Міністр юстиції Денис Малюська в інтерв’ю «Forbes Україна» висловив думку, що знакам «очевидного олігарха», які визначені законом про деолігархізацію, сьогодні відповідають Рінат Ахметов та Ігор Коломойський.
«Досить відкрити рейтинг Forbes. Перший рядок – Рінат Ахметов. Є всі критерії – медіа, бізнес, активи, партнери у ВР. Схожа історія з Коломойським. Петро Порошенко – активи, участь у політиці, під питанням телеканали», – каже міністр.
Щодо нардепа «Європейської солідарності» Петра Порошенка Малюська зазначив, що ще не бачив нової структури власності телеканалів Прямий та 5 канал, про вихід з яких у листопаді 2021 року заявив Порошенко.
«Закон прописаний широко, не обовʼязково бути прямим власником, можна впливати на медіа через афілійованих осіб. Зараз канали ведуть мовлення, начебто вони перебувають у власності Порошенка. Можливо, Прямий та 5 канал не єдині медіаактиви Порошенка. Це питання доведення», – сказав міністр.
Коментуючи можливу відповідність ознакам олігарха власника медіахолдингу НВ та інтернет-видання «Українська правда» Томаша Фіали, міністр заявив, що Фіала – «людина-загадка».
«В очах громадськості він не олігарх, а за критеріями закону я його не відстежував», – каже міністр.
- Читайте також: Нацрада має затвердити порядок перевірки покупців медіа згідно із законом про олігархів – Мін'юст
5 листопада 2021 року президент України Володимир Зеленський підписав ухвалений Верховною Радою закон про олігархів.
Після набуття чинності закону олігархами вважатимуться громадяни, які одночасно відповідатимуть таким ознакам:
- беруть участь у політичному житті;
- мають значний вплив на ЗМІ;
- громадянин є кінцевим бенефіціарним власником суб'єкта господарювання, який має монопольне становище на ринку та протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище;
- мають активи на понад 1 мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб.
Особам, яких визнали олігархами, забороняється здійснювати внески (прямо або опосередковано через інших осіб) на підтримку політичних партій, фінансувати будь-яку політичну агітацію або проведення мітингів і демонстрацій з політичними гаслами, бути покупцем (бенефіціаром покупця) при приватизації об'єктів великої приватизації.
Виключити особу з реєстру олігархів може РНБО на підставі заяви особи, включеної до реєстру, якщо вона буде відповідати менше, ніж трьом критеріям, які визначені цим законопроєктом.
Фото: Denis Malyuska/Facebook