Яким був ефір телемарафону «Єдині новини» й Першого каналу Суспільного 7, 8 і 10 липня — резюме
Яким був ефір телемарафону «Єдині новини» й Першого каналу Суспільного 7, 8 і 10 липня — резюме

Яким був ефір телемарафону «Єдині новини» й Першого каналу Суспільного 7, 8 і 10 липня — резюме

Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики — стисло.

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та — для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій / депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. А повний огляд поточних днів — тут.

Вступ

7, 8 і 10 липня найвищою інтенсивність боїв була на Покровському напрямку, високою — на Новопавлівському, Лиманському, Північно- і Південно-Слобожанському напрямках. Телемарафон найбільшу увагу приділив Південно-Слобожанському і Покровському напрямкам, іншим активним напрямкам приділили мало уваги. В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Покровському, Південно-Слобожанському і Новопавлівському напрямкам.

У звітні дні сталися масовані ворожі атаки по Харкову і Запоріжжю 7 липня, по Києву 10 липня. У висвітленні всіх цих подій Перший канал Суспільного був оперативнішим за телемарафон і охоплював більшу кількість локацій.

У зовнішньополітичній тематиці в ці дні Трамп змінив свою риторику щодо російсько-української війни, США відновили постачання зброї Україні, а в Римі проходила конференція з відновлення України. Американську тематику більш системно висвітлював Перший канал Суспільного, для телемарафону вона була другорядною. Конференцію в Римі в телемарафоні якісно висвітлював канал «Інтер», втім і тут Перший канал Суспільного був відчутно системнішим як у репортажному висвітленні, так і в експертизі.

Ключову внутрішньополітичну подію цих днів — незатвердження урядом обраного на конкурсі керівника БЕБ — телемарафон не висвітлював взагалі. Натомість якісно і повноцінно висвітлював Перший канал Суспільного.

У звітні дні в телемарафоні традиційно було найбільше грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні найбільше грубо порушували стандарти достовірності та доступності подачі інформації.

Протягом тижня 7—13 липня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу». Представників «Голосу» та «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представництво владної та опозиційних фракцій було збалансованим.

7, 8 і 10 липня у телемарафоні найбільше проявів політичного піару було в ефірах каналів «Інтер» і «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного двічі невиправдано згадували фракційну приналежність народних депутатів.

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

У звітні три дні, за інформацією Генштабу, найвищою залишалася інтенсивність боїв на Покровському напрямку (від 59 до 68 боєзіткнень на добу). Наступними за інтенсивністю були у ці дні Новопавлівський (від 30 до 36 боєзіткнень) і Лиманський (від 19 до 32) напрямки. До 21 боєзіткнення на добу було на Північно-Слобожанському, до 19 — на Південно-Слобожанському напрямках. На інших напрямках фронту інтенсивність боїв була відчутно нижчою.

У телемарафоні редакції сукупно найбільше уваги приділили Південно-Слобожанському напрямку (було 8 обговорень з гостями в студії). Ситуацію на Покровському напрямку обговорили з 4 гостями, всім іншим напрямкам фронту приділили ще менше уваги. Наприклад, ситуацію на другому за активністю ворога напрямку Новопавлівському обговорили лише з 2 гостями й лише на «Інтері». Загалом найбільше уваги фронту приділяли у звітні дні канали «Інтер» і «Ми — Україна». Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали військових-фронтовиків і речників різних підрозділів Сил оборони (по 10 запрошень), експертів запросили лише 3 рази. Фронтові репортажі в ці дні робили на ICTV та СТБ (пряме ввімкнення і репортажний сюжет), «1+1» (один сюжет) і «Інтер» (один сюжет). Інші канали фронтових репортажів не робили.

В ефірі Першого каналу Суспільного у звітні дні найбільше уваги приділили найактивнішому Покровському напрямку (було 8 обговорень з гостями), Південно-Слобожанському (7 обговорень) і Новопавлівському (6 обговорень) напрямкам. Іншим активним напрямкам приділили менше уваги. Говорити про фронт у гості в ці дні найчастіше кликали військових-фронтовиків (14 разів), речників різних підрозділів Сил оборони запрошували 7 разів, експертів — 6. З фронту в ці дні зробили один репортажний сюжет.

НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:

7 липня сталися масовані ворожі атаки по Харкову, де загинула жінка і 82 людей було поранено, по Запоріжжю, де було 20 поранених. 10 липня дві жінки загинули, а 26 людей було поранено в Києві. У висвітленні всіх цих подій Перший канал Суспільного був оперативнішим за телемарафон і охоплював більшу кількість локацій. У телемарафоні такою ж була оперативність лише в ранковому ефірі каналу «Ми — Україна» 10 липня. Крім того, Перший канал Суспільного крім ньюзмейкерів і речників, які давали фактичну основу, залучав і широке коло експертів з обговорення особливостей цих атак ворога.

Окремою важливою підтемою стало те, що в ці дні підтвердилася тенденція цілеспрямованих ударів ворога по територіальних центрах комплектування в різних містах України. Тут так само Перший канал Суспільного приділив темі серйозну увагу й обговорював можливі наслідки цієї тактики ворога як із ньюзмейкерами, так і з широким колом експертів. У телемарафоні тему начебто й помітили, але канали залучали до її аналізу лише по одному експерту, а на «Раді» роль експерта знову-таки відігравав радник керівника Офісу президента.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ ТА СВІТОВА ПОЛІТИКА:

У звітні дні ключовими для України зовнішньополітичними подіями стали зміна риторики президента США Трампа щодо війни та щодо Росії, відновлення американської збройової допомоги й конференція з відновлення України у Римі. У телемарафоні про зміни риторики Трампа і відновлення постачань зброї від США повідомляли як про щось другорядне, в середині, а то й наприкінці випусків новин. З усіх учасників телемарафону цій тематиці належну увагу приділили хіба що в ефірах каналу «Ми — Україна». Перший день конференції в Римі 10 липня системно висвітлював телеканал «Інтер», який і відрядив до Риму власну кореспондентку, і організував протягом свого ефіру доволі якісне експертне обговорення.

Ключовим зовнішньополітичним темам значно більше уваги було приділено Першим каналом Суспільного. Тему зміни риторики Трампа і відновлення американської збройової допомоги всебічно обговорювали з експертами. Конференцію в Римі якісно і системно висвітлювали прямими ввімкненнями власної кореспондентки, експертне обговорення цієї події було більш глибоким і всебічним, ніж в ефірі телемарафону.

ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:

У звітні дні основною темою внутрішньої політики стала відмова уряду затвердити обраного за конкурсом Цивінського на посаді керівника Бюро економічної безпеки. Учасники телемарафону дружно проігнорували цю надважливу тему. Натомість її якісно висвітлював Перший канал Суспільного (подробиці — у відповідному розділі).

Теми й події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного:

  • Публікації у виданнях «Politico» і «The Economist» про впливи керівника ОП Єрмака і майбутню зміну українського уряду (7 липня).
  • Зеленський повідомив Маркаровій про намір її звільнити з посади посолки в США, Сибіга підтвердив, що її незабаром замінять (8 липня).
  • Уряд не затвердив обраного за конкурсом Цивінського на посаді керівника БЕБ (8 липня).
  • Український бізнес закликав уряд призначити обраного директора (8 липня).
  • Цивінський назвав це рішення уряду незаконним (8 липня).
  • Дружина журналіста Буткевича стверджує, що його мобілізували за критику влади (10 липня).
  • Директор департаменту транспорту КМДА Кандибор отримав підозру (10 липня).

Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

  • САП оскаржила запобіжний захід Чернишову і відмову суду щодо його відсторонення від посади віцепрем’єра (8 липня).
  • Соцопитування КМІС: Майже половина українців песимістично оцінюють майбутнє країни (8 липня).
  • Нардеп Гончаренко: В НАБУ передали матеріали по справі щодо розслідування «УП», у якому фігурує Стефанішина (10 липня).
  • Суд знову зменшив заставу екскерівниці Хмельницької МСЕК Крупі (10 липня).
  • Місія ООН: У червні Росія вбила найбільшу за 3 роки кількість цивільних в Україні (10 липня).

2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 7, 8 і 10 липня

Згадано лише найбільш грубі порушення стандартів лише в матеріалах по основних темах.

Телемарафон:

У ефірах каналу «1+1» найбільше порушень стандарту достовірності були поданням фактів без будь-яких посилань на джерела. Усі грубі порушення стандарту відокремлення фактів від думок були емоційними журналістськими оцінками у новинах. Порушення стандарту повноти були недостатнім представленням експертів.

В ефірах каналів ICTV та СТБ найбільше грубих порушень стандарту достовірності були узагальненими розмитими псевдопосиланнями на джерела фактичної інформації. Чимало було й узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок. Стандарт точності найчастіше порушували невідповідністю картинки й тексту в БЗ. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були емоційними оцінками журналістів у новинах. Чимало було й різних суб’єктивних міркувань журналістів.

В ефірах каналу «Інтер» найбільше грубих порушень стандарту достовірності були суто абстрактними псевдопосиланнями. Крім того, значну частину фактів подавали без будь-яких посилань на джерела. Стандарт точності найчастіше грубо порушували невідповідністю картинки й тексту в БЗ і прямих ввімкненнях, як «ілюстрації» до розмов з гостями. Надзвичайно багато було емоційних оцінок журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій — порушення стандарту відокремлення фактів від думок. Були також численні маркери посилення уваги. Стандарт доступності подачі інформації часто грубо порушували, вживаючи слова, незрозумілі частині аудиторії.

В ефірах каналу «Рада» найбільше грубих порушень стандарту достовірності були узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. Стандарт точності найчастіше порушували невідповідністю картинки й тексту в БЗ, невідповідними «ілюстраціями» до розмов із гостями. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були неавторизованими міркуваннями ведучих гостьових студій. Найчастішим грубим порушенням стандарту повноти інформації була відсутність інтершуму на відео в БЗ. Були також порушення стандарту оперативності подачі інформації.

В ефірах каналу «Ми — Україна» найбільше грубих порушень стандарту достовірності були суто абстрактними псевдопосиланнями. Стандарт точності найчастіше грубо порушували невідповідністю картинки й тексту в БЗ. Були й грубі фактичні помилки. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були емоційними оцінками журналістів у новинах. Найбільше порушень стандарту повноти інформації були недостатніми представленнями експертів. Стандарт доступності подачі інформації порушували важкими для сприйняття мапами бойових дій. Було одне грубе порушення стандарту оперативності подачі інформації.

Перший канал Суспільного

Стандарт достовірності найчастіше грубо порушували суто абстрактними псевдопосиланнями. Чимало також було узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок. Стандарт точності порушували суто фактичними помилками. Стандарт відокремлення фактів від думок найбільше порушували зайвими у новинах маркерами авторизації та посилення уваги. Найбільше порушень стандарту повноти інформації були недостатнім представленням експертів. Стандарт доступності подачі інформації порушували, подаючи скриншоти, які не читаються з екрана телевізора, і вживаючи слова, незрозумілі частині аудиторії.

3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 7—13 липня

Депутати у телемарафоні:

Протягом звітного тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 14 разів (попереднього тижня було 13 запрошень). Як і завжди, в ефірі телемарафону абсолютно домінували представники владної фракції партії «Слуга народу», цього разу вони отримали 11 запрошень, що склало майже 79% від усіх «депутатських» студій тижня, а з урахуванням формально позафракційного першого віцеспікера Олександра Корнієнка, делегованого владною фракцією, — близько 86%. Крім «слуг» і Корнієнка в ефір телемарафону ще запрошували одну реально позафракційну (звісно ж, це була Оксана Савчук) і одного представника «Батьківщини» (Сергія Євтушка). Представників опозиційних фракцій «Голосу» та «Європейської солідарності» цього тижня у марафон не кликали. «Плюралізм» (у вигляді позафракційної Савчук і Євтушка з «Батьківщини») був лише в ефірі каналу «Рада». Інші канали запрошували лише представників владної фракції або ж делегованого владною фракцією віцеспікера. В ефірі каналу «1+1» депутатів цього тижня не було.

Цього тижня всі нардепи були в ефірі телемарафону по одному разу.

Офіс президента цього тижня по два рази в ефірі представляли радник керівника ОП Михайло Подоляк (на «1+1» і на «Раді» сумарно мав 32 хвилини ефіру) і уповноважений Владислав Власюк (на ICTV з СТБ і на «Раді» мав сумарно 15 хвилин ефіру). По одному разу в ефірі телемарафону побували радник Сергій Лещенко (20 хвилин на «Раді»), і заступники керівника ОП Ігор Брусило (15 хвилин на «Раді») й Ірина Мудра (9 хвилин на «Інтері»). Сумарно ж Офіс президента протягом звітного тижня був представлений в ефірі телемарафону протягом 1 години й 31 хвилини (попереднього тижня була 1 година і 29 хвилин).

Депутати на Першому каналі Суспільного:

В ефірі Суспільного протягом звітного тижня побував 21 народний депутат (попереднього тижня їх було 18). Загальний баланс по представництву владної та опозиційних фракцій було дотримано: 10 представників «Слуги народу» і 10 представників парламентської опозиції (4 представники «Батьківщини», і по 3 представники «Європейської солідарності» й «Голосу»). Дискутувати з Ярославом Железняком від «Голосу» на тему непризначення Кабміном переможця конкурсу на главу БЕБ Цивінського «також зверталися, щоб долучити представників “Слуги народу”, але натепер отримали відмову».

Цього тижня було забагато невиправданих контекстом розмов згадок фракційної приналежності депутатів в «одиночних» студіях. Так, запрошували коментувати суто фахові теми «слуг» Олександра Федієнка (як члена Комітету з нацбезпеки) і Сергія Нагорняка (як член Комітету з питань енергетики та ЖКП), представника «Батьківщини» Івана Крулька (як першого заступника голови Комітету ВР з питань бюджету). Соломію Бобровську запрошували говорити про можливі зміни в уряді й теж представили за належністю до фракції «Голосу», втім нікого зі «слуг» не покликали (що було логічно, тоді б і згадка фракцій була б виправданою), говорили з Дмитром Соломчуком (як з членом аграрного комітету ВР, але теж навіщось згадували, що він з фракції «Слуги народу»).

«Популярним» цього тижня в ефірі каналу був представник «Слуги народу» Олександр Федієнко, якого запрошували тричі, двічі в ефірі побував представник «Батьківщини» Іван Крулько. Всі інші нардепи гостювали на каналі по одному разу.

4. Прояви політичного і бізнесового піару 7, 8 і 10 липня

Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні було 19 проявів політичного піару: 6 на «Інтері», 5 на «Раді», 4 — на «Ми — Україні» і по 2 — на інших каналах. Найбільшими бенефіціарами позитивного політичного піару були міністерка у справах ветеранів Наталія Калмикова (8 позитивних згадок) і прем’єр-міністр Денис Шмигаль (7). Негативного політичного піару не було.

В ефірі Першого каналу Суспільного було два формальних прояви, обидва — не виправдані контекстом розмови згадки фракційної приналежності народних депутатів.

5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 7, 8 і 10 липня

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітних днів тижня не було. Ефіри «Ради» вели токсичні ведучі каналу.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Источник материала
loader
loader