Трамп, Сі та Путін — можлива зустріч на параді в Пекіні: що це означає для України
На початку вересня може відбутися важлива подія у світовій геополітиці – зустріч лідерів трьох країн, які претендують на гегемонію у світі: президента США Дональда Трампа, голови КНР Сі Цзіньпіна та російського диктатора Володимира Путіна. Ініціатором цього саміту є китайська сторона, і це буде перша зустріч такого рівня та масштабу (якщо вона все ж таки відбудеться) за останні роки. Чи можуть на ній бути ухвалені важливі геополітичні рішення, зокрема щодо війни в Україні? Журналіст Коротко про аналізував інформацію щодо цієї події.
Офіційно – приїдуть на парад
Видання The Times повідомило, що президента США Дональда Трампа можуть запросити у Пекін на зустріч із Сі Цзіньпіном та Володимиром Путіним у вересні. Офіційна причина їхньої зустрічі – святкування 80-х роковин закінчення Другої світової війни і парад на площі Тяньаньмень у Пекіні 3 вересня. Під час війни Китай та США тісно співпрацювали між собою, і обидві країни зазнали нападу з боку союзника Німеччини – Японії, проти якої воював і Радянський Союз.
Поки що участь Дональда Трампа у заході офіційно не підтвердили. За даними видання, Китай та США вже обмінялися запрошеннями на візити, проте дати ще не погоджені. Путін, за даними журналістів, також отримав запрошення на парад, хоча Москва і стверджує, що не знає нічого про цю зустріч.
Підкилимні ігри у "великій трійці"
Якщо президент Трамп все ж таки відвідає Китай і буде присутній на параді 3 вересня, то "образ" китайського, російського та американського лідерів, які стоять разом, може стати негласним посланням світу про союз трьох наддержав. Тим більше, що Дональд Трамп останнім часом послабив свій "конфронтаційний тон" у відносинах з Пекіном, намагаючись забезпечити саміт із китайським лідером Сі Цзіньпіном та укласти торгову угоду з другою за величиною економікою світу.
Трамп швидко відмінив введені мита - 145% - на китайський імпорт. У Білому домі замінили їх на більш вигідну угоду - взаємну додаткову ставку на 10% та додаткову ставку у розмірі 20% на китайський імпорт. Крім того, американська влада послабила обмеження на продаж Китаю деяких високотехнологічних комп'ютерних чипів. У відповідь влада Китаю зняла обмеження на експорт рідкісноземельних металів із США.
Політтехнолог Тарас Загородній вважає, що поділу світу «на трьох» найбільше хотіла б Росія. Але реальність у геополітиці перешкоджає цьому. Наприклад, війна в Україні розділила світ на дві частини, Європа та США підтримують Україну.
- Наразі американці перервали всі контакти з росіянами. Європа ухвалила деякі санкції проти Китаю, що Пекін більше хвилює, ніж союз із Путіним. Адже Європа – це ринки збуту, і Китаю потрібно буде обирати між Євросоюзом та Москвою. Крім цього, ми вже бачимо консолідовану позицію Європи та США щодо України у питанні постачання зброї, - вважає експерт.
Чого чекати Україні
Тому постає питання: чи варто Києву сподіватися на щось позитивне після зустрічі лідерів США, Китаю та Росії? Особливо з огляду на те, що зараз відбувається деяке охолодження відносин між Києвом та Пекіном. Ще торік президент Володимир Зеленський заявляв, що Китай на рівні із Росією намагався зірвати ініційований Україною Глобальний саміт миру у Швейцарії. Напередодні саміту в Міністерстві закордонних справ Китаю заявили, що цей захід не відповідає всім критеріям, які для подібних майданчиків висуває Пекін, через що він там "навряд чи" буде представлений.
А вже цього року президент Володимир Зеленський розповів, що китайська компанія DJI, яка виробляє дрони Mavic, перестала постачати їх Україні, але допомагає виробляти їх у Росії. «Коли хтось питає, чи допомагає Китай Росії, як ми маємо оцінювати ці кроки?» – риторично запитав український президент.
Також у квітні цього року українські спецслужби отримали докази співпраці Китаю та Росії у постачанні зброї. І йдеться не про контрабанду чи купівлю китайської зброї на чорних ринках через посередників, а саме про співпрацю Китаю у плані зміцнення російської обороноздатності.
Тоді ж контррозвідники СБУ викрили двох громадян Китаю, які намагалися незаконно передати до КНР секретні матеріали про український ракетний комплекс РК-360МЦ "Нептун". А ЗСУ взяли у полон декілька громадян Китаю, які воювали в армії РФ. Більше того, агентство Reuters повідомило, що на боці Росії проти України воюють понад 200 громадян Китаю.
Днями Україна запровадила санкції проти п'яти китайських компаній, які постачали Росії комплектуючі для військової промисловості.
"Під час масованих обстрілів Києва у збитих дронах Shahed виявили компоненти китайського виробництва. Сьогодні щодо цих компаній-постачальників введено санкції. Україна працює з партнерами щодо санкційної коаліції для подальшого введення обмежень проти китайських виробників", – повідомили в Офісі президента.
Проте тема України навряд чи переважатиме на зустрічі Трампа, Сі Цзіньпіна та Путіна. Це більша боротьба Китаю за європейські ринки збуту.
- Якщо зустріч і відбудеться, то вона мало стосуватиметься України. Вона покликана показати Трампу вплив Китаю на Росію. На користь цього говорить те, що Росію не попередили і що в Москві сказали, що про це нічого не знають. А передчасний витік інформації про зустріч у пресу говорить про те, що це дедлайн, який Пекін намагається покласти на стіл перед Євросоюзом у рамках розмови про їхню співпрацю. Китайці ніби кажуть: ми домовляємося або з вами (Європою), або з Трампом, – вважає політолог Олег Саакян.

