Про це повідомила на брифінгу заступниця міністра охорони здоров'я Марія Карчевич, передає кореспондент Укрінформу.
"Вчора ця електронна система запрацювала, і ми маємо першу реєстрацію - вже зареєструвалася аптека з міста Черкаси. Сподіваюся, що більше суб'єктів господарювання і аптечних закладів будуть долучатися як до процесу, так і до роботи з електронною системою, адже, відповідно до вимог законодавства, кожен процес, вид діяльності з медичним канабісом не пізніше наступного дня фіксується у системі", - сказала Карчевич.
Вона нагадала, що призначення і відпуск ліків на основі канабісуздійснюється виключно за електронним рецептом, який може видати лікар як сімейної практики, так і спеціалізованої меддопомоги. За е-рецептом можна отримати як готовий препарат, так і ліки, що виготовляються в аптеці.
Заступниця міністра також нагадала, що днями уряд схвалив зміни до ліцензійних умов.
"Фактично, під ліцензійний контроль потрапляє весь процес обігу, починаючи від імпорту чи вирощування рослин і завершуючи їх відпуском в аптечному закладі. Тобто контроль буде повним - від насінини до пацієнта", - заявила Карчевич.
Крім того, раніше були врегульовані умови вирощування рослин роду коноплі, зокрема у закритому грунті. Кожна рослина має маркуватися унікальним ідентифікатором, при вирощуванні мають бути дотримані вимоги щодо належної практики культивування. Лабораторні дослідження на вміст тетрагідроканабінолу (ТГК, головний психоактивний компонент канабісу) проводитимуться у державних лабораторіях, відбір зразків для дослідження відбуватиметься за участю поліції.
Імпортери субстанцій канабісу, які можуть використовуватися в аптеках при виготовленні ліків, мають отримати відповідний дозвіл, а також пройти процедуру реєстрації субстанції канабісу.
МОЗ затвердив перелік станів і хвороб, при яких можна призначати ліки на основі канабісу. Це, зокрема, пацієнти з хронічним болем, який зумовлений онкологічним захворюванням, церебральним паралічем, розсіяним склерозом, а також пацієнти з травмами спинного мозку, внутрішньочерепними травмами, хворобою Паркінсона.
Ліки на основі канабісу можуть бути у формі оральних крапель, твердих капсул, гелів та паст.
Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 21 грудня 2023 року ухвалила Закон "Про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) у медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов розширення доступу до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів", отриманих внаслідок війни».
Президент Володимир Зеленський 15 лютого підписав закон про легалізацію медичного канабісу.
У травні 2024 року Кабмін виключив канабіс, його смолу, екстракти з переліку особливо небезпечних речовин.
16 серпня увійшов у дію закон, який регулює обіг рослин роду коноплі в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності.