Чим страшний той Бойко? Огляд політичних токшоу за 19 грудня 2024 року
Чим страшний той Бойко? Огляд політичних токшоу за 19 грудня 2024 року

Чим страшний той Бойко? Огляд політичних токшоу за 19 грудня 2024 року

На Прямому говорили, що сесійна зала парламенту має бути «священною», а в Наталі Мосейчук розповідали, що в окремих політиків у передчутті виборів «дьоргаються попки».

Проросійські коментарі народного депутата Юрія Бойка стали приводом для обговорень у всіх студіях. При цьому на Першому один із соратників політика всіляко намагався його захистити.

19 грудня, «Вже на часі», Прямий

Участь узяли народні депутати: членкиня комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Софія Федина («Європейська солідарність»), перший заступник голови комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Михайло Цимбалюк (ВО «Батьківщина»), членкиня комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Анна Скороход (депутатська група «Партія “За майбутнє”»), заступниця члена постійної делегації у Парламентській асамблеї Ради Європи Єлизавета Ясько («Слуга народу»). Загалом троє жінок та один чоловік.

Від початку зайшлося про слова нардепа від депутатської групи «Платформа за життя та мир» (ітерація «Опозиційної платформи “За життя”») про «українських радикалів», що викликало до нього увагу з боку СБУ. Після допиту парламентар перепросив за різкі вислови та навіть назвав Путіна «воєнним злочинцем». Що не зупинило його колег по Верховній Раді, котрі зрештою виключили депутата зі складу Комітету з прав людини.

Софія Федина з «Європейської солідарності» у студії говорила, що законопроєкт її політсили про позбавлення таких діячів депутатських мандатів не хочуть виносити у сесійну залу. Додала, що «виставу» з Бойком у сесійній залі «частково використали, щоб напасти на Петра Порошенка». Мала на увазі нещодавню суперечку Порошенка та члена монобільшості Богдана Яременка. Згадала гостя і про те, що, нібито, «ЄС» — «єдина фракція, що опікується фронтом», коли решті парламентарів, мовляв, байдуже. «Петро Порошенко щодня передає техніку», не зупинялася Федина, тоді як «слуга народу», мовляв, «напав» на опозиціонера просто у залі. Заперечень серед присутніх промова гості не викликала.

Чим страшний той Бойко? Огляд політичних токшоу за 19 грудня 2024 року - Фото 1

 Голосуй за Порошенка, а то «слуги» нападуть

«У чому необхідність присутності у парламенті цього російського шлаку?», — допитувався ведучий у представниці «Слуги народу» Єлизавети Ясько, маючи на увазі, що представники колишньої «ОПЗЖ» усе ще мають мандати. Депутатка відповіла, що «необхідності нема», але чимало з тих політиків, мовляв, уже втекли за кордон. А ще на них є «різні документи» у правоохоронців.

«Їх обрав український народ», — нагадувала колишня членкиня монобільшості, а нині парламентарка з групи «Партія “За майбутнє”» Анна Скороход. Додала, що «Петро Порошенко називав Верховну Раду “священною”», і її мрія, щоб парламент став саме таким місцем. Але для того необхідне перезавантаження влади, говорила депутатка. Михайло Цимбалюк із ВО «Батьківщина» далі вів, що найповажніші народні депутати працювали у першому скликанні.

Потому Олександр Близнюк повідомив про результати соціологічного опитування від КМІС, згідно з яким респонденти назвали найефективнішою фракцією парламенту осередок «ЄС». «Довіра до влади наближається до нуля», — мовила Софія Федина. Натомість законопроєкт 8089, завдяки якому могли би позбавити мандатів ексчленів «ОПЗЖ», мовляв, на розгляд не виносять.

Далі йшлося про просування окупантів на фронті. Ведучий згадував про зведення від проєкту Deep State (який повідомляв про тиск), звіт ТСК про зведення фортифікацій. Депутатка Федина говорила, що саме її політсила тримала питання на контролі, поки влада його ігнорувала. Ще нагадувала, що у жовтні 2019 року було «відведення військ» із подачі Зеленського. При цьому гості не гріх би було нагадати, що розведення робили й за каденції Порошенка, у 2016 році, проте через провокації окупантів наші бійці повернулися на позиції.

Софія Федина, не зустрічаючи у студії заперечень, говорила, що у всіх важливих ситуаціях «відповідальний Верховний головнокомандувач». Тут же нагадала, як «Порошенко возить на фронт екскаватори», а тоді додала, що її політсила вимагає створення у Раді тимчасової слідчої комісії щодо будівництва фортифікацій. «Не вистачає відповідальності тих, хто будує фортифікації», — сказала «слуга народу» Єлизавета Ясько. «Всюди корупція», — додала Анна Скороход.

Як і годиться на Прямому, найбільше часу на репліки мала представниця «Європейської солідарності». Тож Федина вела далі: розповіла історію, як «у місті на Сході» місцева влада має конфлікт із центральною. Тому остання, мовляв, не дає першій гідно укріплюватися, блокуючи все через ДБР. Та і загалом Держбюро розслідувань, за словами гості, «контролюється Татаровим».

Далі гості етеру ділилися думками, чи доцільно було забирати з місцевих бюджетів податок на доходи фізосіб? За централізацію висловилися Ясько і Скороход, проти була Федина, яка говорила, що ці кошти «крадуть», а до війська доходять лише залишки. Цимбалюк прагнув, щоб держава звітувалася за ці витрати.

Потому дійшли до візиту Володимира Зеленського до Брюсселя. Софія Федина знову розкритикувала роботу української дипломатії, як робила це і на попередніх етерах. І як тут не згадати про чергові подвиги Порошенка? Тож далі гостя розповіла про «скандал» в Офісі президента, який, мовляв, стався через те, що «Порошенка пустили у США». Чим начебто зіпсували візит до Штатів очільника ОП Андрія Єрмака. Ще соратниця п’ятого президента розкритикувала «хамство президента до наших друзів» із країн-партнерок. Кого мала на увазі, присутні не цікавилися.

Наприкінці заговорили про зміну низки українських послів. Олександр Близнюк волів би, щоб «ті 200 послів не стали збитими льотчиками».

19 грудня, «Новий відлік», Перший канал Суспільного

Гостями були народні депутати: перший заступник голови комітету з питань правоохоронної діяльності Андрій Осадчук («Голос»), член комітету з питань антикорупційної політики Анатолій Бурміч (депутатська група «Відновлення України»), ветеран російсько-української війни Максим Колесніков, військовослужбовець ЗСУ, політичний консультант Олександр Антонюк. Загалом четверо чоловіків.

Тут теж говорили про виступ колишнього однопартійця Анатолія Бурміча — Юрія Бойка. Ведуча Власта Лазур розповіла глядачам, що Бурміч нині є членом депутатської групи «Відновлення України», хоча колись разом із Бойком входив до лав «ОПЗЖ». Гість студії відразу ж сказав, що «проросійських сил в Україні зараз немає». А от Андрій Осадчук навпаки певен: проросійські політсили мають шанси зайти в новий парламент.

Крім того, представник «Голосу» провів екскурс в історію. Нагадав, що після Помаранчевої революції представники Партії регіонів знову повернулися у владу, а треба було цих діячів «ще тоді вигнати із зали». Анатолій Бурміч відбивався: політична відповідальність, мовляв, «настає на виборах». Має бути і юридична відповідальність, але ми «дуже демократична країна», додав ветеран війни Максим Колесніков.

Потому на екрани вивели сюжет, присвячений словам Юрія Бойка та реакціям на них правоохоронців і нардепів. Ведуча пояснила: для повноти картини запрошували на етер «із десяток» представників «Слуги народу», та ті відмовилися.

Військовослужбовець і політичний консультант Олександр Антонюк сказав, що Бойко «змістив акценти» на догоду проросійській аудиторії. Ще нагадав про пропагандистський проєкт кума Путіна Віктора Медведчука «Другая Украина», де, мовляв, фігурує і згаданий нардеп. Ведуча запитувала екссоратника Бойка Бурміча, чи є це узгодженою кампанією політсили? Експредставник «ОПЗЖ» певнив, що слова Юрія Бойка «ніхто не погоджував».

Чим страшний той Бойко? Огляд політичних токшоу за 19 грудня 2024 року - Фото 2

 Олександр Антонюк наче не довіряє словам Анатолія Бурміча

Андрій Осадчук розповідав, що такими заявами Юрій Бойко готує фон для перемовин Трампа і Путіна. Ведучий проєкту нагадав, що після допиту в СБУ нардеп за свої слова перепросив. «У тіктоці вже все це розтиражовано», — коментував ветеран Колесников.

Далі зайшлося про спільні голосування у парламенті представників монобільшості й уламків «ОПЗЖ». «Невже Зеленський і Бойко дивляться в одному напрямку?», — допитувалася у гостей ведуча. Експредставники «За життя» — «політичні заручники» та «милиці для монобільшості», пояснював нардеп Осадчук. Бойко просто помилився, не відступав Анатолій Бурміч.

Далі гості зайшлися у суперечці довкола одного з героїв радянської військової пропаганди — партизана Сидора Ковпака. Бурміч захищав честь і гідність діяча, Осадчук переконував, що той — «частина радянської пропаганди про перемогу».

Власта Лазур раптово згадала, як у 2018 році, плануючи президентську кампанію, тодішній президент Петро Порошенко «хотів Бойка у другому турі», щоб тріумфально перемогти, але Зеленський, мовляв, поламав плани. Тож може зараз такий прийом використовує вже чинний президент, цікавилася ведуча. Олександр Антонюк у таку версію не повірив. Нагадавши, що під час президентської кампанії може спливти ще і постать Олексія Арестовича.

Далі на екрани вивели результати опитування від InfoSapiens, де респондентів питали, чи існує тиск на тих, хто спілкується російською? 14% відповіли, що так, 39% схиляються до ствердної відповіді, 27% повідомили, що скоріше ні, 11% сказали, що тиску немає, а 8% не знайшли, що відповісти.

На російську «має бути суспільний тиск у формі закликів», — говорив Максим Колесніков. Тиск щодо переходу на українську — це «допомога від тилу фронту», — додавав Андрій Осадчук. Особливу думку мав колишній представник «ОПЗЖ» Анатолій Бурміч. Він говорив, що російськомовні українці — «теж люди», й певнив, що на фронті через мову питань не виникає. Йому заперечили присутні у студії військовослужбовці. На ґрунті мовного питання Бурміч та Осадчук навіть перейшли на підвищений тон.

Наступне запитання з опитування, про яке згадали ведучі, звучало так: «Чи проголосуєте ви за політиків, які виступають за відновлення відносин із Росією?». 13% відповіли ствердно, 62 — негативно, 17% відповіді не мали. «Якщо буде мир, це вже дипломатичні стосунки», — не здавався Анатолій Бурміч.

Згодом навели відповіді респондентів на запитання, чи варто допускати до виборів політиків, які просували проросійські наративи до повномасштабної війни? 5% не проти цього, 86% — проти, а ще 8% мали сумніви. Нардеп Осадчук коментував, що такі діячі мають бути від виборів відсторонені. Ведуча Власта Лазур згадувала приклади колишніх проросійських діячів, які нині просувають патріотичні тези: ексрегіоналів Олександра Вілкула й Олексія Гончаренка.

Анатолій Бурміч узявся критикувати тих, хто засуджує Юрія Бойка. Мовляв, так хочуть прибрати політичного конкурента. «Це Зеленський?», — цікавилася ведуча. «Може, це інші», — викручувався гість. Андрій Осадчук нагадував, що в Кремлі запустили новий пропагандистський наратив: нелегітимність української влади, і зокрема Зеленського. Анатолій Бурміч відзначився і тут: згадав про начебто шкоду, завдану Україні «партією Сороса», чим укотре викликав емоційну реакцію Осадчука.

Врешті, присутність латентно проросійського гостя дозволила авторам «Нового відліку» донести до глядача різні точки зору. Проте гість помітно користувався запрошенням до студії, аби «підсвічувати» деякі тези, вигідні Кремлю.

19 грудня, «Тема», ютуб-канал Наталі Мосейчук

Участь брали начальник рекрутингу 3 ОШБр Дмитро Кухарчук («Сліп»), президент Міжнародного інституту свободи Ярослав Романчук, ексміністр праці Польщі, ексзаступник міністра економіки Польщі Пьотр Кульпа. Загалом троє чоловіків.

Випуск називався «Агов, а що з нашою стійкістю?». Наталя Мосейчук згадувала епізоди, коли ця стійкість, на її думку, була під загрозою. Серед таких, на її погляд, свіжі заяви військовослужбовця Валерія Маркуса, знущання з солдатів у 211-й бригаді, «ботоферма Порошенка проти Тараса Чмута» тощо.

Ще ведуча запитала у гостей, яке слово ті визнали би словом нинішнього та наступного років? Ярослав Романчук вважає, що це «довіра», Дмитро Кухарчук сказав, що це «Бойко», слова якого, говорив військовий, є виявом зневаги до воїнів та елементом «прощупування» політичного ґрунту. Пьотр Кульпа словом року вважає «Трамп», який, мовляв, має змінити нинішній світовий порядок.

 Трамп прийде — порядок… змінить

Кульпа говорив, що Трамп перерозподілить природні ресурси на користь США, введе мита на китайські товари, тоді як Путін залежить від війни, як «наркоман від амфетаміну». Дмитро Кухарчук коментував, що Дональд Трамп ще не сформував своєї думки щодо завершення війни, тож українці мають передусім думати про себе.

Як і на інших етерах, важко було спинити Пьотра Кульпу, який зрештою забрав на себе левову частку ефірного часу. Гість розповідав, що варто змінити українське гасло на «Героям слава! Слава Україні!». Бо саме на героях, мовляв, країна і тримається. «Украинский солдат спас всю центральную Европу», — провадив польський політик. А далі Кульпа повторив украй сумнівну тезу, що Польща, мовляв, «в первые дни отдала Украине всю мобилизационную мощь: сотни танков, БТР». Замість уточнити думку, ведуча подякувала за допомогу.

Згодом, коли у студії розбирали слова Володимира Путіна з пресконференції 19 грудня, Пьотр Кульпа сказав, що диктатор промовляв «трясущимся голосом». «Нічого у нього не тряслося», — парирувала ведуча. Та гостя годі було зупинити: за його словами, Росії краще під тиском санкцій «превратиться в Северную Корею», аніж розпастися.

Потому Кульпа розповідав, що після війни Україні «будут прощены долги». Решта присутніх заперечили. Наталя Мосейчук сказала, що цього ніхто не знає, а військовий «Сліп» вважає, що така позиція — не більше, ніж «фантазії» та «видавання бажаного за дійсне». Коли ж польський гість завів улюблену пісню про те, що «Украина — это мафиозный станок», не втерпів Ярослав Романчук. Став питати гостя, кого він має на увазі: уряд, Офіс президента? Той прямої відповіді не надав.

Далі ведуча цитувала матеріал видання The Economist, де йшлося про позитивний прогноз для української економіки. Начальник рекрутингу 3 ОШБр Дмитро Кухарчук згадав про прагнення Путіна до відродження СРСР. Додав, що не вірить у заморожування війни.

«З чим Путін може прийти до Трампа? Зняття санкцій?», — питалася ведуча у гостей. США дивляться на Росію як на небезпечного противника, пам’ятаючи радянський «червоний терор», відповідав Кухарчук. Пьотр Кульпа не зупинявся: мовляв, у Трампа серйозно сприймають лише Китай. А у Путіна, на погляд гостя, скоро забракне коштів вести війну. Натомість Україна «будет накачана оружием».

Час від часу складалося враження, що це не токшоу, а суб’єктивний блог Кульпи, наприклад, коли гість говорив, що НАТО скоро стане «афинским союзом». На уточнення Ярослава Романчука, звідки така інформація, поляк відрубав: «Я вам говорю». Потужна аргументація.

Далі гості знову говорили про агресивні слова російського правителя Путіна. Дмитро Кухарчук коментував: диктатор може собі дозволити так говорити. А ще, сказав військовий, нам нав’язують, що війна скоро закінчиться, тоді як у Росії, мовляв, така думка не побутує. Потому Наталя Мосейчук навела результати опитування глядачів, проведеного у чаті під час ютуб-трансляції. Авдиторію запитали, що для них є подією 2024 року? 57% глядачів назвали захоплення земель Курщини, 27% прихід до влади Дональда Трампа, 12% втрату Авдіївки, а 4% Олімпіаду в Парижі. Нагадаємо: опитування такого штибу не можна вважати репрезентативним, адже воно відображає лише думку людей, які дивилися саме цей випуск «Теми» онлайн.

Ще трохи говорили про корупцію. «Корупціонерів обирають люди, толерантні до корупції», — сказав «Сліп». Натомість ведуча згадувала про «розбрат», який панував ще до війни. Говорила і про скандал із вагнерівцями, і про оманський візит Зеленського. Нині ж, мовляв, є закиди бійцям батальйону «Азов». Та і розмови про заморожування війни, вважає Мосейчук, теж шкідливі. Бо деякі політики, мовляв, так активно готуються до виборів, що у них, як у бігунів перед стартом, «дьоргаються попки».

Зрештою, саме у «Темі» найчастіше збираються промовці «широкого профілю», напряму не дотичні до тем, які коментують. Тож замість фахових коментарів глядачі (як і окремі гості) часто змушені слухати нічим не аргументований суб’єктивізм.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Источник материала
loader