Дослідники з університетів Единбурга (Великобританія) та Тарту (Естонія) проаналізували профілі десятків тисяч людей, які працюють більш ніж у 260 сферах, щоб виявити, які особистісні риси частіше зустрічаються у представників різних професій, пише 24 Канал з посиланням на Journal of Applied Psychology.
Нове дослідження особистісних рис
Для дослідження була обрана вибірка з 68540 учасників Естонського біобанку – популяційної бази, що охоплює приблизно 20% дорослого населення Естонії. У рамках проєкту учасники надали соціально-демографічні дані та пройшли п'яти факторний тест особистості (Big Five).
Цей опитувальник оцінює п’ять ключових рис: відкритість до нового, добросовісність (або відповідальність), екстраверсія, доброзичливість і нейротизм (емоційність і схильність до тривоги).
Які риси притаманні представникам різних професій
У результаті стало зрозуміло, що творчі професії, такі як художник, письменник чи дизайнер, зазвичай притягують людей, відкритих до нових вражень і з розвиненим уявленням та цікавістю. Екстраверти, які прагнуть взаємодії з іншими, частіше обирають кар’єру у сфері торгівлі та зв’язків з громадськістю.
Керівники та менеджери, також схильні до екстраверсії, зазвичай демонструють високі показники за шкалою добросовісності, що свідчить про їхню організованість і відповідальність, а також мають нижчий рівень нейротизму, що дозволяє їм ефективно справлятися з робочими завданнями.
Однак у працівників, зайнятих у сферах продажу, управління та нерухомості, спостерігаються нижчі оцінки за шкалою доброзичливості, що можна пояснити складним взаємодією з клієнтами, іноді доходячи до конфліктів, як зазначили дослідники в пресрелізі.
Також дослідження показало, що управлінці та юристи схильні до суперництва, в той час, як судді, пілоти і високопоставлені державні службовці легше приймають рішення. Спеціалістам з кадрів і психологам, як правило, властива впевненість у своїх можливостях впливати на оточення. Водії вантажівок та працівники релігійної сфери виявилися одними з найменш ліберальних представників професійного середовища.