Санкції РНБО: в Офісі генпрокурора розповіли, які справи розслідують проти п’яти олігархів
Санкції РНБО: в Офісі генпрокурора розповіли, які справи розслідують проти п’яти олігархів

Санкції РНБО: в Офісі генпрокурора розповіли, які справи розслідують проти п’яти олігархів

Офіс генерального прокурора здійснює процесуальне керівництво у ряді кримінальних проваджень щодо Петра Порошенка, Віктора Медведчука, Ігоря Коломойського, Геннадія Боголюбова і Костянтина Жеваго, стосовно яких за рішенням Ради національної безпеки і оборони були застосовані персональні санкції.

Про це повідомляє ОГП, передає Укрінформ.

Кожен із цих п’яти осіб притягується до кримінальної відповідальності за вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів.

За даними ОГП, у грудні 2021 року п’ятому Президенту України повідомили про підозру у вчиненні за попередньою змовою групою осіб державної зради та сприяння діяльності терористичних організацій (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111, ч. 1 ст. 258-3 Кримінального кодексу України).

У цьому ж кримінальному провадженні у вчиненні цих злочинів раніше було повідомлено про підозру екслідеру забороненої партії "ОПЗЖ".

Вони підозрюються у тому, що з листопада 2014 року по січень 2015 року у змові з іншими особами, а також представниками вищого політичного керівництва Росії сприяли терористичним організаціям "ЛНР/ДНР" в отриманні надприбутків у розмірі понад 3 млрд грн від організованого ними постачання вугілля з окупованих територій. Ці злочини призвели до зростання енергетичної залежності України від РФ та зміцнили фінансову спроможність терористичних організацій.

Досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні було завершене у вересні 2022 року. Підозрювані та їхні адвокати були повідомлені про відкриття матеріалів кримінального провадження для ознайомлення в порядку ст. 290 Кримінального процесуального кодексу України. У зв’язку зі зловживанням своїми правами і затягуванням процесу прокурори звернулися до суду з клопотанням про обмеження сторони захисту в строках ознайомлення до кінця березня 2025 року.

Колишній народний депутат та лідер "ОПЗЖ" також є обвинуваченим у іншому кримінальному провадженні. Йому інкриміновані державна зрада і порушення законів і звичаїв війни (ст. 111, 438 Кримінального кодексу України). Він обвинувачується у сприянні посадовцям РФ у розграбуванні українського родовища нафти й газу в межах Прикерченського шельфу Чорного моря та передачі ворогу таємної інформації про розташування військової частини. Також ексдепутат забезпечив функціонування мережі впливу, яка мала формувати в Україні потрібну для РФ суспільну думку.

Обвинувальний акт у цьому кримінальному провадженні перебуває на розгляді в суді. На цей час в суді досліджена більшість матеріалів – доказів сторони обвинувачення.

В ОГП поінформували, що на цей час, за клопотаннями прокурорів, суди наклали арешт на велику кількість активів ексдепутата – 30 земельних ділянок, 23 будинки, 32 квартири, 26 автомобілів та акції компаній, 279 картин, речі декору та посуд, люксову яхту вартістю понад 150 млн євро, а також унікальний залізничний вагон-ресторан. Вартість лише частини вилучених картин становить близько 700 тисяч доларів. Наразі до Вищого антикорупційного суду поданий позов про націоналізацію його активів.

Відомого бізнесмена, який перебуває під вартою, підозрюють у тому, що він спільно з екскерівником філії банку заволоділи понад 5,36 млрд грн коштів фінустанови, акціонерного товариства та учасників договору про спільну інвестиційну діяльність. В подальшому легалізували майже 4,1 млрд грн доходів, здобутих злочинним шляхом (ст. 191, 200, 209, 366 Кримінального кодексу України). Наразі у цьому кримінальному провадженні розслідування завершене, а стороні захисту повідомлено про відкриття матеріалів кримінального провадження для ознайомлення в порядку ст. 290 КПК.

Крім того, бізнесмену повідомлено ще одну підозру – в організації замовного вбивства (ч. 4 ст. 27, ч. 2 ст. 15, п.п. 11, 12, ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу України). Він підозрюється у замовленні вбивства директора однієї з юридичних компаній за невиконання вимог щодо анулювання та визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів відкритого акціонерного товариства.

Його бізнес-партнеру – ще одному українському бізнесмену - повідомили про підозру у незаконному заволодінні паспортом іншої особи та організації незаконного переправлення особи через державний кордон України (ч. 3 ст. 357, ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 332 Кримінального кодексу України). Він підозрюється в організації свого незаконного перетину кордону із залученням прикордонника. Для цього бізнесмен використав паспорт громадянина України, який був втрачений у 2022 році, про що було повідомлено органи Державної міграційної служби України. Підозрюваний оголошений у розшук.

Іншого відомого бізнесмена, фактичного власника АТ "Банк "Фінанси та Кредит", який перебуває за кордоном, підозрюють в організації за попередньою змовою із службовими особами фінансової установи розтрати 113 млн доларів США, чим завдана шкода інтересам держави та вкладників банку (ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 Кримінального кодексу України). Також підозри повідомлені низці топменеджерів згаданого банку.

Крім того, він є підозрюваним у іншому кримінальному провадженні, в якому розслідуються факти створення ним та участі у злочинній організації, розтрати та легалізації майна, одержаного злочинним шляхом (ч. 1 ст. 255, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 Кримінального кодексу України). Згідно з організованою схемою, з рахунків банку незаконно виділено і перераховано на рахунки компаній-нерезидентів, які були підконтрольними членам злочинної організації, понад 608 млн грн. Фактично ці кошти були виведені з території України і не повернуті банку.

Підозрюваний оголошений у розшук. У кримінальних провадженнях виконується низка міжнародно-правових доручень.

Як повідомляв Укрінформ, 13 лютого Президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО про застосування персональних санкцій проти Ігоря Коломойського, Геннадія Боголюбова, Костянтина Жеваго, Петра Порошенка і Віктора Медведчука.

Відповідний указ №81/2025 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 12 лютого 2025 року "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" оприлюднений на сайті глави держави.

Запроваджені санкції передбачають блокування активів, запобігання виведенню капіталів з України, заборону на здійснення оборонних закупівель, на набуття земельних ділянок тощо, повідомив речник Служби безпеки України Артем Дехтяренко.

Теги по теме
Виктор Медведчук Петр Порошенко
Источник материала
loader
loader