На базі кластерних та надкластерних лікарень у 2025 році створять мережу з 200 центрів ментального здоров’я. Про це повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань здоров‘я нації, народний депутат Михайло Радуцький.
Проєкт реалізовуватимуть в межах Внутрішнього плану стійкості.
За майже три роки повномасштабної війни понад 12 тис. сімейних лікарів пройшли курси ВООЗ. Понад тисяча медзакладів має контракти зНСЗУ для надання послуг з лікування психологічних розладів на первинній ланці допомоги.
«На даний час триває наступний етап – створення мережі закладів спеціалізованої допомоги. Центри ментального здоров’я стануть просторами психологічної та психіатричної допомоги, а також вони працюватимуть над подоланням стигми щодо звернення по психосоціальну підтримку», – пояснив депутат.
Наразі з 200 сформовані вже 23 центри ментального здоров'я у 8 областях – Тернопільській, Львівській, Вінницькій, Полтавській, Дніпропетровській, Житомирській, Рівненській та Сумській.
Пацієнт може звернутися до лікаря первинної допомоги або безпосередньо до центру ментального здоров’я. Там працюватимуть мультидисциплінарні команди, до складу яких входитимуть лікарі-психіатри, психологи, психотерапевти та інші фахівці.
Такі простори працюватимуть у складі лікарень, надаватимуть послуги амбулаторно, стаціонарно або за місцем перебування пацієнта. Як пояснили у МОЗ, центри надаватимуть:
- психосоціальну допомогу (амбулаторно та стаціонарно);
- психіатричну допомогу мобільними мультидисциплінарними командами (амбулаторна або за місцем проживання (перебування) пацієнта);
- підтримку на рівні громад і допомогу найбільш вразливим категоріям населення (діти, ветерани, переселенці та інші).
Від початку 2025 року центри ментального здоров’я надаватимуть допомогу за новим пакетом за програмою медичних гарантій.
Як відомо, в умовах воєнного стану підтримка психологічного добробуту є вкрай важливою як для військових, так і для цивільних. Уряд України опублікував рекомендації, як отримати безоплатну фахову допомогу з ментального здоров'я.