутатку. В ефірах інших учасників телемарафону гостювали лише «слуги народу». В ефіри каналу «1+1» депутатів цього тижня не запрошували. Традиційно в телемарафоні не було жодного представника опозиційних фракцій партій «Голос» і «Європейська солідарність».

За персоналіями картина виглядала так:

Двічі в марафоні побувала представниця «Слуги народу» Марія Мезенцева. Всі інші депутати були гостями телемарафону по одному разу. Натомість більше, ніж будь-кому з депутатів, учасники телемарафону приділили ефіру двом радникам керівника Офісу президента — Михайлу Подоляку (побував в ефірах каналів «Рада» й «Ми — Україна», сумарно ж був в ефірі марафону 41 хвилину) і Сергію Лещенку (на «Інтері» й на «Раді», сумарно 32 хвилини). Обидва були в якості експертів.

Депутати на Першому каналі Суспільного:

Протягом звітного тижня в ефірі каналу народні депутати були нечасто — лише 15 разів. Представники «Слуги народу» побували в ефірах каналу 6 разів, при цьому ще в одній із дискусійних студій ведучі повідомляли, що «ми запрошували різних представників фракції “Слуги народу”, але вони з різних причин не долучились». З опозиційних фракцій по 3 рази запрошували представників «Європейської солідарності» та «Батьківщини», одного разу — представницю «Голосу». Крім того, одного разу в ефірі була представниця депутатської групи «За майбутнє» й одного разу — позафракційний депутат.

Персонально список гостей-депутатів в ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня виглядав так:

Двічі в ефірі каналу побували «слуги народу» Олег Дунда і Олена Шуляк, інші депутати були в ефірі по одному разу.

4. Прояви політичного піару в телемарафоні 30 грудня 2024 — 1 січня 2025 року

Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував лише 4 прояви політичного і бізнесового піару:

Бенефіціарами позитивного піару були:

Негативного піару не було.

Опис проявів на каналах:

«1+1» (1 прояв)

30 грудня

Наводили цитату керівника Офісу президента Андрія Єрмака, в якій власне новини як такої не було.

ICTV та СТБ (1 прояв)

30 грудня

Іміджевий бізнес-піар. Цілий сюжет зробили про благодійну акцію компанії «Кока-Кола Україна» на Дніпропетровщині. Роздавали «кока-колу» й піци.

«Інтер» (проявів не було)

«Рада» (2 прояви)

31 грудня

Двічі показували «паркет» з засідання Кабміну. «Новина» звучала ось так: «Енергетика, відновлення та фінансова стійкість, а ще освіта, медицина і ветеранська політика — такі головні напрямки, де є важливі результати, виокремив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час засідання уряду» тощо. І такий самий інформаційно порожній синхрон Шмигаля.

«Ми — Україна» (проявів не було)

В ефірі Першого каналу Суспільного проявів піару в ці дні не було.

5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 30 грудня 2024 — 1 грудня 2025 року

Російських пропагандистських наративів у ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував (Примітка: це не означає, що їх не було, просто фізично неможливо повністю віддивитися весь ефір).

Як і завжди, ефіри вели токсичні ведучі каналів:

Анастасія Даугуле на «Інтері» (31 грудня), яка раніше вела концерти до 9 травня;

Тетяна Гончарова (30, 31 грудня й 1 січня) та Назар Довгий (30, 31 грудня й 1 січня) на «Раді», вони раніше працювали на проросійських каналах Медведчука.

РЕЗЮМЕ

З 30 грудня до 1 січня на фронті найбільш інтенсивні бої велися на Покровському, Курському, Краматорському і Лиманському напрямках.

У телемарафоні сукупно канали більше уваги приділяли Покровському, Времівському і Харківському. Найбільше уваги фронту приділяли канали ICTV з СТБ і «Ми — Україна». І ці ж два учасники марафону були й більш системними за висвітленням ситуації по різних напрямках фронту відповідно до інтенсивності бойових дій. У гостьових студіях телемарафону про події на фронті говорили переважно з речниками та військовими з фронту, експертів майже не було.

У ефірах Першого каналу Суспільного, як і зазвичай, увагу приділяли різним напрямкам фронту відповідно до інтенсивності бойових дій, а загалом встигали приділити увагу всім напрямкам фронту без винятку. В гості цього разу кликали найчастіше речників різних підрозділів і експертів. Цього разу в ефірі каналу було більше, ніж зазвичай, фронтових репортажів.

Наслідки ворожої дронової атаки по Києву 1 січня з двома загиблими та сімома пораненими, а ще з падінням уламків в урядовому кварталі столиці й учасники телемарафону, і Перший канал Суспільного висвітлювали однаково оперативно і повно в репортажному сенсі. Натомість у телемарафоні, на відміну від Першого каналу, подію майже не обговорювали у гостьових студіях.

Так само різноманітні зовнішньополітичні події отримали набагато якіснішу та ширшу експертизу в гостьових студіях Першого каналу Суспільного. У телемарафоні їх майже не обговорювали з гостями, а окремі учасники окремі події взагалі не згадували. Зокрема, телемарафонці мінімум уваги приділили такій знаковій події, як остаточне припинення транзиту російського газу Україною. Натомість Перший канал Суспільного в гостьових студіях обговорив з експертами різні наслідки припинення транзиту.

З тем, які телемарафон у ці дні не згадував взагалі, але про них говорили на Суспільному, до прикладу можна згадати такі:

  • Зеленський звільнив очільників Київської та Полтавської ОВА (30 грудня).
  • Центр протидії корупції: Офіс генпрокурора не знайшов підтвердження, що хмельницькі прокурори отримали інвалідність неправомірно (31 грудня).
  • В Одесі демонтували пам’ятник Висоцькому біля кіностудії (31 грудня).
  • Більшість важливих тем у ці дні висвітлювалися або телемарафоном, або/і Першим каналом Суспільного, з тих, які не були висвітлені ні там, ні там, були зокрема такі:
  • Hromadske: Портнов просить Кабмін видалити петицію щодо санкцій проти нього (30 грудня).
  • Міноборони уклало мільярдні контракти на постачання їжі для ЗСУ з фірмами, пов’язаними з Гринкевичем (30 грудня).

Аналіз представлення різних фракцій парламенту в гостьових студіях за тиждень (30 грудня — 5 січня), як і раніше, показав повне домінування «Слуги народу» в ефірі телемарафону (понад 73% всіх «депутатських» ефірів). Представників «Голосу» та «Європейської солідарності» в телемарафон традиційно не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного цього разу було мало «депутатських» гостьових, різні політичні сили були представлені пропорційно.

Протягом 30 грудня — 1 січня проявів політичного і бізнесового піару в телемарафоні було лише 4, найбільше — в ефірі каналу «Рада». Головним «бенефіціаром» проявів позитивного піару в звітні дні став прем’єр Денис Шмигаль із 2 згадками. Негативного піару в ці дні не було. В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в звітні дні не було.

Наративів російської пропаганди в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного в звітні дні не було. В ефірах каналів «Інтер» і «Рада» працювали токсичні ведучі каналів.

Скриншот відео: ТСН/ютуб

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Джерело матеріала
loader