Демократична Україна зазнає нападу з двох сторін, і найочевиднішим ворогом є Москва, яка хоче повернути країну до своєї орбіти. Проте може бути інший підступний супротивник — напівавтократичне керівництво країни, про що вже кілька місяців стверджують опозиційні законодавці та активісти, пише Politico.
Зазначається, що офіс президента захоплює все більше влади, послаблюючи інші інституції, зокрема парламент. Також там залякують критиків, намагаючись змусити їх замовкнути за допомогою крикливих кампаній або називаючи їх російськими маріонетками.
Журналістам кажуть, що масштаби відступу від демократії стали очевиднішими після того, як президент Володимир Зеленський розформував два ключові антикорупційні агентства (НАБУ та САП), які зосереджувалися на високопосадовцях. Це спричинило перші з 2022 року масштабні протести по всій країні.
"Він знає, що США не тиснутимуть на нього... [Рішення про розправу над агентствами було результатом] усвідомлення того, що НАБУ наближатиметься все ближче до людей у внутрішньому колі влади... Це логічна кульмінація затягування гайок. Новий наратив простий: ти або з Зеленським, або ти російський агент", – каже ексміністр уряду Зеленського, посилаючись на розслідування НАБУ щодо колишнього віцепремʼєра Олексія Чернишова.
Ситуацію прокоментував колишній головний стратег Трампа Стів Беннон. Він заявив, що рішення Зеленського могло бути розумним, адже MAGA хоче звинуватити президента у крадіжці мільярдів, і тому краще, щоб "[конгресменка та фанатка конспірології] Марджорі Тейлор Грін та [подкаст Беннона] "Військова кімната" скиглили про корупцію, ніж насправді мати офіс і людей там, яких він не контролює, і які справді щось з цим роблять".
Після тиску громадськості та ЄС Зеленський пішов на поступки та заявив, що просуватиме новий законопроєкт, який забезпечить "всі норми незалежності антикорупційних інституцій". Що він мав на увазі, поки незрозуміло, і це не вгамувало громадського обурення.
"Антикорупційна інфраструктура працюватиме, тільки без російського впливу — її потрібно очистити від цього. І має бути більше справедливості", — заявив він.
Проте ні Зеленський, ні Єрмак, який виконує обов'язки другого президента, не вказали, як саме Москва впливала на НАБУ чи САП. Народна депутатка від фракції "Голос" Леся Василенко назвала рішення Зеленського ліквідувати незалежність НАБУ та САП "поганим" і неправильним". За її словами, вона пишається українцями, які вийшли на вулиці, але "останнє, що нам потрібно, це революція посеред війни".
Попри запевнення Зеленського, посадовці та дипломати ЄС занепокоєні ліквідацією незалежності НАБУ та САП. Вони і раніше приватно скаржились на відступ українського президента від демократичної позиції, зокрема через чистки, які призвели до відставки більш незалежних чиновників, таких як ексміністр закордонних справ Дмитро Кулеба та екскерівник "Укренерго" Володимир Кудрицький.
Також їм не подобався вплив Єрмака та звільнення Валерія Залужного, який конфліктував з президентом як щодо військової стратегії, так і щодо необхідності мобілізації набагато більшої кількості людей. У ЄС також висловили побоювання, що пошуки зрадників та російських колаборантів перетворюються на полювання на відьом.
Вказується, що раніше усе це тримали в таємниці, аби не давати приводу російській пропаганді та не підірвати підтримку України. Проте цього разу все інакше. Зокрема, єврокомісар з питань розширення Марта Кос заявила, що ситуація зашкодить переговорам України про вступ. Також посли країн G7 опублікували спільну заяву, в якій висловили свої "серйозні занепокоєння". Інші високопосадовці в Брюсселі також висловили своє несхвалення, зокрема президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн вимагала відповідей від Зеленського.
Журналісти пояснюють, чому Європа лише зараз так відверто обурилась монополізацією влади Зеленським. Частково через те, що дії проти НАБУ та САП були настільки відвертими. Там вказують, що НАБУ розпочало розслідування дій наближених до ОП людей та міністрів. Офіс президента також почав переслідувати антикорупційних активістів, таких як Віталій Шабунін.
Також увагу ЄС привернула жорстокість громадської реакції. Kyiv Independent, який уважно читають у Брюсселі, опублікував критичний заголовок своєї редакційної статті: "Зеленський щойно зрадив українську демократію — і всіх, хто за неї бореться".
"НАБУ було близьке до висунення звинувачень кільком надзвичайно впливовим людям, і владі потрібно було терміново захистити себе. Вони [Єрмак та Зеленський] вважають, що ні ЄС, ні США не виявлять такого ж інтересу до діяльності антикорупційних органів, як раніше, оскільки вони все одно будуть змушені підтримувати Україну", — заявив журналістам народний депутат від "Євросолідарності" Микола Княжицький.
Раніше сенатори США, зокрема близький до американського президента республіканець Ліндсі Грем, виступили проти українського закону №12414, який скасував незалежність САП та НАБУ. Тоді як деяких народних депутатів переконували проголосувати за закон тим, що його ухвалення нібито вимагають республіканці.
Чому саме тепер Банкова злетіла з котушок? У чому силовики Зеленського звинуватили НАБУ й САП, щоб прикрити політичну операцію ліквідації незалежності антикорблоку? Відповіді на ці питання шукайте у статті Інни Ведернікової "Облава на НАБУ й САП. Президент Зеленський за крок до авторитаризму".