Верховна Рада ухвалила бюджет на 2025 рік
Верховна Рада ухвалила бюджет на 2025 рік

Верховна Рада ухвалила бюджет на 2025 рік

Більша частина видатків передбачена на фінансування безпеки та оборони. У проєкті бюджету зменшилось фінансування культурної сфери. Натомість зросли видатки на Суспільне мовлення та захист інформації.

Верховна Рада  України ухвалила у першому читанні проєкт державного бюджету України на наступний 2025 рік. За таке рішення проголосували 257 депутатів 19 листопада.  Пряму трансляцію на ютуб вів депутат від «Європейської солідарності» Олексій Гончаренко.

Перед прийяттям бюджетуу парламенті виступив президент Володимир Зеленський і представив План стійкості України, який сказав, що "потрібна інформаційна консолідація задля дотримання свободи слова і протистояння російській дезінформації, яка прагне зламати Україну".

Під час розгляду проєкту держбюджету опозиційні депутати виступали проти того, що не були враховані усі подані  правки до бюджету. Деякі з них стояли з плакатами: «Гроші з пропаганди марафону на дрони».

Верховна Рада ухвалила бюджет на 2025 рік - Фото 1

Напередодні 18  листопада парламентський комітет з питань бюджету ухвалив проєкт. Голова бюджетного комітету Роксолана Підласа розказала, що до бюджету були внесені фінальні правки. Серед них 2 млрд доларів (90 млрд грн) кредитних коштів надійдуть до державного бюджету від Великобританії на закупівлю зброї; залишили 4% податку на доходи фізичних осіб (крім військового) в громадах для розрахунків за комунальні послуги та енергоносії; дозволили прифронтовим громадам не перераховувати реверс до державного бюджету (загалом 593 млн грн); додали 128 млн «Укрзалізниці» на співфінансування європейського проекту розвитку залізничної інфраструктури, Національній академії наук виділили додатково 277,1 млн грн, зокрема для фінансування досліджень у військовій сфері; у проєкту бюджету виключили можливість політичним партіям купувати військові облігації внутрішньої державної позики; виключили зобов’язання лікарням тримати гроші на рахунках в Казначействі.

«Це бюджет реальний. Ми не обіцяємо неможливого», - сказала Роксолана і просила депутатів прийняти бюджет.

Як вже писав «Детектор медіа», у проєкті бюджету зменшилось фінансування культурної сфери. Натомість зросли видатки на Суспільне мовлення та захист інформації. Бюджетна програма, за якою цього року виділяли кошти на виробництво марафону «Єдині новини», іномовлення та Укрінформ, не змінилась: понад 1,5 мільярда. Передбачене збільшення фінансування суспільного мовника, натомість більш ніж удвічі зменшилось фінансування каналу «Рада» та «Голосу України» і не змінились кошти на виробництво марафону «Єдині новини». Істотно зросло фінансування Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, насамперед через те, що 46,8 млрд виділені на закупівлю техніки та обладнання для захисту інформації. А от фінансування медійного регулятора — Національної  ради з питань телебачення та радіомовлення  — зменшилось на 7 млн.

Найбільше скорочення видатків відбулось у культурній сфері.Фінансування Держкіно знизилось порівняно з  поточним  роком утричі, Українського інституту книги — більш ніж удвічі, істотного скорочення зазнали Український культурний фонд та Український інститут.

Загалом видатки держбюджету плануються в обсязі понад 3,6 трлн грн, що на 535 млрд грн більше порівняно з цим роком. На потреби безпеки та оборони спрямують понад 2,2 трлн грн (близько 26% ВВП).

Наступного року без змін залишиться рівень мінімальної заробітної плати — 8000 грн на місяць. Прожитковий мінімум також становитиме 2920 грн і 2120 грн для державних службовців. Відповідно, мінімальний рівень Єдиного соціального внеску наступного року сягатиме 1760 грн. 

Дефіцит державного бюджету на 2025 рік передбачено у розмірі 1,64 трлн грн. Для покриття дефіциту уряд розраховує на надходження зовнішнього фінансування в обсязі 38,4 млрд дол.

Комітет Верховної Ради з гуманітарної та інформаційної політики запропонував виділити у проєкті бюджету  додаткові майже 17,6 млн грн на забезпечення апарату Нацради з питань телебачення і радіомовлення. Загалом у культурній та інформаційній сфері найбільше додаткових коштів комітет пропонував виділити на книжкові сертифікати для молоді, субсидії на оренду книгарень, підтримку кінематографу, будівництво Національного військового меморіалу, а також діяльність культурних інституцій.

Крім того, голова парламентського Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин пропонував виділити додаткові 500 млн гривень на розвиток Суспільного мовлення та ще 200 млн гривень на Національну раду з питань телебачення і радіомовлення. Для цього нардеп пропонував зменшити фінансування телемарафону «Єдині новини» на 100 млн гривень та утримання автомобільних доріг на 400 млн — і саме ці кошти спрямувати на Суспільне.

Детальніше читайте: «Проєкт бюджету на 2025 рік: Які кошти виділені на державні медіа, марафон, Суспільне, кіно, культуру та захист інформаційної безпеки».

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
Верховная Рада Бюджет
Источник материала
loader
loader