Скандал з прокурорами та обіцянка президента покарати винних показала, що найкращий захист від зовнішнього втручання в Україні працює в системі прокуратури. Про це пише видання Економічна правда журналісти якого проаналізували декларації прокурорів “після звільнення”…
У жовтні 2024 року розгорівся скандал довкола керівництва Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії (МСЕК). У робочому кабінеті її очільниці Тетяни Крупи виявили 100 тис. дол., медичні документи з ознаками підроблення та списки “ухилянтів” з прізвищами та фіктивними діагнозами. Загалом при обшуках у неї вилучили 6 млн дол. у різних валютах.
- Як судять «видатну» корупціонерку з МСЕК Тетяну Крупу: нові деталі у справі та чому сміються судді
Згодом з’ясувалося, що цю схему могли “кришувати” правоохоронці. Головний редактор видання “Цензор.Нет” Юрій Бутусов повідомив, що пів сотні прокурорів Хмельниччини на чолі з головою Олексієм Олійником отримали інвалідність через Крупу. За підрахунками ЕП, кожен п’ятий прокурор в Україні отримував пенсійні виплати, які надаються і за вислугу років, і за інвалідність.
Реагуючи на це, Офіс генерального прокурора анонсував масштабне службове розслідування стосовно прокурорів, які можуть отримувати пенсії за фальшивими причинами. “Масштабне службове розслідування стосується не лише хмельницьких прокурорів, а всіх органів прокуратури – усіх рівнів включно з Офісом генерального прокурора – і є надзвичайно важливим для всієї системи”, – пообіцяли правоохоронці.
- Гнила система. По якій схемі та з чиєю допомогою прокурори робили собі гігантські пенсії
Покарати винних закликав президент Володимир Зеленський, який через цю ситуацію збирав засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО). Які результати очищення системи через майже три місяці після скандалу?
Журналісти ЕП проаналізували декларації прокурорів “після звільнення” (подається впродовж 20 днів після фактичного звільнення з роботи) за 2024 рік і початок 2025-го, щоб оцінити кадровий потік в органах прокуратури. Причина проста: після початку скандалу генпрокурор Андрій Костін пішов у відставку. Відповідну декларацію про це можна побачити на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).
Також ЗМІ повідомляли, що мінімум п’ять керівників обласних прокуратур та керівник однієї із спеціалізованих прокуратур у сфері оборони написали заяви про звільнення з посад. Здавалося, чистки в лавах цієї структури не уникнути. Однак реальність виявилася дещо іншою.
З початку 2024 року до 12 січня 2025 року ЕП нарахувала 501 декларацію про звільнення з посад в системі прокуратури. Однак значного сплеску відставок, на який можна було очікувати після скандалу та відставки Костіна, не спостерігалося.
- Відсутність невідворотності покарання. Чому піймані на корупції працівники МСЕК не за ґратами
Ба більше, жодного звільнення серед прокурорів Хмельницької та Черкаської областей не сталося. Саме в цих регіонах, як показав аналіз ЕП, аномально зросла кількість осіб з інвалідністю під час великої війни. Так, частка прокурорів з пенсією в Хмельницькій області була найбільша серед усіх прокуратур – понад 30%.
Як звільняли прокурорів
Проте звільнення не завжди означає остаточне припинення кар’єри в системі. Як показує інший дата-проєкт ЕП, понад 40% переміщень, якщо це не вихід на пенсію, відбуваються всередині силової горизонталі чи між іншими органами влади. Так, з пів тисячі прокурорів, звільнених у 2024 році, 185 знайшли місце в інших силових органах (НАБУ, ДБР).
- Майже стовідсотковий показник хабарництва продемонструвала обласна прокуратура Хмельницької області в спайці зі “Слугою народу”
Аналогічні дані щодо кадрових змін у прокуратурі за останні три місяці наводили напередодні Нового року голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін і деякі народні депутати з посиланням на відповіді, отримані на свої запити.
“З понад пів тисячі прокурорів-інвалідів звільнили аж… п’ять. П’ять звільнених прокурорів-інвалідів з пів тисячі – черговий “феноменальний” результат ефективних менеджерів Зеленського/Єрмака. З 67 хмельницьких прокурорів-інвалідів Офіс генпрокурора не спромігся перевірити незаконність статусу жодного!” – повідомив Шабунін.
Інформацію про те, що ревізія рішень МСЕК щодо прокурорів досі не проведена, на початку січня 2025 року підтвердив і міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
- Як доять державу. Сотні молодих прокурорів-«пенсіонерів» отримують захмарні пенсії
Шабунін вважає, що результати перевірок будуть приховувати від суспільства. Причина – Офіс генпрокурора передав свої попередні висновки Державному бюро розслідувань, яке веде кримінальне провадження в цій справі. Отже, ця інформація стала таємницею слідства і не буде оприлюднена.
Схоже, поки що прокурорська система спокійно пережила найбільший свій скандал за останнє десятиліття.
Джерело: Економічна правда