Яким був ефір телемарафону «Єдині новини» й Першого каналу Суспільного 14—16 липня 2025 року — резюме
Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».
З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.
21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.
З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та — для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій / депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.
Резюме моніторингових звітів читайте тут. Повний огляд звітних днів — тут.
Вступ
14—16 липня найвищою інтенсивність боїв була на Покровському напрямку, високою — на Лиманському, Новопавлівському і Північно-Слобожанському. Телемарафон максимум уваги приділив Покровському напрямку, ще Лиманському і Новопавлівському, мало уваги приділили Північно-Слобожанському. В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Покровському, Новопавлівському і Південно-Слобожанському напрямкам, мало уваги приділили Лиманському.
У зовнішньополітичній тематиці в ці дні Трамп пообіцяв Україні зброю, яку мають оплачувати країни НАТО, і оголосив Путіну 50-денний ультиматум. У телемарафоні цю тематику висвітлювали різні канали по-різному. Перший канал Суспільного цю тематику висвітлював системно й організовував щодня широке й різнобічне експертне обговорення.
Ключову внутрішньополітичну тему цих днів — зміна уряду — телемарафон висвітлював однобічно, з позицій влади. На Першому каналі Суспільного щодня обговорювали цю тематику як із політиками з різних таборів, так і з різнопрофільними експертами.
Переслідування ДБР керівника ЦПК Шабуніна телемарафон висвітлював уривками й часто незбалансовано, Перший канал Суспільного давав якісну і збалансовану картину в цій темі.
У звітні дні сталися ворожі атаки з загиблими і великою кількістю поранених по Добропіллю на Донеччині 16 липня, по Златополю на Харківщині 14 липня, 16 липня сталася наймасованіша атака по Кривому Рогу. Ці події Перший канал Суспільного висвітлював повніше й оперативніше за телемарафон, завдяки прямим ввімкненням власних кореспондентів.
У звітні дні в телемарафоні традиційно було найбільше грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок. Цього разу траплялися також грубі порушення стандартів балансу думок і оперативності. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні найбільше грубо порушували стандарти достовірності й повноти інформації.
Протягом тижня 14—20 липня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу». Представників «Голосу» та «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня представники опозиційних фракцій сумарно переважали представників владної.
14—16 липня у телемарафоні найбільше проявів політичного піару було в ефірах каналу «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного в ці дні проявів політичного піару не було.
1. Висвітлення основних тем тижня
СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:
У звітні три дні, за інформацією Генштабу, найвищою залишалася інтенсивність боїв на Покровському напрямку (від 51 до 60 боєзіткнень на добу). Наступними за інтенсивністю були у ці дні Лиманський і Новопавлівський (обидва — від 22 до 27 боєзіткнень). Від 20 до 21 боєзіткнення було на Північно-Слобожанському напрямку. Періодично інтенсивність боїв перевищувала 10 боєзіткнень на добу ще на Південно-Слобожанському, Сіверському і Торецькому напрямках. На інших напрямках фронту інтенсивність боїв була відчутно нижчою.
У телемарафоні редакції сукупно найбільше уваги приділили Покровському напрямку (було 11 обговорень з гостями в студії, репортажний сюжет і пряме ввімкнення звідти). Достатню увагу приділили також Лиманському і Новопавлівському напрямкам (з обидвох було по фронтовому репортажу і по 5 обговорень з гостями). З найактивніших напрямків фронту мало уваги приділили Північно-Слобожанському (було лише 2 обговорення з гостями). У звітні дні найбільше уваги фронту, ще й доволі системно, приділяли канали «1+1» і ICTV з СТБ. Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали військових-фронтовиків (19 разів), речників різних підрозділів Сил оборони запрошували на ефіри 9 разів, експертів запросили лише 2 рази. Дуже активно працювали в ці дні воєнкори: по два фронтових репортажних сюжети й по одному прямому ввімкненню зробили в ці дні канали «1+1» і ICTV з СТБ, 3 репортажних сюжети зробили на «Інтері», ще один — на «Раді».
В ефірі Першого каналу Суспільного у звітні дні найбільше уваги приділили Покровському (було 6 обговорень з гостями), Новопавлівському (5 обговорень) і Південно-Слобожанському (теж 5 обговорень) напрямкам, з 4 гостями обговорювали ситуацію на Північно-Слобожанському напрямку і зробили звідти репортажний сюжет. З найактивніших напрямків фронту чомусь мало уваги приділили Лиманському (було лише 2 обговорення). Говорити про фронт у гості в ці дні найчастіше кликали речників різних підрозділів Сил оборони (11 разів), військових-фронтовиків запросили 7 разів, експертів — 5. З фронту в ці дні був один репортажний сюжет.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ ТА СВІТОВА ПОЛІТИКА:
Безумовно, головними взаємопов’язаними зовнішньополітичними новинами цих днів була зміна риторики президента США Дональда Трампа щодо Росії та Путіна, обіцянки зброї Україні, домовленість між США і НАТО про закупівлю країнами Альянсу зброї для України в США, заяві окремих країн НАТО з цього приводу і 50-денний ультиматум Трампа Росії.
В телемарафоні всю цю тематику висвітлювали нерівномірно, одні канали (зокрема «Ми — Україна» і «Рада») приділяли їй більше уваги, інші — менше. Натомість Перший канал Суспільного постійно тримав цю тематику в фокусі уваги й щодня влаштовував широке та всебічне експертне обговорення як політичних аспектів, так і суто військових.
У ці ж дні в Євросоюзі ніяк не могли домовитися щодо 18-го пакету санкцій проти Росії через блокування Словаччиною і Мальтою. Цю тему телемарафон висвітлював дуже побіжно, частина учасників телемарафону (зокрема ICTV та СТБ і «Рада») часом взагалі про неї не згадували, натомість Перший канал Суспільного організував і якісне репортажне висвітлення прямими ввімкненнями власної кореспондентки з Брюсселя, так і широке експертне обговорення.
ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:
У звітні дні у внутрішньополітичній тематиці домінували дві «серіальні» теми — зміна Кабінету міністрів і кримінальне переслідування ДБР керівника Центру протидії корупції Віталія Шабуніна. Попри те, що за новий Кабмін Верховна Рада голосувала 17 липня, про його майбутній склад було відомо в попередні дні (які якраз і потрапили в моніторинг).
В ефірах учасників телемарафону цю тему спочатку висвітлювали побіжно, згодом почали їй приділяти певну увагу. Щоправда, в обговореннях персоналій домінували представники владної фракції партії «Слуга народу», а в якості експертів часто виступали радники керівника Офісу президента. Тож говорити про якийсь баланс у висвітленні цієї теми не доводилося. Перший канал Суспільного, крім якісного репортажного висвітлення подій, в усі ці дні організовував, по-перше, широке обговорення теми політиками — нардепами з різних політичних сил, по-друге, широке експертне обговорення, як підсумків роботи уряду Шмигаля, так і прогнозів щодо ефективності майбутнього уряду Свириденко і окремих кандидатів на міністерства.
Справу Шабуніна телемарафон висвітлював, я би сказав, хаотично. Одні канали приділяли їй увагу, інші (як-от «Рада») повністю ігнорували. ІCТV з СТБ то ігнорували події в темі взагалі, а то навпаки подавали їх майже цілком збалансовано. «1+1» то подавали тему вкрай однобічно з позицій ДБР, а то висвітлювали збалансовано. Утім, в телемарафоні цій темі серйозної експертизи не робили. В ефірі Першого каналу Суспільного тему висвітлювали ретельно, збалансовано і з експертними оцінками. Крім того, в розмовній студії говорили про цю справу з самим Віталієм Шабуніним.
НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:
З ворожих обстрілів цивільних об’єктів у звітні дні найгіршими за наслідками були влучання КАБом у супермаркет у Добропіллі на Донеччині 16 липня (2 загиблих і 27 поранених), атака дронами по Златополю на Харківщині 14 липня (одна загибла і 10 поранених). 16 липня сталася і наймасовіша ракетно-дронова атака по критичній інфраструктурі Кривого Рогу, що призвело до масштабних відімкнень електрики в місті. Більшість з цих подій набагато повніше й оперативніше за телемарафон висвітлював Перший канал Суспільного, завдяки якісній роботі власних кореспондентів з місць подій.
Теми й події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного:
- Комісія з проведення конкурсу на посаду директора БЕБ відмовилася змінювати переможця конкурсу і поверне уряду лист (14 липня).
- Мер латвійського міста отримав поранення під час російського обстрілу України (16 липня).
Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:
- У Києві студенти протестували проти ймовірного призначення Вітренка міністром освіти і науки (14 липня).
- ДБР відкрило провадження щодо побиття чоловіка працівниками ТЦК у Миколаєві (16 липня).
2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 14—16 липня
Згадано лише найбільш грубі порушення стандартів лише в матеріалах по основних темах.
Телемарафон:
В ефірах каналу «1+1» стандарт достовірності найчастіше порушували суто абстрактними псевдопосиланнями. Найбільше порушень стандарту точності були невідповідностями картинки й тексту в БЗ. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були емоційними оцінками журналістів у новинах. Було грубе порушення стандарту думок в темі про підозру, висунуту ДБР керівнику ЦПК Шабуніну. По суті дали ДБР трибуну для аргументації, а от про позицію самого Шабуніна в справі при цьому так і не повідомили. Найбільше порушень стандарту доступності подачі інформації були слова, незрозумілі значній частині аудиторії.
В ефірах каналів ICTV та СТБ найбільше грубих порушень стандарту достовірності були поданням інформації без будь-яких посилань на джерела. Чимало було й узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок. Стандарт точності порушували невідповідностями між картинкою і текстом у БЗ і прямих ввімкненнях. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були суто емоційними оцінками журналістів у новинах. Найбільше грубих порушень стандарту повноти інформації були відсутністю повноцінних відповідей на класичне репортажне запитання «де?». Було грубе порушення стандарту оперативності.
В ефірах каналу «Інтер» стандарт достовірності порушували узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. Стандарт точності порушували невідповідностями картинки й тексту. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були емоційними оцінками журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій.
В ефірах каналу «Рада» найбільше грубих порушень стандарту достовірності були суто абстрактними псевдопосиланнями. Стандарт точності найбільше порушували невідповідностями між картинкою і текстом. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були неавторизованими міркуваннями ведучих гостьових студій. Найбільше порушень стандарту повноти інформації були неповними представленнями гостей-експертів. Найбільше грубих порушень стандарту доступності подачі інформації були вживанням слів, незрозумілих значній частині аудиторії. Були грубі порушення стандарту оперативності.
В ефірах каналу «Ми — Україна» найбільше грубих порушень стандарту точності були суто фактичні помилки. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були емоційними оцінками журналістів у новинах. Найбільше порушень стандарту повноти інформації були повною відсутністю інтершуму на відео в БЗ і оглядових сюжетах. Також багато разів неповно представляли експертів. Було грубе порушення стандарту балансу думок у повідомленні про обрання запобіжного заходу голові ЦПК Шабуніну. І було грубе порушення стандарту оперативності.
Перший канал Суспільного
Грубих порушень стандарту достовірності в ці дні на каналі було дуже багато. Найбільше — суто абстрактних псевдопосилань. Чимало було й узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок. Найбільше порушень стандарту точності були пов’язані з невідповідним «ілюструванням» розмов із військовими й воєнними експертами. Найбільше ж грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були зайвими в новинах маркерами авторизації і посилення уваги. Більшістю грубих порушень стандарту повноти інформації були недостатні представлення гостей-експертів. В одному випадку незбалансовано обговорювали тему зміни уряду. Найбільше грубих порушень стандарту доступності подачі інформації були пов’язані з показом скриншотів, які неможливо прочитати з екрана.
3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 14—20 липня
Депутати у телемарафоні:
Протягом звітного тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 18 разів (попереднього тижня було 14 запрошень). Як і завжди, в ефірі телемарафону абсолютно домінували представники владної фракції партії «Слуга народу», цього разу вони отримали 13 запрошень, що склало понад 72% від усіх «депутатських» студій тижня, а з урахуванням ще двох запрошень формально позафракційного першого віцеспікера Олександра Корнієнка, делегованого владною фракцією, — більш як 83%. Крім «слуг» і Корнієнка, в ефір телемарафону двічі запросили представників «Батьківщини» (традиційно це були Сергій Євтушок і Михайло Цимбалюк), раз запросили представницю депгрупи «За майбутнє» (традиційно Ірина Констанкевич). Представників опозиційних фракцій «Голосу» та «Європейської солідарності» цього тижня у марафон не кликали. Знову-таки «плюралізм» (у вигляді представників «Батьківщини» і «За майбутнє») був лише в ефірі каналу «Рада». Інші канали запрошували лише представників владної фракції або ж делегованого владною фракцією першого віцеспікера.
По два рази в телемарафоні побували цього тижня перший віцеспікер Корнієнко, «слуги народу» Єгор Чернєв, Олексій Леонов і Олена Шуляк. Усі інші нардепи були в гостях телемарафону по одному разу.
Офіс президента цього тижня по три рази в ефірі представляли радник керівника ОП Сергій Лещенко (двічі на «Раді», ще один раз на «Інтері», сумарно мав в ефірі 41 хвилину) і уповноважений президента з питань санкційної політики Владислав Власюк (на каналах «1+1», «Рада» і «Ми — Україна» сумарно мав 33 хвилини ефіру). Двічі в телемарафон запрошували радника керівника ОП Михайла Подоляка (на каналах «Рада» і «Ми — Україна», сумарно був в ефірі телемарафону 47 хвилин). Раз на «Інтері» побувала заступниця керівника ОП Ірина Мудра, причому як гостя програми «Ньюзмейкер» (хоча жодного разу ньюзмейкеркою не є), а в ефірі була 28 хвилин. Сумарно ж Офіс президента протягом звітного тижня був представлений в гостьовому ефірі телемарафону протягом 2 годин 29 хвилин (попереднього тижня була 1 година і 31 хвилина).
Депутати на Першому каналі Суспільного:
В ефірі Суспільного протягом звітного тижня побували 35 народних депутатів (попереднього тижня гостей-депутатів було 21). Цього разу представники опозиційних фракцій переважали представників влади. Загалом було 13 представників «Слуги народу» і 21 представник парламентської опозиції («Голос» — 12 депутатів, «Європейська солідарність» — 7, «Батьківщина» — 2). 18 липня в дискусійну студію з Вадимом Івченком з «Батьківщини» і Соломією Бобровською з «Голосу» «запрошували також фракцію “Слуга народу”, представників, на жаль, всі, до кого ми звернулись, нам відмовили» (а обговорювали кадрові рішення Зеленського, зокрема призначення Умєрова на РНБО).
Три рази в ефірі каналу побувала представниця «Голосу» Юлія Сірко, двічі гостювали на каналі «слуги народу» Василь Мокан і Богдан Кицак, Ніна Южаніна з «Європейської солідарності», Соломія Бобровська і Ярослав Юрчишин з «Голосу». Всі решта нардепів побували в ефірі каналу по одному разу.
4. Прояви політичного і бізнесового піару 14—16 липня
Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 19 проявів політичного піару: 9 проявів на каналі «Рада», 5 — на ICTV та СТБ, 3 — на «Інтері», 2 — на «Ми — Україна». В ефірах каналу «1+1» проявів піару не було. Найбільшими бенефіціарами позитивного піару були керівник Офісу президента Андрій Єрмак (8 позитивних згадок на трьох різних каналах) і сам президент Володимир Зеленський (5 позитивних згадок на двох каналах). Негативний політичний піар був один. Негативною була згадка про керівника Центру протидії корупції Віталія Шабуніна.
В ефірі Першого каналу Суспільного проявів піару у звітні дні не було.
5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 14—16 липня
Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітних днів тижня не було. Як і завжди, ефіри «Інтера» і «Ради» вели токсичні ведучі цих каналів.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Ff9c7120e-1543-4f6f-8bd0-ecaf64718807.png)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F2ab17afc-93cb-4497-bf68-66a187e12f11.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F5b59e532-1580-4551-82b6-832ac732b4ae.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F3274f6d7-f875-4f04-8617-a490dc8b9503.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F6dc620fc-989e-4801-a8d5-2c4b9efaa2d0.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F70ab4283-9c78-47f1-8729-761105d7afe0.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F3c531cd9-4c93-466e-80eb-8cf47c2e1802.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Fce8c56e2-6f15-4e5d-bb52-cb1cf27ca258.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F65e4621f-6a26-4bc9-9f9a-5be5eb71a5ec.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F93755bf8-75b9-4c8c-8125-284ec10adef8.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F9f3b8ce2-3d96-4d9c-9c6e-99977c6227cc.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Fdfd17f0f-c57b-4c02-b5e6-2ab2d761ac2d.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F1b254f68-5f15-46d0-816e-54c36aaf2309.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F06fea818-71e0-437b-9b58-e4f5ab800622.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F10921197-856f-4596-a5c8-d03465803f79.jpeg)

