«Мирний процес» в оптиці пропагандистів Кремля
«Мирний процес» в оптиці пропагандистів Кремля

«Мирний процес» в оптиці пропагандистів Кремля

Які тези просувала російська пропаганда 17-19 лютого в телеграмі щодо можливих мирних перемовин та заяв президента США

12 лютого відбулася телефонна розмова між Дональдом Трампом та Володимиром Путіним. Після якої 13 лютого у спілкуванні з журналістами у Білому Домі американський президент сказав, що виключення Росії з G7 було помилковим, та що він був би «радий», якби Росія знову приєдналася до «Групи семи». Очільник Кремля хоч і не перебував у повній міжнародній ізоляції, враховуючи візити та дзвінки окремих європейських політиків, та все ж після початку повномасштабного вторгнення в Україну у лютому 2022 року прямих контактів на найвищому рівні між лідерами США та Росії не було.  

Під час тієї ж пресконференції президент США оголосив, що перші контакти за участю представників України, Росії та США відбудуться уже під час Мюнхенської конференції з безпеки 14 — 16 лютого. Голові Мюнхенської безпекової конференції Крістофу Гойсгену довелося реагувати та спростовувати участь представників російської делегації: «Ми не акредитували жодного представника російського уряду. А без акредитації сюди не потрапити». 

Результати обговорень під час Мюнхенської безпекової конференції порушили проблему, як саме Європа має діяти в ситуації, коли Вашингтон тисне у питаннях підвищення витрат країн ЄС на оборону та чим скорішого завершення війни в Україні. Помічник і спеціальний представник президента США  з питань України та Росії Кіт Келлог під час однієї з дискусій в ході конференції навіть зазначав, що Європа може не бути включеною в майбутні мирні переговори між Вашингтоном, Москвою і Києвом. 

У відповідь на ці заяви президент Франції Емманюель Макрон зібрав європейських лідерів на неформальний надзвичайний саміт з питань України в Парижі у понеділок 17 лютого. Ще одна зустріч ініційована Францією, за участі представників ширшого кола європейських країн, які не були присутні на зустрічі в понеділок, а також союзника по НАТО — Канади, відбулася у середу, 19 лютого. За її результатами Макрон у мережі X оголосив про принципи, яких Франція і партнери будуть дотримуватись у зусиллях щодо досягнення миру. А саме: Україна завжди має бути залучена, а її права поважатимуться; мир має бути тривалим і супроводжуватися надійними гарантіями; європейські занепокоєння щодо безпеки повинні бути враховані. Після перших неформальних консультацій, у інтерв'ю газеті Le Parisien 18 лютого Франсуа Макрон повернувся до ідеї відправки миротворчого контингенту в Україну: «Ми могли б ухвалити рішення в рамках переговорів про миротворчу операцію під мандатом ООН, яка б стояла вздовж лінії фронту». 

Контакти між групами високопосадовців з Росії та США, включно з обговоренням майбутньої зустрічі між Трампом та Путіним, яка за словами самого Трампа «ймовірно» може відбутися вже до кінця лютого, продовжилися на зустрічі у Саудівській Аравії, 18 лютого. Перемовини між російською та американською делегаціями у Ер-Ріяді, очолюваними Держсекретарем США Марко Рубіо та головою МЗС Росії Сергієм Лавровим, тривали 4.5 години. Американський Інститут вивчення війни (ISW), підсумовуючи зустріч у Саудівській Аравії, зазначає, що Росія намагалася представити себе рівним для США партнером, зосереджуючи офіційну публічну риторику на американсько-російських відносинах, а не на війні проти України. 

Для того, щоб дослідити реакції пропагандистів та анонімних телеграм-каналів на заяви політиків і виявити, яку «логіку» пропонує агітпроп щодо мирного врегулювання, Центр досліджень «Детектора медіа» проаналізував масив із 1350 повідомлень від 17 лютого до 11:00 19 лютого, що містив комбінацію ключових слів «перемовини», «Трамп», «Зеленський», «Макрон», «зрив», «миротворці», «Мюнхен», «вибори».  Дані надала компанія LetsData. 

«Зеленський зриватиме мирний процес, який розпочали Росія і США»

Одна з головних тез, яку просувають пропагандисти, - що Україна і особисто президент Зеленський навмисно зривають «мирні переговори» Росії та США щодо припинення бойових дій. При цьому під «мирними переговорами» Росія бачить обговорення виконання своїх ультимативних вимог.  

Заступник голови Ради безпеки Росії Дмитро Медведєв написав, що Зеленський ніяк не погодиться з нав’язаним миром і буде намагатися перешкодити домовленостям Білого дому та Кремля: «Щур гарячково поривається, …кидається в контратаку. …Можна чекати [від Зеленського] будь-якої провокації з метою зриву врегулювання і для продовження війни до останнього українця». При цьому завдання усунення Зеленського Медведєв у своїй брутальній метафоричній манері поклав на США: «Термінова дератизація зніме проблему. Причому краще, якщо цим займуться саме ті, хто раніше годував мерзенних сірих щурів із довгими хвостами».

Цю тезу в різних тональностях відтворили анонімні пропагандистські телеграм-канали, спрямовані на українську аудиторію. Приміром, канал з мільйонною аудиторією намагається запевнити, що «Трамп і Путін домовилися про мирний кейс і все йде до миру, але вони не беруть до уваги “забаганки Зе”, які той постійно висуває для зриву переговорів. Усі наші джерела впевнені, що Зеленський зірве/затягне мирний кейс». Але, мовляв, хай тільки спробує не погоджуватися на кабальні умови — «трампісти розуміють, що він зацікавлений у затяжних переговорах та повному зриві мирного кейсу Трампа… Якщо надумає «бавитися», то США буде реагувати (натяк на певний компромат, санкції і тд)».

В цьому контексті пропагандисти безпідставно звинуватили Україну в тому, що «ЗСУ вдарили по саркофагу Чорнобильської АЕС, Київ зважився на ядерну провокацію, щоб звинуватити Росію та зірвати переговори» (із анонімного телеграм-каналу на 110 тисяч підписників).

У зриві мирних ініціатив Москви і Вашингтону Києву ніби готова допомогти войовнича західна партія, яку пропагандисти таврують «глобалістами».  «У Мюнхені глобалісти остаточно його (Зеленського — ДМ.) переконали, що допоможуть Україні, навіть якщо Трамп вийде з гри», — пише спрямований на українську аудиторію проросійський  канал з понад 1 млн підписників. Також зневажливо згадуються й ініційовані президентом Франції Емануелем Макроном зібрання окремих лідерів країн Євросоюзу, для обговорення міжнародної ситуації за результатами російсько-американських перемовин. «Більшість цих країн перебувають під дуже сильним впливом неоконів-соросят — біологічних супротивників трампізму, трампістів і Трампа особисто, тож Макрон може сподіватися на те, що їхня присутність за столом переговорів задасть цим переговорам більш войовничий тон», — пише у своєму телеграм-каналі із понад півмільйона підписників пропагандистка Тетяна Монтян, підозрювана СБУ за чотирма статтями, зокрема у колабораціонізмі. 

Особисті звинувачення в бік президента Зеленського щодо ведення ним «бездумної війни до останнього українця» породжують каскад подальших пропагандистських випадів: агітпроп пише, що з чинним президентом неможливо домовитися, бо він нелегітимний, тож потрібно провести вибори, а Зеленський цьому упирається. Мовляв, українці хочуть якнайшвидшого завершення війни та підписання мирової з Путіним, і лише президент і його невеличке коло прихильників прагнуть продовжувати боротьбу з агресором «до останнього українця». Ба більше, Зеленський не зацікавлений у виході країни з воєнного стану, адже це означатиме проведення виборів та втрату ним влади.

«Зеленський отримав чорну мітку від Трампа»

Тези про плани усунення Заходом Зеленського і його нелегітимність не є новими, адже в різних варіаціях їх озвучує Кремль і наближені до нього структури від початку війни. Новими барвами вони заграли за результатами російсько-американських перемовин в  Ер-Ріяді, а також після коментарів Трампа щодо їх результатів.  Нині унікальність ситуації в тому, що заяви чинної адміністрації США повністю задовільняють російських пропагандистів. Зокрема кореспондент пресс-пулу Білого дому від Fox News Джекі Хайнріх написала на своїй сторінці в X, що за результатами перемовин США і Росія погодили триетапний мирний план, який включає припинення вогню, проведення нових виборів в Україні та підписання фінальної угоди. З посиланням на «іноземні дипломатичні джерела» кореспондентка Fox пише, що вибори в такому плані нібито є «ключовою умовою для успіху процесу врегулювання». А пізніше Трамп на присвяченому результатам перемовин брифінгу сказав, що рейтинг Зеленського 4 %, тож необхідні вибори і це вимога не Росії, а йде від самого Трампа та інших країн.  

«Фахівці з кольорових революцій знають, що заниження рейтингу влади - це класична технологія знесення чинних урядів... Тому заява Трампа про рейтинг Зеленського на рівні статистичної похибки в 4% — це недвозначна чорна мітка для Зе від Трампа», — писав анонімний проросійський канал з понад 400 тисячами підписників. «Офіс Президента потрапив у власну пастку вакууму легітимності і тепер Зеленському оголосили головну претензію демократичного світу — вибори!», — вторить канал з мільйонною аудиторією. 

Окремі пропагандисти допускають, що Трампа за результатами цих виборів влаштує перемога і проросійського кандидата. «Шанси Зеленського переобратися дуже низькі. При цьому Трампа влаштує будь-який результат виборів, навіть якщо перемогу на них здобуде проросійський кандидат», — йшлося в телеграм-каналі із 70 тисячами підписників. 

У 27 повідомленнях з досліджуваної вибірки цитували чи коментували заяву прессекретаря Путіна Дмитра Пєскова щодо необхідності врахувати «юридичні аспекти легітимності» Зеленського при плануванні подальших перемовин Росії з ним. 

У проаналізованій вибірці повідомлень в пропагандистських телеграм-каналах можна виділити кілька основних тем, якими спекулює агітпроп щодо двосторонніх зустрічей, політичних заяв та перебігу різних треків перемовин про Україну. Зокрема, окрім звинувачень Зеленського у нелегітимності, пропагандисти висувають конспірологічні припущення про скасування візиту президента України до Саудівської Аравії, раніше запланованого на наступний день після зустрічі американської та російської делегацій у Ер-Ріяді, та чому українського лідера не було запрошено на цю зустріч. «Навіщо там вуха МІ6))) Росіянам і американцям було що обговорити, і Україна тут далеко не головна тема, тому що розв'язання кризи не вирішується зупинкою бойових дій» — написали у телеграм-каналі із понад 46 тис. підписників, представивши Володимира Зеленського «агентом британської розвідки». 

Іншою темою для спекуляцій було нібито залучення Україною Китаю до процесу перемовин, та відмову від «плану Трампа» і бажанням «продати українські надра тепер Китаю». «Схоже, гнида вирішив спробувати шантажувати Трампа погрозою перебігти до китайців» — писали у телеграм-каналі із аудиторією майже 110 тис. підписників. «Зеленський, будучи в Мюнхені, усвідомив, що США і Росія Євросоюз за стіл переговорів про завершення війни не пустять і змінив тактику. Він почав пропонувати місце посередника Китаю, при цьому натякаючи на можливість надання Пекіну за підтримку України можливості з освоєння українських природних ресурсів»продовжили тему повернення до вигаданого ними ж «китайського плану» пропагандисти із іншого анонімного телеграм-каналу. При цьому зазначалося, що «Москва все одно залишається в плюсі», адже бажання залучити в процес переговорів Китай, «неодмінно посварить Київ із новою адміністрацією у Вашингтоні», додали у іншому анонімному телеграм-каналі із аудиторією понад 350 тис. підписників. 

«Мирний процес» в оптиці пропагандистів Кремля - Фото 1

Динаміка довіри Президенту В. Зеленському протягом 2019-2025 років «Наскільки Ви довіряєте чи не довіряєте Володимиру Зеленському?». Звіт КМІС

Прихід до влади проросійської політсили — одна із багаторічних мрій Москви, яку їй не вдається реалізувати впродовж останніх 11 років. Якщо не вдається підкорити Україну зовні, завоювати її військовим шляхом, то можна це зробити зсередини, політичними методами. Щоправда, наразі дуже мало шансів обрати в Україні у демократичний спосіб проросійського кандидата, який готовий був би пристати на всі ультимативні вимоги Кремля. За даними КМІС, рейтинг довіри Зеленського не опускався з початку повномасштабного вторгнення нижче 50%, і в лютні 20025 року складає 57%. Лютневе опитування 1000 респондентів відбулось впродовж 4-9 лютого на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. 

Вашингтон і Москва «нормалізують» відносини, бо «Трамп злив Україну»

Путін після переговорів між американською та російською делегаціями 18 лютого у Саудівській Аравії заявив, що задоволений результатом зустрічі делегацій в Ер-Ріяді, а також, що без «посилення довіри» між Москвою та Вашингтоном знайти рішення щодо завершення війни неможливо.

Пропагандисти не прикривали радості від «аномального потепління» у відносинах між Росією та США. Одні були більш стримані у своєму оптимізмі: «процес тривалий і потребуватиме ще не однієї зустрічі, механізм нормалізації відносин між Вашингтоном і Москвою запущено», йшлося в телеграм-каналі на 70 тисяч підписників. Тоді як інші не прикривали тріумфу: «Трамп злив Україну задля домовленостей із Путіним, а Андрій Єрмак втратив здатність вирішувати складні міжнародні треки» (із анонімного каналу на 325 тисяч підписників). У своєму телеграм-каналі на понад мільйон 300 тисяч підписників кремлівський телепропагандист Володимир Соловйом назвав зустріч американської та російської делегацій у Ер-Ріяді не інакше як «історичними перемовинами». 

Ця «нормалізація» дає Путіну те, чого він так прагнув останнє десятиліття та чого його позбавляв Захід своєю послідовною ізоляціоністською та санкційною політикою: легітимацію його дій перед світовою спільнотою. І заяви Трампа, що нібито саме «Україна почала війну» і що Києву «взагалі не варто було починати» цю війну три роки тому, дає можливість виходу Росії з геополітичного закутка, в якому він перебував. 

«Миротворчий процес» фактично став скидатися на ультимативний диктат Путіна-агресора при згоді на його неоімперські амбіції нової адміністрації США. Світ опинився в ситуації, коли Штати не проявляють зацікавленості у відстоюванні основних вимог Києва щодо миру та євроатлантичній інтеграції України, що цілковито співпадає з баченням Москви. Європейські лідери збираються за стіл переговорів і запевняють про продовження підтримки України, але без конкретики. Зеленський заявляє, що Київ не визнає жодної мирної угоди, укладеної без участі України. І хоча ситуація на полі бою складна, та ЗСУ продовжує утримувати лінію бойового зіткнення, стратегічно не програючи противнику. 

Тож хоча державний секретар США Марко Рубіо запевняє, що на наступних етапах залучатиме Київ та дослухатиметься до позицій європейських країн, перший раунд перемовин без України і Європи про що пише, наприклад, Reuters, залишився за Росією. 

Опублікований в  американських медіа так званий «триетапний процес мирного врегулювання» до болю нагадує дискусії щодо практичної реалізації Мінського процесу. Тоді, під час часткової окупації кількох регіонів України, Москва також наполягала спочатку на проведенні виборів, і лише потім начебто обіцяла повернути контроль українській владі над визнаним державним кордоном. Зараз теж відбувається «примус України до виборів», без жодних гарантій та застережень. 

Ілюстрація на головній згенерована штучним інтелектом

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
Україна Росія США Володимир Зеленський Володимир Путін Дональд Трамп пропаганда
Джерело матеріала
loader
loader