Агент НАБУ, який отримав 13 млн грн за здачу корупціонерів, розповів, як давав хабарі
Агент НАБУ, який отримав 13 млн грн за здачу корупціонерів, розповів, як давав хабарі

Агент НАБУ, який отримав 13 млн грн за здачу корупціонерів, розповів, як давав хабарі

Колишній агент Національного антикорупційного бюро (НАБУ) Євген Шевченко отримав $13 млн за те, що піймав на корупції ексміністра екології та природних ресурсів Миколу Злочевського та тодішніх голів САП і НАБУ. Але до того, як стати викривачем, Шевченко і сам давав хабарі. У цьому він зізнався у відео на ютуб-каналі Центру протидії корупції.

До викриття корупційних злочинів Шевченко довгий час був бізнесменом. Після кризи 2008 року почав займатися імпортом машин в Україну. Він розпрвідає: тоді стикнувся з «реаліями бізнесу в нашій країні». Так, Шевченко пригадав, як сам дав хабар митнику в порту Одеси, щоб ввезти машину.

«Приїжджає моя перша машина, як зараз пам'ятаю, це був Cadillac Seville STS. Я приїжджаю на митницю, і мені кажуть: офіційні платежі $500, ну і $1000. Я кажу: «$500 зрозумів, а $1000 за що?» Відповідає: «Ну щоб машина виїхала з порту». Я кажу: «Я не зрозумів, $500 – податки, а $1000?». Я його не розумію, він мене не розуміє», – розповів колишній агент НАБУ.

За його словами, ця ситуація сталася приблизно в 2009-2010 роках. Згодом Шевченко усвідомив: $1000, які в нього запросив митник, – це хабар.

«На той час я не знав, що таке дільничий інспектор, що таке поліція, міліція, що таке якісь там митники, хабарі. Я знав єдине: що іноді перевищував швидкість і 10 грн давав даішнику, щоб не платити штраф. А тут (йдеться про митницю, – «Главком») за що?», – каже Шевченко.

Зрештою він таки дав $1000 доларів хабаря. «А потім порахував і кажу митнику: «Я в суд подам». А він (митник, – «Главком») – досвідчений брокер, він мені зразу каже: «Дивись: три-чотири місяці будеш чекати рішення суду, ще невідомо, яке воно буде. Потім може ще бути апеляція – це ще три-чотири місяці. А кожен день простою в порту Одеси тобі буде коштувати $50», – переповідає колишній агент.

У суд Шевченко не подав, бо це було фінансово невигідне рішення. «Тобто ти можеш іти в суд, але потім заплатиш в держбюджет $4000 за пів року чи рік, які в тебе машина буде стояти, і ти втрачаєш на цьому. Також ти втрачаєш, бо машина втрачає у вартості з кожним роком», – пояснив своє рішення Шевченко.

За даними слідства, за $5 млн Ситник і Холодницький мали закрити кримінальне провадження проти колишнього міністра екології та природних ресурсів Миколи Злочевського про заволодіння коштами стабілізаційного кредиту Національного банку, виданого ПАТ «Реал Банк».

У цій справі, окрім Злочевського, фігурують перший заступник начальника Головного управління Державної податкової служби в Києві Микола Ільяшенко, ексначальниця департаменту Державної фіскальної служби Олена Мазурова й Андрій Кіча, якого вказували на сайті фірми Злочевського Burisma як директора з правових питань. Усі троє, за даними слідства, є довіреними особами Злочевського.

Кічі, Ільяшенку та Мазуровій 14-15 червня повідомили про підозру й заарештували. Усі вони вийшли під заставу. А 1 липня Злочевському заочно повідомили про підозру в організації спроби підкупу керівництва антикорупційних органів, у серпні – оголосили в розшук і заочно заарештували. 2 квітня 2021 року САП передала в суд матеріали справи. У червні 2021 року Мазурову засудили до п'яти років позбавлення волі умовно.

1 серпня 2023 року САП повідомила, що ВАКС затвердив угоду про визнання винуватості між прокурором і Злочевським. Його справу прокуратура перекваліфікувала з хабаря на «зловживання впливом». Ексміністру призначили штраф у розмірі 68 тис. грн. Водночас Злочевський пожертвував майже 660 млн грн на ЗСУ.

А 18 жовтня цього року Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) вдруге в історії українського інституту викривання виплатило винагороду викривачу цієї корупційної схеми Євгену Шевченку. Він отримав отримав винагороду в розмірі майже 13,3 млн грн.

Источник материала
loader
loader