Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 24—26 березня 2025 року — резюме
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 24—26 березня 2025 року — резюме

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 24—26 березня 2025 року — резюме

Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики — стисло.

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та — для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій / депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А тут читайте повний огляд звітних днів.

Вступ

24—26 березня до третини всіх боєзіткнень були на Покровському напрямку, високою була інтенсивність також на Курському, Торецькому, Новопавлівському і Лиманському. Телемарафон зосереджував основну увагу на Покровському напрямку, іншим активним напрямкам приділив значно менше уваги. В ефірі Першого каналу Суспільного основним напрямкам, крім хіба Новопавлівського, приділили достатньо уваги.

Основною зовнішньополітичною тематикою звітних днів були багатораундові переговори делегацій США й України, США й Росії у Саудівській Аравії. Перший канал Суспільного давав цій події значно ширшу і кваліфікованішу за телемарафон експертизу, репортажно ж події висвітлювали однаково якісно.

І телемарафон, і Перший канал Суспільного загалом були доволі оперативними й повними у репортажному висвітленні ракетного удару по Сумах 24 березня.

24—26 березня в телемарафоні, як і зазвичай, найбільше було грубих порушень стандартів відокремлення фактів від думок і достовірності. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні було найбільше порушень стандарту достовірності.

24—30 березня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу». Представників «Європейської солідарності» в телемарафон традиційно не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної та опозиційних фракцій парламенту як завжди було збалансованим.

24—26 березня в телемарафоні найбільше проявів політичного піару було в ефірах каналу «Рада» і каналів ICTV з СТБ. В ефірі Першого каналу Суспільного було два прояви політичного піару.

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

24—26 березня, за інформацією Генштабу, інтенсивність бойових дій по всьому фронту значно зростала: зі 165 за добу 24 березня до 224 26 березня. Близько третини боєзіткнень щодоби припадало на Покровський напрямок фронту (аж до 88 боєзіткнень в останній зі звітних днів). Ще на чотирьох ділянках фронту кількість боєзіткнень була значною: на Курському (до 29 за добу), Торецькому (до 26), Новопавлівському (до 25) і Лиманському (до 24) напрямках. 26 березня відчутно зросла інтенсивність боїв ще на двох напрямках, де до того вони були одиничними — на Гуляйпільському (до 16 боєзіткнень на добу) і Сіверському (до 11).

У телемарафоні в ці дні редакції сукупно найбільшу увагу приділяли Покровському напрямку (було 8 обговорень з гостями і одне пряме ввімкнення), і ще Лиманському (8 обговорень). Іншим інтенсивним напрямкам приділили набагато менше уваги: Курський (4 обговорення), Торецький (два обговорення і репортаж), Новопавлівський (одне обговорення).

На підвищення інтенсивності боїв на Гуляйпільському напрямку реагувала лише редакція «1+1», а на Сіверському — лише ICTV з СТБ. І загалом найбільше уваги фронту в звітні дні приділяли саме ці двоє учасників телемарафону, зокрема «1+1» — у традиційній рубриці «Оперативний черговий». Інші учасники марафону були значно менш активними у висвітленні подій на фронті, а на каналі «Рада» вже традиційно про фронт взагалі не згадували у випусках новин (крім зведення від речника Генштабу).

Обговорювати ситуацію на фронті учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали речників різних підрозділів Сил оборони (14 разів), військових-фронтовиків і експертів запрошували по 10 разів.

Фронтові репортажі робили лише на «1+1» (два прямих ввімкнення) і на ICTV з СТБ (один репортажний сюжет і одне пряме ввімкнення). В ефірах інших учасників телемарафону репортажів із фронту в ці дні не було.

В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Покровському напрямку (ситуацію там обговорювали з 13 гостями), Лиманському (9 обговорень), Курському (8) і Торецькому (7). Менше уваги приділили Новопавлівському напрямку (лише 3 обговорення) і не звернули належної уваги на інтенсифікацію боїв на Гуляйпільському напрямку. Загалом же в гості говорити про фронт у ці дні найчастіше кликали речників різних підрозділів Сил оборони (11 разів), експертів запрошували 9 разів, військових-фронтовиків 5. Фронтових репортажів у ці дні не робили.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ ТА СВІТОВА ПОЛІТИКА:

Протягом звітних днів основною зовнішньополітичною темою були багатораундові переговори делегацій США й України, а також США й Росії в Саудівській Аравії, їхні підсумки, а також офіційні реакції різних політиків.

Цього разу назовні про зміст і підсумки переговорів оприлюднювалося мінімум інформації, тож у гостьових студіях і телемарафону, і Першого каналу Суспільного протягом цих трьох днів переважали експертні обговорення, які більше були присвячені можливим інтерпретаціям тієї обмеженої фактичної інформації, яка була. В подібній ситуації вирішальним чинником є якісний склад експертів.

Як це часто було і раніше, обговорювали відповідальну тематику більш глибоко, сегментовано і якісно в гостьових студіях Першого каналу Суспільного — тут був і більш широкий і якісний склад експертів, бо в телемарафоні пул експертів є доволі обмеженим, і запрошення спеціалізованих експертів з окремих аспектів основної теми. Крім того, редакція Суспільного мовника цілком доречно долучає до обговорення таких чутливих зовнішньополітичних тем представників різних політичних сил, представлених у парламенті. У телемарафоні знову-таки, якщо й обговорюють тему з політиками, то справжніх опонентів чинної влади не запрошують. Ще Перший канал Суспільного, на відміну від телемарафону, цікавився ставленням до переговорної ідеї тимчасового перемир’я військових-фронтовиків.

Серед учасників телемарафону найбільш якісним було експертне обговорення тематики в гостьових студіях каналу «Ми — Україна», зокрема й у нічному слоті 26 березня (цей канал є єдиним, який заповнює нічний ефір оригінальним продуктом, усі інші учасники марафону заповнюють ефіри повторами).

Для репортажного висвітлення переговорів Перший канал Суспільного делегував до Ер-Ріяда власну кореспондентку, яка оновлювала доступну інформацію в режимі регулярних прямих ввімкнень. У телемарафоні всі редакції послуговувалися прямими ввімкненнями з Ер-Ріяда кореспондентки каналу IСTV, а редакції, які мають власних кореспондентів у США («1+1» та «Інтер») доповнювали картину їхніми прямими ввімкненнями. В підсумку репортажне висвітлення переговорів було однаково якісним як в ефірах телемарафону, так і в ефірах Першого каналу Суспільного.

Як це вже бувало раніше, знову здивував телеканал «Рада», який у своєму ранковому слоті 24 березня взагалі проігнорував початок переговорів між США і Росією, що якраз припадали на ефірний час каналу.

НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:

У звітні дні наймасштабнішим за наслідками, з великою кількістю поранених (106 людей) і руйнувань житлових будинків і інфраструктурних об’єктів, був ракетний удар по Сумах вдень 24 березня. І телемарафон (зокрема канали «1+1» і ICTV з СТБ, на ефіри яких припала сама ворожа атака і рятувальні роботи), і Перший канал Суспільного загалом були доволі оперативними й повними у репортажному висвітленні подій. Хоча Перший канал Суспільного випереджав марафонців на одну годину, як зі стартовим повідомленням про подію, так і з першим прямим репортажним ввімкненням з місця влучання ракети.

ІНШІ ПОДІЇ ТА ТЕМИ:

Усі ці три звітних дні тривало відновлення онлайн-сервісів «Укрзалізниці» після потужної ворожої кібератаки. Відтак пасажири змушені були купувати квитки на потяги, як у доцифрову епоху, винятково в касах. Подія, яка безумовно зачепила дуже велику кількість людей.

Протягом усіх трьох днів Перший канал Суспільного висвітлював цю тему ретельно, як репортажно, так і експертно. У телемарафоні тема висвітлювалася різними редакціями дуже по-різному. Найбільш уважними до теми були на «1+1» і на ICTV з СТБ. Натомість телеканал «Рада» в перший день обмежився коротким повідомленням, а у два наступних узагалі ігнорував цю тему. Як, утім, проігнорував і ще дві важливих новини 26 березня — про незаконне засудження в Росії полонених «азовців» і співробітника ЗАЕС.

Теми й події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного

  • ЦПК: Офіс генпрокурора не звільнив жодного прокурора з фіктивною інвалідністю (24 березня).
  • Громадська організація «Захистимо Протасів Яр» виграла апеляцію у забудовника (24 березня).
  • Пікет під ВР родичів полонених і зниклих безвісти проти законопроєкту про виплати для родичів (25 березня).
  • Для «Радіо Свобода» частково відновили фінансування (25 березня).
  • Суд відмовив у зміні запобіжного заходу полковнику Лапіну у справі про неналежну оборону Харківщини, полковник оголосив голодування (26 березня).
  • Акція під ВР на підтримку полонених із Маріупольського гарнізону (26 березня).
  • На ЗАЕС окупанти пошкодили резервуари з паливом для аварійних генераторів (26 березня).

Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

  • Верховна Рада зняла з порядку денного законопроєкт про розширення повноважень Нацгвардії (24 березня).
  • Невідомі у Кривому Розі здійснили напад на місцевого журналіста та погрожували його родині та редакції (25 березня).
  • На Чернігівщині місцева влада знищила масове поховання жертв Голодомору (25 березня).
  • Вищий антикорупційний суд позбавив волі на 7 років нардепа Гунька, колишнього члена фракції партії «Слуга народу» (25 березня).

2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 24—26 березня

Згадано лише найбільш грубі порушення стандартів в матеріалах по основних темах.

Телемарафон:

В ефірах каналу «1+1» стандарт достовірності найбільше грубо порушували, використовуючи суто абстрактні псевдопосилання. Стандарт точності грубо порушували критичною невідповідністю картинки й тексту в матеріалах новин. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок було суто емоційними оцінками журналістів у новинах. Чимало було також і суб’єктивних міркувань журналістів.

В ефірах каналів ICTV та СТБ теж найбільше порушень стандарту достовірності було пов’язано з використанням суто абстрактних псевдопосилань. Стандарт точності найбільше порушували грубими невідповідностями картинки й тексту в БЗ, сюжетах і прямих ввімкненнях. Було надзвичайно багато грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок, це були й численні емоційні оцінки журналістів, і їхні припущення і висновки, і маркери авторизації та посилення уваги.

В ефірах каналу «Інтер» найбільше грубих порушень стандарту достовірності було суто абстрактними псевдопосиланнями. Серед грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок найбільше було суто емоційних і образних оцінок журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій. Було також порушення стандарту оперативності, не оновлювали своєчасно інформацію.

В ефірах каналу «Рада» стандарт достовірності найчастіше грубо порушували, вживаючи суто абстрактні псевдопосилання й узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок. Найбільше порушень стандарту точності було пов’язано з геть невідповідним «ілюструванням» розмов із гостями. Стандарт відокремлення фактів від думок найчастіше грубо порушували ведучі гостьових студій, які не авторизували власних суб’єктивних міркувань. Дуже багато грубих порушень стандарту повноти інформації було пов’язано з недостатнім представленням експертів. Ще було багато БЗ без інтершуму. І було грубе порушення стандарту оперативності — подавали як новину те, що сталося більш як за добу до ефіру.

В ефірах каналу «Ми — Україна» стандарт точності найбільше порушували невідповідностями між картинкою і текстом. З грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок найбільше було суто емоційних оцінок журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій. Стандарт повноти інформації найбільше порушували недостатнім представленням експертів. Крім того, всі БЗ й оглядові сюжети були без інтершуму. Було порушення стандарту оперативності — не оновлювалася інформація, що змінювалася з часом.

Перший канал Суспільного

Стандарт достовірності найчастіше грубо порушували, використовуючи суто абстрактні псевдопосилання. Стандарт точності найчастіше грубо порушували, «ілюструючи» розмови з гостями випадковим відео. Було забагато, як для Суспільного, порушень стандарту відокремлення фактів від думок, більшістю з яких були зайві в новинах маркери авторизації та посилення уваги. Стандарт повноти цього разу дуже часто грубо порушували недостатнім представленням експертів. Більшістю з грубих порушень стандарту доступності подачі інформації було використання скриншотів із дрібними текстами, які неможливо прочитати з екрана телевізора.

3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 24—30 березня

Депутати у телемарафоні:

Протягом звітного тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 19 разів (попереднього тижня було 15 запрошень). Як і завжди, в ефірі телемарафону домінували представники владної фракції партії «Слуга народу», вони отримали 11 запрошень, це майже 58% від усіх «депутатських» студій тижня, а з урахуванням формально позафракційного першого віцеспікера парламенту Олександра Корнієнка — більш як 63%. Крім «слуг» в ефірі телемарафону двічі були представники «Батьківщини» (традиційно це були Михайло Цимбалюк і Сергій Євтушок), двічі — представники депутатської групи «Довіра», одна представниця депгрупи «За майбутнє» й одна позафракційна депутатка (традиційно Оксана Савчук). Всіх «не-слуг» запрошували в ефіри каналу «Рада». Натомість «1+1» запросили представницю фракції «Голосу». Усі інші учасники телемарафону запрошували лише представників «Слуги народу». Представників «Європейської солідарності» у телемарафоні протягом цього тижня традиційно не було.

Тричі (на трьох різних каналах, хоч і для обговорення різних тем) цього тижня був гостем телемарафону нардеп від «Слуги народу» Олексій Леонов, двічі — його колега Єгор Чернєв, усі інші депутати гостювали в телемарафоні по одному разу.

Натомість цього тижня надзвичайно потужним було представництво в телемарафоні Офісу президента. Цілих п’ять разів (по разу на всіх без винятку каналах) у марафоні гостював радник керівника ОП Михайло Подоляк (сумарно він мав одну годину і 17 хвилин ефіру). Його колега Сергій Лещенко мав чотири запрошення і годину 10 хвилин ефіру (двічі на «Раді» й двічі на «Інтері», причому один раз як герой програми «Newsмейкер» 27 березня, з повтором у нічному блоці, хоч він аж ніяк не ньюзмейкер навіть і близько). Принагідно така ось цікавинка: 24 березня канал «Інтер» навіщось у нічному слоті повторював програму «Newsмейкер» із Подоляком ще за лютий місяць! Від Офісу президента в телемарафоні також протягом тижня побували заступник керівника Офісу Ігор Жовква (в ефірі «Ради») й уповноважений президента з питань санкційної політики Владислав Власюк (в ефірі «Ми — Україна»).

Депутати на Першому каналі Суспільного:

Народних депутатів протягом звітного тижня Суспільний мовник запрошував 31 раз (попереднього тижня було 24). Найчастіше в ефірі каналу були представники владної фракції «Слуги народу» (13 разів). З опозиційних фракцій найчастіше в ефір кликали представників «Європейської солідарності» (9 разів), представників «Голосу» запрошували 5 разів, представників «Батьківщини» — 3 рази. Одного разу запросили позафракційну Оксану Савчук (як на мене, дивний вибір).

4. Прояви політичного піару в телемарафоні 24—26 березня

Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 18 проявів політичного піару. 10 таких проявів було в ефірах телеканалу «Рада», 7 проявів — у ефірах ICTV та СТБ, ще один прояв — у ефірі каналу «Ми — Україна». В ефірах інших каналів проявів піару не було. Найбільшим бенефіціаром позитивного політичного піару був президент Володимир Зеленський — 10 проявів на трьох каналах. Проявів негативного політичного піару не було.

В ефірі Першого каналу Суспільного було два прояви піару — класичні «паркети» про привітання і нагородження президентом Зеленським співробітників СБУ і нацгвардійців.

5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі 24—26 березня

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітних днів не було. Як і завжди, ефіри вели токсичні ведучі каналів «Інтер» і «Рада».

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Джерело матеріала
loader
loader