Ікс видалив лише один допис зі 125 повідомлень про контент від підсанкційних в ЄС російських організацій, — дослідження
Ікс видалив лише один допис зі 125 повідомлень про контент від підсанкційних в ЄС російських організацій, — дослідження

Ікс видалив лише один допис зі 125 повідомлень про контент від підсанкційних в ЄС російських організацій, — дослідження

Дослідники виявили, що платформа надала підтвердження про отримання лише щодо 57% повідомлень про незаконний контент, що порушує Європейський закон про цифрові послуги (DSA).

Понад 100 дописів у соцмережі «Ікс» від підсанкційних російських пропагандистських медіа та акаунтів, що поширюють дезінформацію, все ще доступні на платформі, попри повідомлення  про порушення європейських санкцій. Про це йдеться у дослідженні організацій Science Feedback та Alliance4Europe, яке провели на замовлення некомерційної групи WeMove Europe.

8 та 9 липня дослідники повідомили платформі «Ікс» про 125 дописів від російських організацій, на які поширюються санкції в ЄС, із закликом забезпечити виконання цих санкцій. Скарги подали через інструмент звітності X, встановлений згідно із Європейським законом про цифрові послуги (DSA).

Деякі з них були опубліковані офіційними акаунтами підсанційних в ЄС російських медіа, інші — російськими акаунтами російського уряду або обліковими записами, що, ймовірно, керуються «Агентством соціального дизайну» — російською фірмою, що проводила кампанію впливу «Операція Doppelganger», а також анонімними користувачами, які неодноразово публікували фейкові матеріали.  

Деякі з постів містили контент російської пропагандитської компанії Russia Today (RT), а в одному випадку обліковий запис МЗС Росії поділився уривком з фільму, створеного RT. У публікації також було надано посилання для обходу санкцій та доступу до повного фільму в телеграмі.

Дослідники виявили, що платформа надала підтвердження про отримання лише щодо 57% повідомлень про незаконний контент, що порушує DSA. 9 липня ікс відмовився реагувати на 71 зі 125 повідомлень, не підтвердив 53 повідомлення та видалив лише один допис, що був створений у межах операції Doppelganger.

Усі публікації про Doppelganger, про які повідомлялося в цьому наборі даних, були опубліковані 8 червня та залишалися доступними щонайменше один день. З 10 повідомлень лише одне з них призвело до видалення.

«Відповідно до чинного законодавства, ікс зараз приховує повідомлений контент у ЄС, зокрема з таких правових підстав: шахрайство та обман», — написав ікс.

Як зауважили дослідники, незрозуміло, чому ікс вирішив розглянути лише одну публікацію та чому обрав категорію «Шахрайство та обман». Хоча ікс відповів, що не виявив порушень у решті 9 публікацій, пов'язаних з російською операцією впливу, 6 з них таки були видалені протягом наступних днів. Утім, на момент їх видалення операція вже завершила використання цих облікових записів, тож відповідь від платформи надійшла занадто пізно, щоб якось вплинути на ситуацію.

Science Feedback та Alliance4Europe рекомендують ЄС та державам-членам забезпечити дотримання чинних правил та законів на рівні ЄС та на національному рівні: вирішити проблему поширення контенту, що підпадає під санкції ЄС, на онлайн-платформах, притягнути платформи до відповідальності за непослідовні та неефективні механізми звітності, а також за пом'якшення системних ризиків, пов'язаних із російськими суб'єктами, що підпадають під санкції.

Вони також повинні підтримати створення загальноєвропейської структури для звітності та забезпечення дотримання санкцій:

  • створення громадянської обсерваторії санкцій, яка збиратиме інформацію про порушення санкцій та передає їх до підрозділу Єврокомісії, відповідального за забезпечення дотримання цифрових санкцій.
  • перетворення забезпечення дотримання цифрових санкцій на компетенцію ЄС, створення спеціального підрозділу, який також тісно співпрацює з командою з забезпечення дотримання Закону про цифрові послуги.
  • розробка спільного репозиторію порушень санкцій, постійне відстеження масштабів проблеми та реакції платформ, а також розробка спільних ресурсів для підзвітності платформ.

Нагадаємо, нещодавно організація What to fix проаналізувала списки активних партнерів Facebook та виявила серед них сторінки, зокрема, російських пропагандистських медіа RT та Sputnik. 

ЄС оголосив про заборону мовлення в березні 2022 року. Приблизно в той самий час Meta заблокувала доступ до RT і Sputnik для користувачів інстаграму та фейсбуку з ЄС через поширення дезінформації. Водночас підсанкційні організації залишалися частиною програми перерозподілу доходів Facebook, тож потенційно могли отримувати монетизацію.

What to fix не змогла з'ясувати, чи відбувався обмін коштами між Meta і підсанкційними організаціями в рамках цієї програми, але зазначила, що її висновки «порушують важливі питання щодо дотримання Meta санкцій ЄС».

Фото: Unsplash

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги по теме
исследование Илон Маск Соцсети Twitter
Источник материала
loader
loader