Група Єрмака-Макфола у новому документі запропонувала кроки, як позбавити росію можливості імпорту критичних компонентів
Група Єрмака-Макфола у новому документі запропонувала кроки, як позбавити росію можливості імпорту критичних компонентів

Група Єрмака-Макфола у новому документі запропонувала кроки, як позбавити росію можливості імпорту критичних компонентів

КИЇВ. 4 липня. УНН. Міжнародна робоча група Макфола-Єрмака щодо санкцій проти росії презентувала документ №12, у якому пропонує кроки щодо посилення обмежень проти країни-агресора, зокрема ті, що стосуються імпорту критичних компонентів, передає УНН.

Цитата

"росія намагається обходити санкції і отримувати необхідні технологічні продукти для виробництва, зокрема, ракет через треті країни. Їх ВПК залежний від західних технологій. В нашому документі є аналіз російських воєнних спроможностей, а також імпорту критичних компонентів. Він містить пропозиції, як позбавити їх цих можливостей", - повідомив керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак у Telegram.

Деталі

Згідно з документом, група виявила, що продовження імпорту критичних компонентів росією є проявом кількох окремих проблем режимів експортного контролю: суб’єкти під юрисдикцією коаліції беруть участь у порушеннях санкцій та їх обході,  а учасники третіх країн, сприяють порушенням та/або обходу санкцій.

"Важливо визнати, що певні потенційні ресурси для військового виробництва все ще не охоплені експортним контролем... Обмеження доступу росії до ресурсів для її військового виробництва має бути пріоритетом для партнерів України; майже жодне інше окреме питання не пов’язане настільки безпосередньо з метою припинення агресивної війни росії, включаючи її напади на цивільне населення, та мінімізації ризику майбутньої агресії росії", - зазначає група. 

Серед іншого, для ефективнішого забезпечення контролю за експортом товарів військового призначення та подвійного призначення фахівці пропонують покращити обмін інформацією за допомогою створення органами влади певної системи. Також пропонується проводити спільні розслідування щодо порушень санкцій, зокрема в Євросоюзі, де впровадження обмежень та експортного контролю "залишається відповідальністю держав-членів". Інші пропозиції стосуються використання системи боротьби з відмиванням грошей (AML), яку в тому числі можна застосовувати для відстеження структур у третіх країнах, та впровадження санкції у фінансовому секторі.

Щоб усунути порушення росією обмежень, група Єрмака-Макфола зокрема пропонує взаємодіяти з ключовими компаніями, продукція яких експортується до країни-агресора, щоб мінімізувати ризик несвідомих порушень експортного контролю. Крім цього, фахівці зауважують, що важливо, щоб агенції-виконавці проводили розслідування щодо "відомих гравців" на ринку, у тому числі щодо виробництва на їхніх підприємствах у третіх країнах.

Для розв'язання проблеми обходу санкцій група радить узгоджувати списки товарів подвійного призначення.

"Надзвичайно важливо, щоб органи влади в рамках санкційної коаліції узгодили свої режими експортного контролю, щоб закрити існуючі лазівки. Одні й ті самі товари повинні класифікуватися як "подвійне призначення" в усіх країнах, а критерії ліцензійного затвердження мають бути стандартизовані", - йдеться в документі.

Також пропонується запровадження ширшого експортного контролю, оскільки з 385 кодів, які використовуються для визначення "важливих компонентів", лише 170 включено до переліку товарів подвійного призначення. Повідомляється, що це також може дозволити продавцям і покупцям неправильно класифікувати вміст відправлень у митних деклараціях.

"Поки критичні компоненти з будь-якої причини схвалені для експорту в росію, вони будуть перенаправлені та використані для військових дій, що зробить будь-який контроль неефективним", - наголошують експерти.

Крім цього, фахівці групи Єрмака-Макфола зазначили, що для того, щоб компанії з третіх країн не порушували санкції, необхідно запровадити так звані "вторинні санкції", які раніше використовували США.

"Ключовим для такого екстериторіального застосування санкцій є загроза відрізати суб’єктам доступ до долара США та фінансової системи США. Незважаючи на те, що такі заходи суперечливі, і тому їх слід застосовувати вибірково, вони можуть бути надзвичайно ефективними для усунення лазівок третіх країн", - йдеться в документі.

Група Єрмака-Макфола також пропонує розробити новий правовий інструмент в ЄС для накладення обмежень на компанії третіх країн, які виступають посередниками та сприяють порушенням санкцій, та запровадити надійний моніторинг схем, надання технічної допомоги, щоб зменшити кількість випадків, коли вони несвідомо чи ненавмисно протидіють експортному контролю.

Нагадаємо

Президент України Володимир Зеленський під час виступу на засіданні Європейської ради заявив, що важливо не зупинятися у введенні санкцій проти росії - "що менше буде пауз, то менше рф адаптується до тиску на неї". 

Теги по теме
Украина Россия война санкции Офис Президента Андрей Ермак
Источник материала
loader
loader