Рада не включила до порядку денного законопроєкти про відтермінування показу фільмів українською мовою
Рада не включила до порядку денного законопроєкти про відтермінування показу фільмів українською мовою

Рада не включила до порядку денного законопроєкти про відтермінування показу фільмів українською мовою

Рада не включила до порядку денного законопроєкти про відтермінування показу фільмів українською мовою

Народні депутати 1 червня не включили до порядку денного сесії законопроєкти №5554 та №5554-1 «Про внесення змін до деяких законів щодо підтримки вітчизняних виробників теле- та кінопродукції в період встановлення карантину у зв’язку із поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Це питання набирало 204 голоси, за мінімальної необхідної кількості – 226.

Ці законопроєкти представив голова Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики та автор одного з документів Микита Потураєв. Зазначимо, що ці проєкти законів парламентські комітети ще не розглядали.

Напередодні громадянська спільнота «Мова об'єднує» закликала президента Володимира Зеленського та його партію «дати нарешті спокій закону про мову», а народних депутатів – не голосувати за ці законопроєкти.

«Спроба зірвати вступ у дію з 16 липня норми закону про демонстрування фільмів українською мовою є актом підтримки російської гібридної агресії проти України. За цією спробою стоїть змова проросійських олігархів – власників окремих телеканалів – і Володимира Зеленського, який особисто багато років займався русифікацією українського телеефіру. Намагання виправдати цю спробу коронавірусом не витримує критики, як і твердження, що телеканалам не вистачає україномовних фільмів для заповнення ефіру. Щоб виконати закон, достатньо озвучити українською мовою хоча б ті фільми, які вони збиралися нав’язувати російською. Для мільярдерів – власників цих телеканалів витрати на таке озвучення – копійки», – заявили в спільноті «Мова об'єднує».

Не підтримувати ці проєкти законів просив і громадянський рух «Відсіч», який назвав ці документи «зрадою національних інтересів», а їх творців – «вбивцями мови».

Як писав ДМ, народні депутати від «Слуги народу» Микита Потураєв та Євгенія Кравчук 24 травня 2021 року зареєстрували у Верховній Раді законопроєкт № 5554 «Про внесення змін до деяких законів щодо підтримки вітчизняних виробників теле- та кінопродукції в період встановлення карантину у зв’язку із поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». 28 травня інший депутат від «Слуги народу» Олександр Санченко зареєстрував у парламенті альтернативний проєкт закону № 5554-1.

Депутати пропонують відтермінувати набуття чинності ч. 6 ст. 23 закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», яка передбачає, що мовою поширення та демонстрування фільмів в Україні є державна. Ця норма має набути чинності 16 липня 2021 року. Натомість Потураєв та Кравчук пропонують, щоб вона набула чинності «через два місяці від дня відміни карантину», який запровадили з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби.

Медіагрупи та продакшени підтримали ці законопроєкти. Водночас виробники контенту закцентували увагу на частині проєктів законів, у якій йдеться про безперервний режим функціонування теле- та кіновиробників. 

Голова Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв сказав, щодля переходу на трансляцію відеопродукції виключно українською мовою треба створити певні економічні стимули для теле- та кіновиробників. За словами депутата, як стимул для українських кіновиробників, обговорюють пільги в оподаткуванні. Він уточнив, що можливий законопроєкт про економічні стимули для виробників українського відеоконтенту – від художніх до телефільмів та серіалів – наразі існує «на рівні базової ідеї».

Нагадаємо, Верховна Рада 25 квітня 2019 року ухвалила в другому читанні та в цілому законопроект «Про функціонування української мови як державної». Закон підтримали 278 нардепів. Президент України Петро Порошенко 15 травня підписав цей закон. 16 травня його опублікували в газеті «Голос України». 

Згідно з документом, єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова, її статус як єдиної державної мови зумовлений державотворчим самовизначенням української нації. Цей закон також регулює функціонування і застосування української мови як державної у сферах суспільного життя по всій території України.

Міфи та правду про «репресивність» українського законодавства, «мовні патрулі», штрафи та «утиски російськомовних» - читайте тут.

Європейська комісія «За демократію через право», більше відома як Венеціанська комісія, дійшла висновку, що Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» не витримує балансу між захистом української мови та гарантуванням прав мов меншин.

У березні 2020 року народні депутати хотіли зупинити дію мовних квот через коронавірус. 23 березня депутати від опозиційної партії «Європейська солідарність» Микола Княжицький і Володимир В’ятрович розповіли, що задля «запобігання економічних наслідків» епідемії коронавірусу депутати напрацювали зміни до законодавства, які можуть зупинити дію мовних квот на телебаченні. За словами пана Княжицького, пропозиції виходили від представників партії влади, але він не уточнив, від кого саме. Він додав, що після того, як вони з колегами забили на сполох, вони домовилися з головою Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександром Ткаченком, що такі пропозиції не увійдуть до законопроєкту.

У лютому 2021 року «слуги народу» зареєстрували два законопроєкти, якими пропонували скасувати або відтермінувати штрафи за порушення закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Фото: Аfisha Lviv

Теги за темою
Верховна Рада Новини Кіно нардепи українське кіно Виробництво кіновиробництво
Джерело матеріала
loader
loader