Навіть під час війни з Росією, коли у наших спортсменів немає можливості нормально тренуватися та готуватися до змагань, збірна України посіла третє місце у командному заліку Європейських ігор-2023 у Польщі, вигравши 41 медаль – 21 золоту, 12 срібних та 8 бронзових. А за спиною залишилися такі монстри континенту, як Німеччина та Франція. Хоча без скандалів за участю українців не обійшлося.
OBOZREVATEL вирішив згадати усі головні перемоги українців на Європейських іграх-2023 у Кракові, а також яскраві історії та висловлювання медалістів на головних континентальних змаганнях чотириріччя у Польщі.
СТРИБКИ У ВОДУ. Найбільше золотих нагород на Іграх у Польщі, які одночасно були і чемпіонатом Європи, зібрали наші стрибуни у воду. Чотири рази на честь українців звучав національний гімн у спорткомплексі Жешува і одного разу "синьо-жовтим" дісталося "срібло" – на вишці його взяв тандем у складі Ксенії Байло та Софії Есман.
А Ксенія на Євроіграх-2023 до жіночого синхрону стала володаркою ще двох золотих нагород – у змішаній команді з Ганною Письменською, Данилом Коноваловим та Олексієм Середою, та у парі з Кирилом Болюхом на 10-метровій вишці. У свою чергу, Болюх і Середа очікувано стали першими в парі на тій самій вишці.
А потім сенсаційно "золото" на 3-метровому трампліні вирвали Коновалов та досвідчений Олег Колодій, хоча почали виступати разом лише цього року і до Євроігор виступили лише на кількох офіційних стартах.
Могло і мало бути у "синьо-жовтих" й п'яте "золото", проте 17-річна зірка нашої збірної Середа пошкодив спину і знявся з індивідуальних змагань на 10-метровій вишці де переможець отримував ліцензію на Олімпійські ігри-2024.
У збірній України зібрано чимало стрибунів з Миколаєва, а також з Харкова та Маріуполя, які постраждали під час війни з РФ, та перед ліцензійним чемпіонатом світу в Японії, деякі дуже хотіли побачити рідних. "До мене приїдуть з Миколаєва мама та бабуся, з якими я не бачилася півроку. З ними проведу день і далі тренуватимемося", – розповіла Байло.
ВЕСЛУВАННЯ. Збірна України з веслування на байдарках та каное виграла командний залік на Європейських іграх-2023, здобувши п'ять нагород – три золоті та дві срібні. Мультимедалісткою турніру стала призерка Олімпіади-2020 Людмила Лузан, яка напередодні змагань у Кракові набрала відмінну форму, перемігши на Кубку світу.
У Кракові Людмила підтвердила свій клас, вигравши каное-двійку на дистанції 500 метрів у парі з Валерією Теретою та одиночний заїзд на півкілометра, де є чинною чемпіонкою світу. І хоч у спринті на 200 метрів Лузан показала другий час, забарившись на старті, залишала Польщу в піднесеному настрої.
На найвищий щабель п'єдесталу піднялися байдарочники Олег Кухарик та Ігор Трунов, які перемогли у змаганнях двійок на дистанції 500 метрів. Кухарик зізнався, що вони приїхали на змагання трохи не у формі, але з кожним днем набирали обертів і до фіналу вийшли на пікову готовність.
Також Олег додав, що "золото" вони присвятили воїнам, які захищають Україну: "Мій батько зараз перебуває у лавах ЗСУ на передовій". А наступного дня Кухарик та Трунов виграли срібні нагороди вже у байдарці-четвірці на 500 метрів, де компанію у човні їм склали Дмитро Даниленко та Іван Семикін. Хлопці зовсім трохи поступилися команді Іспанії.
ЛЕГКА АТЛЕТИКА. У Польщі українські легкоатлети опинилися у непростому становищі, оскільки змушені були чекати на підсумки турніру кілька днів. Все через те, що в рамках Євроігор проходив і командний чемпіонат Європи, а оскільки "синьо-жовті" не змогли виступити на минулій першості континенту через коронавірус, їх заслали до другого дивізіону.
У результаті багато українців боролися на доріжках і в секторах не з прямими конкурентами за нагороди, а їхні головні опоненти виходили на старти через три дні у першому дивізіоні та змагалися вже за зовсім інших умов, у тому числі й погодних. А також із глядачами на трибунах, які були фактично порожніми у менш "елітній" компанії.
Проте українці змогли не лише пробитися до першого дивізіону разом із Угорщиною, а й вибороли 3 "золота", 1 "срібло" та дві 2 "бронзи". Першою перемогу на 800-метрівці святкувала Наталія Кроль, яка повернулася після дискваліфікації, яка ставала чемпіонкою Євроігор-2019 у команді. Подолавши дистанцію за 1.59,77 хвилини, українка виконала кваліфікаційний норматив на чемпіонат світу 2023 року.
У секторі для стрибків у висоту 197 см вистачило для "золота" призеру ОІ-2020 Ярославу Магучих, хоча вона сумнівалася в такому результаті та штурмувала 202 см. А Марина Бех-Романчук перемогла у потрійному стрибку з результатом 14,58 метра.
"Срібло" Україні приніс Михайло Кохан у метанні молота, а по "бронзі" додали Владислав Шепелєв у потрійному стрибку та 19-річний Артур Фельфнер у метанні списа – 82,24 метра, принагідно встановивши європейський рекорд сезону серед молоді.
ТАЙСЬКИЙ БОКС. Прогнозовано успішно виступили у Польщі представники муай-таю, вигравши три золоті, одну срібну та дві бронзові нагороди, а разом з ними і командний залік у збірної Туреччини. Переможцями у своїх вагових категоріях стали Ігор Любченко (67 кг), Олександр Єфименко (71 кг) та Олег Примачов (до 81 кг), який слугує у ЗСУ.
"Це все для вболівальників, щоб вони отримали максимум емоцій та адреналіну. Тому що для себе у тайському боксі я вже виграв усе, що можна було. Хоча ми на Європейських іграх вперше, я двічі перемагав на Всесвітніх. Тому зараз все – для своєї". країни, для вболівальників, рідних та ЗСУ.
Після перемоги Примачов позував із прапором підрозділу "Ардан", який належить Головному управлінню розвідки, в якому проходить службу спортсмен. Командир відпустив його на змагання: "Побуду тиждень із сім'єю та повертаюся до хлопців у пункт постійної дислокації, виконуватиму далі свою місію".
КАРАТЕ. Потужно виступили у Польщі українські каратисти. Срібна призерка Олімпіади-2020 Анжеліка Терлюга принесла Україні "золото" у вазі до 55 кг, а 21-річний Андрій Заплитний став першим у категорії до 75 кг. При цьому у фіналі одеська каратистка взяла реванш у болгарки Івети Горанової після поразки у вирішальній битві ЄІ-2019.
Зовсім трохи не вистачило для перемоги Аніті Серьогіної, яка у фіналі категорії до 61 кг у рівній боротьбі поступилася чинній чемпіонці Європи Рим Хаміс із Німеччини (2:2). А "бронзу" до нашої скарбнички приніс "бронза" Микита Філіппов (до 60 кг).
СТРІЛЬБА. Великі надії Україна покладала на стрілянину – кульову та стендову, де у складі нашої команди виступали переможці та призери Олімпійських ігор, чемпіони світу та Європи. У цьому виді програми було розіграно 30 комплектів нагород, але наші спортсмени піднялися на п'єдестал лише тричі, взявши дві дві золоті медалі та одну бронзову.
Павло та Юлія Коростильові виграли стрілянину та швидкісного пістолета на 25 метрів, а Юлія також перемогла у стрільбі з пістолета на тій же дистанції у складі жіночої команди разом із Анастасією Німець та олімпійською чемпіонкою Оленою Костевич. Тоді як Костевич стала бронзовою у пневматичному пістолеті на 10 метрів та взяла ліцензію на свою шосту Олімпіаду – Париж-2024!
ФЕХТУВАННЯ. Залишається стійке відчуття, що Україна недорахувалася нагород і у фехтуванні, де виграла два "золоти" та "бронзи". Хоча, безумовно, перемога Джоан-Фейбі Бежури у жіночій шпазі стала приємним сюрпризом, адже, незважаючи на весь багатий досвід спортсменки, до змагань у Кракові вона успішніше виступала у команді, а особисті нагороди брала лише на етапах Кубка світу.
До того ж Бежура тільки-но повернулася з декрету, але на Євроіграх-2023 виступила чудово. А потім розплакалася при згадці про війну в Україні: "Нелегкі часи для нашої країни. Важко, тому що моя дитина залишається в Україні. Це було складно, але я знала, що не поставила крапку в кар'єрі".
Свій високий клас підтвердила чемпіонка ОІ, світу та Європи Ольга Харлан, вигравши особисті змагання у жіночій шаблі: "Україна це для тебе. Кожен боєць, який захищає нас – це для тебе. Дякую за мотивацію, за боротьбу! Дякую всім за віру та підтримку! Поки серце б'ється, моя країна б'ється! Слава Україні!".
А ось команда шаблісток несподівано провалилася, поступившись на ранній стадії Греції. Не дісталася п'єдесталу і чоловіча команда шаблісток, яка останнє десятиліття була серед світових лідерів і перемагала на чемпіонаті світу. Проте Володимир Станкевич виграв індивідуальну "бронзу".
БОКС. Найбільшим розчаруванням Європейських ігор-2023 став виступ боксерів. За словами президента Федерації боксу України Кирила Шевченка, вони розраховували у Польщі на три-чотири нагороди і, відповідно, олімпійські ліцензії у чоловіків та дві-три – у дівчат. Але нашу команду засудили, а Україна здобула лише одне "золото" Олександра Хижняка у вазі до 80 кг.
"Полтавський танк" проїхався у фіналі по хорвату Габріелю Веочичу і суддя змушений був зупинити бій у другому раунді. Щоправда, після поєдинку боксер вляпався у скандал, проігнорувавши спілкування і з українською, і зі світовою пресою.
Тоді як під час війни з РФ міг використати свою популярність, щоб ще раз нагадати про трагедію у своїй країні та попросити необхідну допомогу. Наприклад, українські веслувальники після перемоги на Кубку світу просили літаки F-16.
"Двох дівчат і двох хлопців – Захарєєва та Замотаєва – у нас засудили. Представники МОК це зрозуміли і сказали, що такого більше не повториться, вже зняли 8 суддів після того, що сталося. Вони тільки прийшли в олімпійський бокс і виправлятимуть помилки. А на нас чекає два відбіркових турніри до ОІ-2024 і треба йти вперед, потрібно йти як Сашко Хижняк – до кінця", – зазначив Шевченко.
ВЕСЛУВАЛЬНИЙ СЛАЛОМ. Одне, але таке важливе фінальне "золото" принесла нашій країні представниця гребного слалому Вікторія Ус. Вона закривала Європейські ігри для України у байдарці-кросі та, незважаючи на травму голови, отриману під час турніру, здобула перемогу та повернула нашу збірну на третє місце у командному заліку. А за спиною залишилась Німеччина.
"Це нереальна гордість! Я бачила турнірну таблицю перед змаганнями і дуже хотілося зробити свій внесок. Неймовірно щаслива, що мені це вдалося. Я в шоці, але це дуже круто. Цю нагороду я присвячую тим, хто зараз бореться за нашу державу, хто захищає нас і завдяки кому ми взагалі можемо тут виступати та представляти Україну", – розповіла Ус.
КІКБОКСИНГ. Цілком імовірно, що в 2028 році ми побачимо кікбоксинг у програмі літньої Олімпіади в Лос-Анджелесі, тому варто уважніше придивитися до представників цього виду спорту. А у Польщі кікбоксери виграли дві нагороди. "Бронзу" взяв Артем Мельник у вазі до 86 кг, поскаржившись, що у півфіналі судді його притримали і віддали вирішальні очки супернику.
А "срібло" у категорії до 75 кг Україні приніс спортсмен із Дніпра Тимур Бриков, якому згодом довірили нести прапор на закритті Європейських ігор-2023.
Раніше OBOZREVATEL повідомляв, що українського прапороносця обікрали на Європейських іграх у Польщі, а він мріяв про бургер.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі Obozrevatel та у Viber. Не ведіться на фейки!