Адвокати Борзих отримали доступ в ЄДРСР через логін судді Шевченківського суду Волошина – джерела
Адвокати Борзих отримали доступ в ЄДРСР через логін судді Шевченківського суду Волошина – джерела

Адвокати Борзих отримали доступ в ЄДРСР через логін судді Шевченківського суду Волошина – джерела

Адвокати Борзих отримали доступ в ЄДРСР через логін судді Шевченківського суду Волошина – джерела

Сам суддя стверджує, що не знав про використання своїх даних сторонніми особами.

Адвокати юридичної фірми «Гарантія ваших прав», керівника якого Дмитра Борзих підозрюють у незаконному втручанні у судові реєстри, отримували доступ до автоматизованої платформи для доступу до Єдиного державного реєстру судових рішень із використанням логіна й електронного ключа одного з суддів. Саму систему BAS слідчі виявили як на ноутбуку спільника-хакера Костянтина Сайбеля, так і на сервері інтернет-провайдера, йдеться у статті «Справа адвокатів-хакерів. Як НАБУ виявило паразитів» редакторки відділу політики ZN.UA Інни Ведернікової.

Детективи НАБУ змогли окреслити усю схему цифрового втручання в реєстр лише в середині 2024 року, після злому вилучених у фігурантів справи ноутбуків та багаторазового аналізу аудіозаписів і зіставлення з діями в реєстрі. Тоді стало зрозуміло, хто координував схему, хто виконував та як передавалися дані, і який це мало вплив на розслідування справ. Зокрема на сайті провайдера також виявили фрагмент цифрової інфраструктури.

«Як розповідають наші джерела, ймовірно, зловмисники використовували логін судді Шевченківського суду Києва, здогадно — Василя Волошина. Сам суддя стверджує, що нібито не знав про використання своїх даних. Слідству потрібно буде з'ясувати, чи так це і чи передавав він логін третім особам, зокрема своїм помічникам, або ж ключ було скомпрометовано в інший спосіб», - пише авторка.

Пошук у систему відточили до досконалості. Для цього використовували Telegram-бот, який давав змогу шукати судові рішення за ключовими словами. Авторизація відбувалася через проксі-сервер за кордоном. Хакер постійно контролював роботу системи.  Так, кожен користувач бота отримував доступ до справ, які його цікавили, — за прізвищем, номером або ключовим словом. Система фільтрувала реєстр та віддавала потрібний результат із повним текстом.

Масштаб втручання вражає – автоматичний моніторинг запускався кожні 12 годин та надав доступ до 10 тисяч рішень за півтора року функціонування. Слідчі зафіксували понад 600 рішень, за якими було виконано цілеспрямований пошук. А загалом система провела понад 39 тисяч автоматичних запитів і надала доступ до понад 7500 судових рішень. Як кажуть джерела, в певні дні кількість несанкціонованих дій у реєстрі перевищувала 1000 запитів.

Джерела ZN.UA зазначають, що адвокатів цікавили не тільки рішення суддів про обшуки, а й тимчасові доступи, запобіжні заході, арешти майна. Моніторили як в цивільні, адміністративні, так і господарські провадженнях. Але пріоритетом були справи щодо топкорупції.

«На комп'ютері Філюка, за нашою інформацією, зберігалося понад 600 незаконно скачаних рішень. Джерела кажуть, що для слідчих очевидно: робота координувалася керівником угруповання Дмитром Борзих, який ставив завдання та контролював результат. Сам до системи не ліз», - вказує Ведернікова на продуманість схеми.

Якщо ж взяти до уваги,  що середня вартість пошуку в реєстрі інформації про заплановані слідчі та процесуальні дії для фігурантів розслідувань коштувала близько 10 тис. доларів, то усвідомити ціну всієї оборудки можна, помноживши цю суму на кількість несанкціонованих дій

Під час розслідування слідчі зосередились на тому, аби зіставити кожний запит з боку контори і переглянуте рішення з розмовою, зафіксованою під  час прослуховування, прив'язати цифровий слід до конкретного клієнта, справи та епізоду. А згодом підтвердити це висновками фоноскопічної експертизи. Об’єм останньої теж чималенький - близько 2500 сторінок.

Нагадаємо, 1 квітня НАБУ оголосило підозру колишньому заступнику головного військового прокурора Анатолія Матіоса, а нині адвокату  Дмитру Борзих у несанкціонованому доступі до закритої частини Єдиного державного реєстру судових рішень. Також підозру повідомлено двом адвокатам його фірми.

За даними ZN.UA, Борзих та адвокати його фірми офіційно або неофіційно представляє інтереси у таких неоднозначних справах як олігархів Ігоря Коломойського та Бориса Кауфмана, ексдепутата Київради Олександра Грановського, власника Винниківської тютюнової фабрики Григорія Козловського та ексголови НБУ Кирила Шевченка.

За даними слідства, підозрювані незаконно отримали доступ до закритої частини ЄДРСР, включно з рішеннями ВАКС, та передавали закриту інформацію своїм клієнтам. За попередніми даними, підозрювані переглянули  понад 7,5 тисячі закритих судових рішень.

При цьому Борзих мав доступ на Банкову та особисто до заступника голови ОПУ Олега Татарова. За час «роботи» його фірми НАБУ зафіксувало понад 30 «зливів», у тому числі у справі ексміністра аграрної політики Сольського. 

Згодом ВАКС частково задовольнив клопотання САП та застосував до Борзих запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 10 млн грн та носіння електронного браслету.

Джерело матеріала
loader
loader