«Бачили, що цей барига наговорив?». Реакції пропагандистських каналів на інавгурацію та подальші слова Дональда Трампа
«Бачили, що цей барига наговорив?». Реакції пропагандистських каналів на інавгурацію та подальші слова Дональда Трампа

«Бачили, що цей барига наговорив?». Реакції пропагандистських каналів на інавгурацію та подальші слова Дональда Трампа

Що неслося у пропагандистських телеграм-каналах на 20—23 січня

Інавгурація 47-го президента США Дональда Трампа у Вашингтоні стала однією з головних політичних подій цього тижня. Перебігу церемонії, її учасникам, тезам виступу під час інавгураційної промови та подальшим словам Трампа присвячували свої дописи як світові медіа, так і пропагандистські телеграм-канали. Також не оминули увагою російські пропагандисти й автори анонімних (чи не зовсім) каналів і Всесвітній економічний форум (WEF) у Давосі та слова президента України Володимира Зеленського під час нього. Для аналізу ключових наративів і повідомлень у проросійських пропагандистських телеграм-каналах «Детектор медіа» проаналізував 1368 повідомлень, що з’явилися за 20—22 січня та містили поєднання ключових слів «Трамп», «інавгурація», «санкції», «Росія» тощо. Інформацію надала компанія LetsData.

«Бачили, що цей барига наговорив?». Реакції пропагандистських каналів на інавгурацію та подальші слова Дональда Трампа - Фото 1

Інавгурація, промови, дзвінки

Говорячи про антураж, перебіг інавгурації та її окремі елементи, деякі автори анонімних каналів описували церемонію як вступ Дональда Трампа на «царювання» та використовували елементи теорії змови для пояснення труднощів, із якими 47-му Президенту США доведеться зіткнутися під час другої каденції:

«Його прихід “на трон” — це активізація кланової боротьби глобальних світових сил. Боротьба зміститься всередину глобалістської Арени, між Американською елітою та стародавніми Британськими кланами (демократичними глобалістами), включно з поглиненим ними Ватиканом. Щоб вижити, йому доведеться “замочити” ООН, ВООЗ, НАТО, Міжнародний суд у Гаазі й інші інститути» — писали в анонімному телеграм-каналі з майже 94 тисячами підписників. Росії ж у цьому уявному «протистоянні глобалістів», на думку авторів каналу, нібито нічого не загрожує:

«За Росію в цій бійці можна не переживати. Хай як цинічно це звучить, Росії це піде на користь».

  • Читайте також: «Золота ера Трампа». Як українські телеканали висвітлювали інавгурацію 47-го президента США

Інший анонімний канал, з аудиторією понад 170 тис. підписників, нібито знайшов масонів серед присутніх на церемонії інавгурації. Поширивши уривок відео, на якому один із гостей, що стоїть поруч із зятем Трампа Джаредом Кушнером, кілька секунд тримає долоні у формі трикутника:

«Ну куди ж без демонстративних масонських жестів на інавгурації Трампа! Весь світ має знати, з ким тепер має справу».

У кількох аналізованих каналах перепублікували або переказали допис із телеграм-каналу експрезидента Росії Дмитра Медведєва, а нині заступника голови Ради безпеки, у якому йдеться, що «головним коментарем до потішної інавгурації» Трампа є відеодзвінок між Володимиром Путіним і Сі Цзиньпіном, який відбувся 21 січня. У дописі Медведєва, крім російської, використана також китайська мова. Після слів про те, що «світу потрібна не “золота ера” Америки, а загальний розвиток і процвітання», китайською написано: «Працюймо разом, щоб зробити світ кращим!». У анонімному проросійському каналі з аудиторією майже 450 тис. підписників додали, що така розмова — це демонстрація «союзницьких відносин між Росією та Китаєм, які узгоджують позиції в міжнародних справах», і те, що Трампу «доведеться домовлятися відразу з обома країнами».

Пропагандисти звернули увагу й на те, що у своїй промові Трамп прямо не сказав слово «Україна», начебто переносячи відповідальність за успіх майбутніх посередницьких ініціатив обраного Президента США на Президента України Володимира Зеленського.

«У інавгураційній промові Трамп жодного разу не сказав про Україну! Замість цього: “Ми закінчимо війни, які зараз тривають і не будемо ставати учасником війни. Я хочу залишитися у вашій пам’яті як миротворець”. Трамп іде за Нобелівською премією миру. На його шляху тільки Зеленський» — написали у телеграм-каналі з аудиторією понад 170 тис. підписників.

  • Читайте також: Чому Трамп під час інавгурації жодним словом не згадав Україну

Реагуючи на «українську тему» в інавгураційній промові, анонімні телеграм-канали не переставали критикувати українську владу за нібито неготовність до взаємодії з новою адміністрацією:

«Мабуть, в Офісі президента до останнього не розуміли, чи скаже Трамп щось про Україну. Трамп не сказав ні слова. Довелося випускати відсторонені привітання» — так автори каналу з аудиторією понад 450 тис. підписників описали зміст і форму привітання Трампа зі вступом на посаду. Насправді у привітанні від українського президента є надія на рішучість Трампа згідно з формулою peace through strength (мир завдяки силі) та сподівання на досягнення надійного й справедливого миру.

Продовжуючи тему дзвінків між президентами, анонімні проросійські телеграм-канали також писали, що офіс президента України нібито «в судомах» намагається організувати телефонну розмову між Зеленським і Трампом:

«Завдання-максимум — це забезпечити розмову з Трампом до дзвінка Путіну. Завдання-мінімум — відразу після. Якщо дзвінка з Зеленським не буде досить довго, це буде політичний знак, який моментально буде сприйнятий залишками української опозиції як чорна мітка».

Автори цього допису, що набрав майже 270 тис. переглядів, відразу запропонували «альтернативу». Зеленський нібито мав «дзеркально» подзвонити прем’єру Угорщини Віктору Обрану, бо це означало би «близькість до Заходу та Трампа». Але, вкотре вдаючись до конспірологічних прийомів, автори «забороняють» президенту України «дзвонити глобалістам»: 

«Як ви розумієте, дзвонити глобалістам на кшталт Макрона, Стармера або Урсули — немає сенсу. Це тільки розлютить Трампа. Але Зе так з усіма пос…вся, що дзвонити об’єктивно нікому» — цей допис набрав понад 265 тис. переглядів.

37 повідомлень в аналізованому масиві були присвячені темі майбутнього телефонного дзвінка між президентами Росії та США й розмірковуваннями, коли може відбутися їхня особиста зустріч:

«Президентський зідзвон — лише предтеча особистої зустрічі Трампа і Путіна як глав найвеличніших держав світу. На ній головною темою має стати завершення конфлікту в зоні СВО. А як було б добре зустріти американського президента в Росії не тільки хлібом-сіллю, а й справжніми російськими забавами, рівних яким немає» — написали автори телеграм-каналу «Царьград.ТВ» з аудиторією понад 320 тис. підписників, що належить однойменному медіа російського олігарха Констянтина Малофеєва. У дописі використано відео, створене штучним інтелектом на якому відтворені особи, схожі на Путіна і Трампа, що посміхаються, катаються на санчатах, ліплять сніговика та разом сидять на колінах у Санта-Клауса — ймовірно саме так автори уявлять «справжні російські забави». Таким чином, крім ідеї про те, що президенти Росії та США «рівні за статусом як голови найвеличніших держав світу», вони зображаються як «друзі» чи політики, які легко можуть знайти спільну мову.

Не оминули увагою пропагандисти й цифри кількості втрат Росії та України під час війни, озвучені Трампом у Білому Домі під час зустрічі з журналістами 21 січня. Один із так званих російських «воєнкорів» (насправді це пропагандисти при російському війську) Олександр Коц у своєму дописі навіть посилався на інформацію сайту FactCheck.org і кількість контроверсійних повідомлень обраного президента США, мовляв, це у Трампа такий «діловий і політичний стиль» — наговорити всякого з серйозним обличчям:

«Звідки у Росії мільйон загиблих у СВО? Усе дуже просто. Трамп — господар свого слова. Захотів — дав, захотів — забрав назад. Тобто він за базар узагалі не відповідає. І це треба мати на увазі, вирішуючи з ним справи».

Інший пропагандист, колишній український медійник Дмитро Василець, який очолював заборонену в Україні проросійську партію «Держава» та якому СБУ оголосила про підозру через посягання на територіальну цілісність України, у своєму телеграм-каналі опублікував допис на цю ж тему, який містив елементи конспірології та теорії змов, назвавши Трампа представником «міжнародної олігархічної секти»:

«Трамп на посаді президента з першого дня почав відпрацьовувати порядок денний міжнародного олігархату, заявивши, що Росія втратила на війні проти натовської ПВК “ЗСУ” майже мільйон солдатів убитими, а Україна Зеленського — 700 тисяч. Подібна хуцпа — це відмінна риса олігархічної секти, яка стоїть за Трампом».

Колишній депутат Одеської міськради, колаборант Ігор Димитрієв, який у 2022 підтримав вторгнення Росії в Україну, своєрідно обурився цифрам, які озвучив Дональд Трамп

«Бачили, що цей барига наговорив? “У нас є цифри: майже мільйон російських солдатів було вбито… Так керувати країною не можна”. Що Трамп собі уявив? Буде вказувати нам, як воювати і як правити? Та Штатам і 250 років немає! А нашій державній традиції понад 800 років!!!» — написав Димитрієв у своєму телеграм-каналі з аудиторією понад 117 тис. підписників.

Уродженка Одеси, колишня ведуча передач «Соловйов.Live», кремлівська пропагандистка Юлія Вітязєва підсумувала враження від цитати Трампа про кількість втрат у війні з російського боку:

«Не минуло й доби, як то кажуть. Але зачаровані Трампом і далі будуть слину пускати».

«Простий шлях завжди кращий»

Нова хвиля конспірологічних текстів пропагандистських каналів була спричинена дописом Дональда Трампа у його власній соцмережі Truth Social увечері середи 22 січня, в якому він звернувся до російського керівництва:

«Я не хочу завдати шкоди Росії. Я люблю російський народ і завжди мав дуже добрі стосунки з президентом Путіним — і це попри ліворадикальні вигадки про Росію… Домовтеся зараз і зупиніть цю безглузду війну! (Інакше) буде лише гірше… Закінчімо цю війну, яка б ніколи не почалася, якби я був президентом! Ми можемо зробити це простим або складним шляхом і простий шлях завжди кращий. Настав час домовитися. Жодне життя більше не має бути втрачене!».

Риторику пропагандистських телеграм-каналів щодо допису Трампа можна узагальнити реченням «що не так із заявою Трампа» або «від нас щось приховують». Наприклад, в одному з каналів з аудиторією понад 340 тис. підписників написали, що така позиція американського Президента «не усуває причини конфлікту». Мовляв, «Росія почала СВО, щоб зупинити просування НАТО й ліквідувати загрозу з боку України», тому озвучені пропозиції просто неприйнятні:

«За великим рахунком, “просто давайте не будемо воювати” Трампа недалеко пішло від “давайте будемо просто воювати” Джонсона. Якщо Трамп не захоче враховувати інтереси Росії, нічого закінчити у нього не вийде. “Укладайте угоду — а як ні, то я вас…” — це не та мова, якою можна говорити з Росією».

Інший анонімний канал зневажливо оцінив важелі впливу на Росію озвучені у дописі Трампа («податки, тарифи та санкції») та переніс акценти на Україну, мовляв, значно важливіше у словах Трампа — це відсутність нових пакетів підтримки України та довгострокових зобов’язань, ніж тиск на російську економіку:

«Як ви розумієте, загроза для РФ некритична. 20+ тисяч санкцій уже введено. Вгадайте, хто крякне швидше: РФ під новими санкціями чи Україна без допомоги?». Цей допис набрав майже 260 тис. переглядів.

Натомість інші анонімні канали переконували читачів, буцімто підготовка до прямих переговорів між Трампом і Путіним «вже триває два місяці», а нові жорсткі заяви з боку 47-го Президента США «у Кремлі сприймають не більше ніж як форму торгів». Також анонімні телеграм-канали використовували конспірологічні теорії, для того, щоб пояснити «мовчання Кремля» у відповідь на слова Трампа (яке тривало два дні):

«Мовчання Кремля — це демонстрація того, що переговори за закритими каналами вже пішли. До чогось усі готуються. Сторона глобалістів — до зриву мирного кейсу та “втягування” Трампа у гру. Сам Трамп і його команда — до мирного бліцкригу» — такий допис набрав майже 340 тис. переглядів. 

Вже 24 січня у інтерв'ю державному каналу Росія 1 Володимир Путін сказав, що готовий до перемовин «по українській проблематиці, але є питання, які вимагають особливої уваги». Тобто він ще раз підкреслив, що готовий знехтувати прямими перемовинами з Україною заради розмови про так званий «розподіл сфер впливу» із адміністрацією у Вашингтоні.

Наголос на необхідності прямих переговорів між Росією та США щодо війни Росії проти України, і взагалі щодо «всіх питань» — вигідний російській пропаганді, тому що ставить під сумнів принцип, проголошений українською дипломатією — «нічого про Україну без України». Президентка Європарламенту Роберта Мецола на виступі у Давосі 23 січня підтвердила, що цей принцип відповідає інтересам ЄС та США і не повинен порушуватися. За повідомленням Української служби «Голосу Америки», у Пентагоні пояснили, що президентський указ Дональда Трампа про тримісячну паузу в наданні міжнародної підтримки не вплине на Україну та на програми з постачання зброї. Речник МЗС України Георгій Тихий 23 січня закликав дочекатися офіційних контактів української та американської сторін і сказав, що підготовка до візиту генерала Кіта Келога до України триває.

  • Читайте також: Трамп 2.0 і Україна: чого очікувати від США після інавгурації нового президента

Реакції пропаганди на форум у Давосі

Президент України Володимир Зеленський на Всесвітньому економічному форумі в Давосі у Швейцарії розповів журналістам про ідею миротворчого контингенту як частини безпекових гарантій для України. За словами Зеленського, 200 тисяч миротворчого контингенту — це «мінімум», який потрібен Україні для захисту від нового потенційного нападу Росії. А сам виступ українського Президента на форумі, в якому він закликав створити спільну європейську політику у сфері безпеки й оборони, викликав, звісно, негативні реакції у пропагандистських каналах. 

Наприклад, «політолог» та екснардеп російської Госдуми Сергій Марков у своєму телеграм-каналі написав, що «Зеленський намагається підняти Європу на бунт проти Трампа»:

«Зеленський кинув Трампу виклик. Ось просто сьогодні. І намагається згуртувати Європу проти Трампа. Він виступив у Давосі на форумі не стільки як лідер України, скільки як лідер Європи. Як Трамп відповість Зеленському? Стерпить цей ляпас від Зеленського?»

Анонімні телеграм-канали поширювали реакцію на виступ Зеленського від імені ірландського публіциста, а нині кореспондента RT Чея Боуза, який використав уже звичний прийом російської пропаганди, зневажливо назвавши Зеленського «наркофюрером»:

«Наркофюрер скаржиться, що отримує недостатньо грошей від США. З’їдений хліб швидко забувається, як кажуть у нас в Ірландії» — цитували Боуза автори анонімного каналу, який мімікрує під український. Вони риторично запитують, чи готується «злив» (усунення від влади — «ДМ») Зеленського. Цим коментарем Боуз відтворив позицію речниці російського МЗС Марії Захарової, яка назвала виступ українського президента в Давосі «наркотичним божевіллям».

Кілька російських і проросійських телеграм-каналів, що ймовірно адмініструються з тимчасово окупованих територій, поширили реакцію ексрадника офісу президента Олексія Арестовича на оцінку Володимира Зеленського щодо необхідності залучення 200 тис. контингенту миротворців. Цитуючи Арестовича або поширюючи скриншоти його допису, в якому він пропонує «орендувати 200 тисяч бойових слонів у Індії» та називає політичне керівництво України «нестямним» («невменяемым»).

Уже згадана вище кремлівська пропагандистка Юлія Вітязєва теж знецінила виступ Зеленського у своєму телеграм-каналі з понад 61 тис. підписників:

«Шмаркля, яка тричі просилася на інавгурацію і якій тричі в запрошенні було відмовлено, вирішила відірватися в Давосі по повній програмі».

Поширюючи конспірологічні теорії і маніпулюючи темами навколо інавгурації Дональда Трампа та його заявами щодо Росії, російські та проросійські телеграм-канали використовують різни прийоми, щоб маніпулювати інформацією і просувати вигідну Кремлю риторику. Зокрема, пропагандисти маніпулюють словами Трампа, закликами «укласти угоду», використовуючи їх як підставу для критики України та возвеличення Росії. Відсутність прямої згадки України в промові Трампа використовується для підсилення наративу про нібито невигідну для Києва політику нової адміністрації США. Реагуючи на Всесвітній економічний форум у Давосі, агітпроп висвітлює виступи та заяви Володимира Зеленського в негативному ключі з метою дискредитації української дипломатії та підтримки Заходу.

Ілюстрація на головній та інфографіка: Наталія Лобач

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
США Володимир Зеленський Дональд Трамп пропаганда
Джерело матеріала
loader
loader