Депутати ВР відпочивають за кордоном, але відповідальність за це для кожного різна
Після скандалу зі «слугою народу» Юрієм Арістовим, який розпал війни вирішив відпочити на Мальдівах, стало відомо, що народним депутатам заборонили виїзд за кордон і про це повідомили прикордонників. Водночас для кожного парламентарія, який виїхав за кордон відпочити, відповідальність різна, пише головна редакторка сайту Руху ЧЕСНО в Ірина Федорів у статті для ZN.UA «Ефект Тищенка/Арістова. Як виїзди за кордон позначилися на відповідальності депутатів та парламентській дипломатії?».
«Якщо говорити про відповідальність, то для кожного нардепа, який поїхав на відпочинок, вона чомусь різна: хтось склав мандат, а хтось і далі працює в парламенті. У влади та президента немає єдиної шкали відповідальності за однакове порушення. Очевидною є вибірковість. Тим часом суспільство очікує від влади справедливості щодо всіх», – пише авторка.
Зокрема, у березні 2022 року віцеспікер Олександр Корнієнко зазначив, що за кордоном перебуває близько 20 народних депутатів: Журналістам майже відразу вдалося виявити так званий батальйон Монако. Туди увійшли парламентарії від забороненої партії ОПЗЖ Вадим Столар та Ігор Абрамович (склав мандат). І поки країна захищалася від ворога, представник партії, що привела війну в Україну, здійснював пробіжки в Ніцці.
Водночас у серпні 2022 року депутат ВР від «Слуги народу» Богдан Торохтій гарно відпочив у Болгарії, та виявити це змогли лише за рік. ЗМІ писали про те, що для голови фракції «Слуга народу» Давида Арахамії «Болгарія — не Мальдіви», проте нині він уже вимагає, щоб колега склав мандат. Станом на кінець серпня цього ще не сталося. Наразі його просто виключили з фракції.
На початку вже цього року виник скандал із народним депутатом Миколою Тищенком, який поїхав до Таїланду. Суспільство обурилося, соцмережі вибухнули мемами. Тищенка виключили з фракції, але він залишився з мандатом. Мало того, як пише Федорів, схоже, у нього зберігся досить тісний контакт із офісом президента. Для останнього Тищенко може відігравати роль «священної корови». Доказом цього може бути останній скандал із кол-центрами.
«Хоча тут варто зазначити, що Тищенко — мажоритарник, і довибори на його окрузі зараз провести неможливо через воєнний стан, а Раді потрібні голоси. Тому до вимоги скласти мандат справа не доходить. Саме зараз у парламенті — рекордно мала кількість депутатів. Тому політика зі складанням мандатів працює зазвичай лише зі списочниками. Коли мандат складає списочник, у парламент заходить наступний у списку», – пояснила авторка.
Окрім Тищенка, на початку року з України виїхав інший «слуга народу» — Андрій Холодов. Коли втечу депутата на Кіпр викрили журналісти, він написав заяву про складання мандату. Холодова позбавили повноважень лише влітку 2023 року.
Крім того, в Дубаї «засвітилася» й голова партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко.
Сезон відпусток — літо 2023 року — виявився багатим на скандали. З’явилося відео, як народна депутатка Людмила Марченко («Слуга народу») викидає через паркан гроші. Її підозрюють у тому, що вона за матеріальну винагороду допомагала військовозобов’язаним перетнути кордон через систему «Шлях». НАБУ вручило їй підозру.
Авторка зазначила, що система «Шлях» фігурувала в низці корупційних розслідувань. «Наші гроші» писали про те, що низка депутатів Львівщини замість ввезення гуманітарної допомоги просто поїхали на відпочинок. Одним із останніх скандалів стала втеча за кордон сина народної депутатки Олени Копанчук. Її син Дмитро Копанчук — ексдепутат місцевої ради з міста Рудки (Львівщина).
Копанчук кілька разів виїздив за кордон завдяки дозволам системи «Шлях», які погоджувала Хмельницька ВЦА. Примітно, що під час останньої поїздки депутат місцевої ради Копанчук супроводжував батька з інвалідністю.
Схожа ситуація виникла й із фігурантом Реєстру зрадників Олександром Дубінським, який теж виїхав, аби нібито супроводжувати хворого батька. Втім, згодом завдяки Інстаграму поширилося фото Дубінського на відпочинку в Барселоні.
Щоправда, після повернення до України підсанкційний у США Дубінський отримав підозру. Що ж стосується Копанчука, то ЗМІ не мають інформації про дії правоохоронців щодо сина народної депутатки від «Слуги народу». Копанчук просто не повернувся до країни і склав мандат.
«Це ще одне свідчення того, як вибірково підходять до покарань: Дубінським займаються правоохоронні органи, а що з сином народної депутатки Копанчук? Скандал у ЗМІ вщух і далі — жодних дій», – зазначила Федорів.
Своєю чергою Рух ЧЕСНО постійно моніторить присутність народних депутатів на засіданнях, і керівництво Верховної Ради та фракції «Слуга народу» володіє інформацією про всіх, хто втік і не відвідує засідань. Але, як підкреслила Федорів, реакція можлива лише після медіаскандалу, й то не факт, що після нього нардеп напише заяву про складання мандату.
При цьому із закордонними поїздками на відпочинок проколювалися не лише народні депутати, а й правоохоронці. І тут знову діє вибірковий підхід. На початку цього року заступник генпрокурора Олексій Симоненко поїхав до Іспанії. Щоправда, після того, як про це повідомили ЗМІ, його звільнили. А ось експрокурора Києва Олега Кіпера — ні. Після 10-денних новорічних канікул за кордоном у грудні 2022 року президент його навіть підвищив, призначивши головою Одеської обласної військової адміністрації.
Через повномасштабне вторгнення Росії, в Україні оголошено воєнний стан та загальну мобілізацію. В цей час право чоловіків призовного віку на виїзд за межі країни обмежено. Водночас постановою Кабміну №840 від 11.08.2023 р. розширено коло осіб, які мають право на виїзд за кордон під час воєнного стану, повідомляє «Юридичний порадник для ВПО». Хто зможе виїхати за кордон восени, читайте за посиланням.