Українські громадські діячі, митці та інтелектуали підписали відкрите звернення до світових лідерів та міжнародної спільноти під назвою «Не умиротворяти зло» із закликом не допустити до вигідного Росії замороження війни та спільно досягти перемоги для демократії. Документ складений 5 січня та оприлюднений на сайті «УП».
Це звернення висвітлює українське бачення далекосяжних підривних цілей Росії, а також змальовує позитивні та негативні сценарії завершення війни, які залежать від позиції світових лідерів та міжнародної спільноти.
У листі йдеться, що головною метою цієї війни для Росії є не отримання додаткових територій чи повернення України під свій контроль, а злам сучасного світового порядку. Підписанти стверджують, що Росія прагне повернути свій статус супердержави, яка діє свавільно, втручається у справи інших держав і підтримує авторитарні режими по всьому світу. «Все це є не випадковостями, примхами Путіна чи тимчасовим "відхиленням від нормальності". Це частина стратегічного розрахунку», — пишуть автори.
«Україна, в силу своєї історії та географії, стала черговою ціллю на шляху реалізації цих реваншистських намірів. Для самої України ця війна має екзистенційний характер. Це війна за саме існування української нації, суспільства та держави. Українська демократична та російська авторитарно-імперська політичні візії є взаємовиключними за своєю природою. Це означає, що "заморозка" конфлікту на тій чи тій лінії розмежування не призведе ні до розрядки напруження, ні до встановлення сталого миру.
Для Росії така заморозка стане насамперед свідченням слабкості Заходу й заохоченням до подальшої агресії та воєн, в яких проллється кров європейців та американців. Сталий мир настане тільки тоді, коли під тиском України та її союзників в Росії настануть системна криза та поразка путінського режиму. Як доводить історія, тиранії крихкі. Ця війна не обмежується Україною, а "українське питання" не вирішується виключно в площині українсько-російських відносин», — йдеться у зверненні.
Автори листа пишуть, що якщо світові лідери вимагатимуть від України поступок територіями та суверенітетом без дієвих гарантій безпеки, це по суті означатиме поразку України, яка стане сигналом для Китаю та інших ревізіоністів, що можливо захоплювати те, чого вони жадають.
«Північнокорейські війська з’являтимуться у різних гарячих точках. Піратство, блокування торговельних шляхів, атаки на інформаційні системи та глобальні комунікації підірвуть світову торгівлю. Тривалі зусилля з обмеження розповсюдження ядерної зброї будуть зведені нанівець. Російські медіа-впливи, кібератаки, секретні операції та втручання у вибори в демократичних країнах підриватимуть світовий порядок. А можливе падіння України створить велику хвилю біженців та відкриє Путіну шлях далі на Захід», — йдеться у зверненні.
Натомість ефективне припинення агресії Росії проти України, йдеться у листі, може вирішити багато проблем демократичного світу: поразка Росії відновить порядок, заснований на правилах і взаємозалежності відповідальних гравців; безпека світової торгівлі, світова ядерна, енергетична, продовольча безпека посиляться; терористичні режими та організації по всьому світу втратять російську підтримку та ослабнуть.
«Сьогодні Україна виграє час для демократичного світу, щоби він міг згуртуватися та посилитися. Але цей час не є нескінченним. Сили, що стоять на захисті миру, свободи і людської гідності, мають перейти у наступ. Україна і весь демократичний світ можуть лише або разом перемогти, або разом поступитися і програти», — йдеться у листі.
Автори пишуть, що ілюзія миру ціною ганьби вже не раз приносила нову війну, але силою демократії є здатність вчитися на помилках. «Ми розуміємо, що ціна війни буде ще більшою, якщо наші союзники звабляться ілюзією зупинки війни без усунення її причин. І то не лише для України, але й для всього світу.
Тому ми закликаємо наших партнерів шукати шлях не до умиротворення агресора, а до спільної перемоги. Зло не може бути умиротворене. Воно має бути переможене і покаране, заради безпечного майбутнього України, Європи та всього світу», — підсумовує лист.
Зернення підписали понад 160 осіб, серед яких правозахисники, народні депутати, дипломати, науковці, відомі митці, лідери найбільших бізнес-асоціацій та різних релігійних громад.
Це, зокрема, головна редакторка «Української правди» Севгіль Мусаєва, аналітик «Детектор медіа» Єгор Брайлян, журналіст Роман Кравець, засновник «Інституту постінформаційного суспільства» Дмитро Золотухін, генеральний директор The Ukrainians Тарас Прокопишин, засновник Ukraїner Богдан Логвиненко, журналістка Зоя Казанжи, редакторка міжнародного відділу «Дзеркала тижня» Тетяна Силіна, редактор журналу «Чорноморська безпека» Михайло Гончар, редакторка CIUS Ксенія Мариняк, головний редактор NZL Media Роман Рак, редактор сайту «Zbruc» Орест Друль, медіа-аналітик Олексій Ковжун, голова Комітету ВР з питань свободи слова Ярослав Юрчишин.
Підписали листа також заступник директора Українського інституту Алім Алієв, голова Українського культурного фонду Наталія Кривда, директорка «Мистецького арсеналу» Олеся Островська-Люта, креативна директорка Національного центру Олександра Довженка Олена Гончарук, голова Громадянської мережі «Опора» Ольга Айвазовська, виконавчий директор Фундації Dejure Михайло Жернаков, голова правління ГО «Інтерньюз-Україна» Костянтин Квурт, голова правління Центру прав людини Zmina Тетяна Печончик, аналітики Валерій Пекар, Євген Глібовицький, історик Ярослав Грицак, правозахисники Мирослав Маринович, Олександра Дворецька, Олександра Матвійчук, Євген Захаров, письменники Юрій Андрухович, Мар'яна Савка, Остап Сливинський, кінорежисер Ахтем Сеїтаблаєв, філософ Вахтанг Кебуладзе, президент Києво-Могилянської академії Сергій Квіт, волонтери Сергій Притула, Сергій Стерненко та інші.
Фото ілюстративне: кадр з фільму «Порцелянова війна»
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.