/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2Fb1c87467b36aff093060e792d93d54bb.jpg)
Дипломатична драма: Politico розповіло, як Трамп шокував Європу, а європейці мирили Київ і Вашингтон
Після незручного інциденту в Білому домі 28 лютого, коли відбулася перепалка між президентами Зеленським та Трампом, провідні дипломати Франції, Німеччини та Великої Британії взялися за посередництво, аби примирити сторони.
Про це повідомило видання Politico.
Нагадаємо, під час візиту Зеленського до Вашингтона 28 лютого, на спільній пресконференції сталася публічна перепалка між українським президентом, Дональдом Трампом і віцепрезидентом США Джей Ді Венсом. Цей дипломатичний інцидент мав наслідки — США тимчасово заморозили військову допомогу та призупинили обмін розвідувальними даними з Україною.
Попри це Зеленський висловив готовність якнайшвидше відновити діалог. За словами спецпредставника США на Близькому Сході Стіва Віткоффа, український лідер навіть надіслав листа особисто Трампу з пропозиціями для налагодження контакту.
Уже наприкінці березня керівник Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що українсько-американські відносини стабілізувалися та "повернулися в нормальне русло".
Нині видання Politico розповіло, що відбувалося за кулісами дипломатичної драми.
Напередодні візиту Володимира Зеленського до США між Києвом і Вашингтоном було досягнуто домовленості щодо тексту двосторонньої угоди про співпрацю у сфері критично важливих корисних копалин. Команда українського президента поставилась досить оптимістично до його майбутньої поїздки. Угоду планували підписати у Вашингтоні, а потім презентувати партнерам у Лондоні.
Очікувалося, що угода включатиме не лише економічні пункти, але й положення про гарантії безпеки. Проте саме це питання стало наріжним між сторонами. Після приблизно 40 хвилин відносно спокійної розмови в Овальному кабінеті між Зеленським, Дональдом Трампом і віцепрезидентом Джей Ді Венсом, обговорення загострилось.
Один із французьких дипломатів, коментуючи інцидент, зазначив: "Це стало символом того, що в політиці вже немає нічого святого". Скандал миттєво набув розголосу навіть у Європі. Британські чиновники почали отримувати тривожні повідомлення з описом ситуації.
Президент Франції Емманюель Макрон, перебуваючи у Португалії, дізнався про ситуацію під час телеефіру. Після інтерв’ю він одразу вилетів до Парижа і зв’язався із Зеленським прямо з літака. Водночас німецький політик Фрідріх Мерц, отримавши відео скандальної зустрічі, одразу опублікував заяву на підтримку українського лідера, а згодом ініціював створення оборонного фонду на 500 мільярдів євро.
Британський міністр закордонних справ Девід Леммі повернувся з Вашингтона з позитивним враженням від перемовин із сенатором Марко Рубіо. Та новини з Білого дому його шокували. Прем’єр-міністр Кір Стармер публічно не коментував ситуацію, але після скандалу провів розмови і з Трампом, і з Зеленським.
Наступного дня президент України прибув до Лондона, де його тепло зустрів Стармер. На саміті, що відбувався у британській столиці, прем’єр використав момент, щоб згуртувати європейських лідерів навколо спільного мирного плану, який разом із Макроном мали презентувати Трампу.
Після саміту Зеленський зустрівся з королем Карлом III — дипломатичний жест, що мав вплинути на американську сторону — адже Трамп по-особливому ставиться до британської монархії і його власний візит до короля ще перебував на етапі планування.
Реакція Трампа не забарилася: він був розлючений не лише через візит Зеленського до короля, але й через європейське "тепле" ставлення до Зеленського.
У неділю ввечері Зеленський дав інтерв’ю, в якому заявив, що шлях до мирної угоди ще "надзвичайно далекий". Такий коментар не сподобався американцям і команді Трампа.
Президент США ухвалив рішення про призупинення військової допомоги Україні.
Тоді ж до роботи підключилися дипломати з Парижа, Лондона та Берліна, які намагалися залагодити конфлікт. Стармер продовжував координувати діалог між двома сторонами, а французькі представники працювали над проектом листа-примирення від Зеленського до Трампа.
Попри погоджене 30-денне припинення вогню – росіяни не виконували своїх зобов’язань, а сам Трамп перекинувся на іншу тему — підвищення мит.
Однак скандал у Білому домі залишив осад. Саміт, який мав стати проривом, перетворився на провал. У присутності Трампа та Венса Зеленського звинуватили в "недостатній вдячності", у відсутності "сильних карт" і в тому, що він "грає з Третьою світовою".
На це український президент відповів, що не грає в ігри, а намагається зупинити війну. Пізніше Трамп визнав: його жорстка лінія поведінки була елементом тиску, аби Україна погодилася на припинення вогню.
"Ми хочемо зупинити бойові дії, а далі — укласти мир. Українці починають діяти правильно", — зазначив він.
Втім, навіть за активного залучення європейських посередників, відносини між Києвом і Вашингтоном й досі залишаються напруженими.
Нагадаємо, що під час перельоту з Вашингтона до Маямі 3 квітня президент США Дональд Трамп заявив журналістам, що бачить суттєвий прогрес у мирному процесіміж Україною та Росією. За його словами, як Володимир Зеленський, так і Володимир Путін налаштовані на досягнення домовленостей.
Також президент України Володимир Зеленський, коментуючи висловлювання спецпредставника Білого дому з питань Близького Сходу Стіва Віткоффа, наголосив, що заява щодо п’яти українських регіонів і згадка про п’яту статтю НАТО не входять до повноважень цього американського чиновника.

