Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 25—27 листопада 2024 року
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 25—27 листопада 2024 року

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 25—27 листопада 2024 року

Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій/депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).

Вступ

У цьому звіті проаналізовано висвітлення основних тем 25—27 листопада. У ці дні незмінно важливою тематикою була ситуація на різних ділянках фронту, особливо ж, як і раніше, на Покровському, Курахівському, Времівському і Куп’янському. До них додалися Лиманський напрямок і Курщина, де кількість бойових зіткнень відчутно зросла.

В телемарафоні приділяли увагу різним напрямкам фронту невідповідно інтенсивності бойових дій. Більш системно працював Перший канал Суспільного. Репортажів із фронту в ці дні було небагато як у марафоні, так і в ефірі Суспільного мовника.

Найбільші за наслідками ворожі обстріли Харкова й Одеси 25 листопада і телемарафон, і Перший канал Суспільного висвітлювали однаково досить повно й оперативно.

Більш системним за телемарафон був Перший канал Суспільного у висвітленні основних внутрішньо- і зовнішньополітичних тем.

Як і зазвичай, у телемарафоні домінували порушення стандартів достовірності та відокремлення фактів від думок. У ефірі Першого каналу Суспільного більше було порушень стандартів повноти й доступності подачі інформації.

Аналіз представлення різних фракцій парламенту в гостьових студіях за тиждень (25 листопада — 1 грудня), як і раніше, показує повне домінування «Слуги народу» в ефірі телемарафону. Представників «Голосу» і «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. Натомість в ефірах Першого каналу Суспільного представлення різних фракцій було збалансованим.

Фіксація проявів політичного піару робилася за 25—27 листопада. «Лідерами» за такими проявами у ці дні були канали ICTV та СТБ. В ефірі Першого каналу Суспільного цього разу проявів піару не було.

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

25—27 листопада найбільш інтенсивні бої точилися, за інформацією Генштабу, на Курахівському (до 67 боєзіткнень на добу) та Покровському (до 59) напрямках, доволі інтенсивні бої були також на Курщині (до 25 боєзіткнень на добу), Куп’янському (до 23), Лиманському (до 21) і Времівському (до 17) напрямках. На інших напрямках фронту інтенсивність боїв була відчутно нижчою.

У телемарафоні сумарно канали найбільше уваги приділяли Харківському напрямку, лише на другому-третьому місцях були Покровський і Курахівський. Відверто менше згадували Куп’янський напрямок. Фронтові репортажі робили на «1+1» — з Оріхівського напрямку, в ефірах ICTV та СТБ, а також на «Раді» — з Лиманського і Сіверського, в ефірах інших каналів репортажів не було. У гостьових студіях переважали речники угруповань військ і окремих підрозділів. Експертів у ці дні кликали до телемарафону відчутно менше.

На Першому каналі Суспільного загалом приділяли увагу різним напрямкам фронту відповідно до інтенсивності боїв там, випадав із цього хіба що Лиманський напрямок. В ефірі також був репортажний сюжет із Куп’янського напрямку. Склад гостей ефірів був збалансований, про ситуацію на різних напрямках говорили пропорційно і з речниками угруповань та окремих підрозділів Сил оборони, і з учасниками боїв, і з експертами. Сумарно ж у гостьових студіях Перший канал Суспільного значно переважав телемарафон за висвітленням подій на фронті.

Телемарафон:

25 листопада в ранковому ефірі каналу «Рада» був репортажний сюжет про бої артилеристів на Сіверському напрямку. У випуску новин о 8-й було традиційне добове зведення від речника Генштабу Андрія Ковальова. Що прикметно: в усіх інших випусках новин (які в ранковому блоці виходять щопівгодини) про фронт не згадували взагалі, що виглядає, як на мене, дуже дивно, бо це ж найголовніше з поточних подій (при цьому знаходили час на повідомлення, наприклад, про снігопад у Туреччині або повінь у Великій Британії). У гостьовій студії про події на фронті говорили з речником ОСУВ «Хортиця» Назаром Волошиним — про Покровський, Курахівський, Времівський і Куп’янський напрямки, і з начальником відділення 118-ї ОМБР Дмитром Пелихом — про Оріхівський. Ще з трьома запрошеними військовими говорили про збори на автівки, дрони та засоби РЕБ, про фронт не запитували (це, схоже, системна вада каналу).

У денному ефірі каналу «1+1» у новинах, крім стандартних БЗ, був репортаж про роботу операторів БПЛА на Запорізькому напрямку. В гостьовій студії говорили лише з начальником відділу прикордонної служби бригади «Гарт» Іваном Ковальовим про Харківський напрямок. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ у новинах, крім стандартних БЗ, був якісний репортажний сюжет про бої артилеристів бригади НГУ «Рубіж» на Лиманському напрямку (Олега Корнієнка та Захара Комаха). Було також пряме ввімкнення кореспондента «з Донеччини», але тут традиційно кореспондент розповідав про події на різноманітних напрямках фронту (зрозуміло, з інтернету), а не про те, що бачив на власні очі. Це також системно неправильний підхід редакції. У гостьових студіях говорили про Торецький, Краматорський і Сіверський напрямки з речницею ОТУВ «Луганськ» Анастасією Бобовніковою, з начальником артилерії 1-го батальйону 81-ї окремої аеромобільної бригади Максимом Антоновим говорили про бої під Білогорівкою (без уточнень, бо Білогорівки є і в Донецькій, і в Луганській областях). Про бої на Харківщині говорили з полковником у відставці та воєнним експертом Сергієм Грабським.

26 листопада в ранковому ефірі «Інтера» був оглядовий сюжет про бої на різних напрямках фронту, у випуску новин о 8-й — традиційне зведення від речника Ковальова. У гостьових студіях говорили з офіцером окремого загону «Омега» на позивний «Франко» про Покровський напрямок, із військовослужбовцем 43-ї ОМБР Дмитром Юдіним — про Куп’янський, із речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним — про Времівський, Придніпровський, Гуляйпільський і Оріхівський, а з речником ОСУВ «Хортиця» Назаром Волошиним — про Курахівський, Покровський, Времівський і Куп’янський напрямки.

У денному ефірі каналу «Рада» в новинах про події на фронті періодично повідомляли усно на мапі. У гостьових студіях говорили з речником ОТУВ «Харків» Євгеном Романовим про Харківський напрямок, з речником 79-ї ОДШБР Романом Писаренком — про Курахівський, із військовослужбовцем 43-ї ОМБР Дмитром Юдіним — про Куп’янський, з офіцером відділення розвідки бригади «Рубіж» Віталієм Литвином — про Покровський. З журналістом-оглядачем Денисом Поповичем обговорювали ситуацію на Курщині.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» робили оглядовий сюжет про різні напрямки фронту. У гостьових студіях говорили про Харківський напрямок із начальником відділу прикордонної служби бригади «Гарт» Іваном Ковальовим і з командиром батальйону УБПАК 92-ї ОШБР Юрієм Федоренком. Про Краматорський напрямок говорили з офіцером секції планування бригади «Рубіж» Дмитром Кожубенком, про Лиманський — із командиром екіпажу УБПАК 4-ї бригади оперативного призначення НГУ «Рубіж» Андрієм Отченашем. Про Курщину говорили з експертом — співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом.

27 листопада у ранковому ефірі каналу «1+1» у новинах був високоякісний сюжет (Олександра Моторного, Олександра Шияна і Сергія Шпортила) про бої на Оріхівському напрямку під Роботиним і зведення від речника Ковальова. І була традиційна по середах рубрика «Оперативний черговий» із Русланом Ярмолюком, у межах якої говорили про Торецький напрямок із командиром 49-го окремого штурмового батальйону Євгеном Скориною, а з речником ОСУВ «Хортиця» Назаром Волошиним говорили про ситуацію на Курахівському, Покровському і Времівському напрямках. Усі ці напрямки в студії обговорювали з експертом — керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком.

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ було два фронтових репортажі — дуже якісний (Марії Малевської, Олександра Бринзи й Ігоря Серебріяна) про бойову роботу прикордонної бригади «Гарт» під Вовчанськом і репортаж про бої артилеристів 93-ї ОМБР на Краматорському напрямку. Було і пряме ввімкнення кореспондента «з Донеччини», але знову-таки воно було більше оглядом багатьох напрямків фронту з інформацією з інтернету. У розмовній студії говорили з військовослужбовцем 68-ї окремої єгерської бригади на позивний «Трай» про Покровський напрямок, а з т.в.о. начальника відділення комунікацій 82-ї ОДШБР Віктором Кравцовим — про бої на Курщині. У вечірньому ефірі каналу «Рада» був репортажний сюжет про оборону Лимано-Куп’янського напрямку. В гостьових студіях говорили з командиром взводу УБПАК 92-ї ОШБР на позивний «Котя» про Харківський напрямок, із заступником командира батальйону 95-ї ОДШВ — про Курщину, з представником пресслужби 24-ї ОМБР Іваном Петричаком — про Краматорський напрямок. З керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком обговорювали ситуацію на Покровському, Курахівському, Придніпровському напрямках і на Курщині.

Перший канал Суспільного:

25 листопада, крім повідомлень про зведення Генштабу на мапі, в новинах був дуже якісний репортаж Тараса Ібрагімова про бої під Куп’янськом. У гостьових студіях говорили з начальницею відділення комунікацій 117-ї ОМБР Юлією Зіньковською про Покровський напрямок, із речницею ОТУВ «Луганськ» Анастасією Бобовніковою — про Торецький, Краматорський і Сіверський, з речником ОТУВ «Сіверськ» Вадимом Мисником — про Курщину. Про бої на Харківському напрямку говорили з речником ОТУВ «Харків» Євгеном Романовим, зі штаб-сержантом бригади «Гарт» Прикордонної служби Денисом Гончаром і з командиром батальйону УБПАК «Ахіллес» 92-ї ОШБР Юрієм Федоренком. З командиром зведеного загону 14-го окремого полку безпілотних систем на позивний «Марсель» говорили про Времівський напрямок. У експертних студіях говорили з воєнним оглядачем і співзасновником Союзу учасників миротворчих операцій Сергієм Грабським про Харківський, Запорізький, Курахівський і Покровський напрямки, і про бої на Курщині. З майором запасу і ветераном російсько-української війни Олексієм Гетьманом обговорювали ситуацію на Курахівському, Покровському і Куп’янському напрямках.

26 листопада в новинах обмежувалися лише усними повідомленнями на мапі або ж на архівному відео. У розмовних студіях говорили з представником пресслужби 24-ї ОМБР Андрієм Полухіним про Краматорський напрямок, із начальницею відділення комунікацій 117-ї ОМБР Юлією Степанюк і з офіцером 59-ї ОМПБР Сергієм Цехоцьким — про Покровський. З командиром підрозділу 10-ї гірсько-штурмової бригади Степаном Барною говорили про Сіверський напрямок, а з начальником відділення планування 13-ї бригади оперативного призначення «Хартія» Антоном Баєвим — про Харківський. Про основні напрямки фронту говорили й з експертами: керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком, співзасновником аналітичного проєкту Deep State Русланом Микулою, з воєнно-політичним оглядачем групи «Інформаційний спротив» Олександром Коваленком. Про Куп’янський, Покровський і Курахівський напрямки говорили й з воєнним оглядачем Денисом Поповичем.

27 листопада в новинах були короткі повідомлення на мапі та коментоване відео бою під Часовим Яром. У гостьових студіях говорили про Харківський напрямок із пресофіцером 3-ї ОШБР Олександром Бородіним і з начальником відділення планування бригади оперативного призначення «Хартія» Антоном Баєвим. Про Куп’янський напрямок говорили з офіцером відділення комунікацій 116-ї ОМБР Андрієм Рубцовим. Про Запорізький і Придніпровський напрямки говорили з речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним, про Запорізький — із командиром батальйону бригади НГУ «Спартан» Дмитром Невгасимовим. З експертами обговорювали ситуацію на Покровському, Курахівському і Торецькому напрямках, зокрема з головою Служби зовнішньої розвідки у 2005—2010 роках Миколою Маломужем і керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком. А ще з воєнним оглядачем Денисом Поповичем.

ІНШІ ПОДІЇ НА ФРОНТІ:

25 листопада

  • Україна вперше ударила ракетами ATACMS по російському воєнному аеродрому

Телемарафон:

Канал «1+1» у денному ефірі й канали ICTV та СТБ у вечірньому робили БЗ на відео з ворожих анонімних телеграм-каналів.

Перший канал Суспільного:

У новинах робили БЗ на відео з ворожих анонімних телеграм-каналів. У гостьовій студії обговорювали подію з оглядачем порталу «Мілітарний» Вадимом Кушніковим і з майором запасу та ветераном російсько-української війни Олексієм Гетьманом.

26 листопада

  • Росіяни розстріляли п’ятьох українських бійців, які потрапили в полон на Покровському напрямку

Телемарафон:

У ефірі каналу «Рада» повідомляли про це усно й обговорювали з військовослужбовцем 43-ї ОМБР Дмитром Юдіним. У вечірньому ефірі «Ми — Україна» подію не згадували.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно. Говорили з начальником управління департаменту протидії злочинам, учиненим в умовах воєнного конфлікту Офісу генпрокурора, Денисом Лисенком.

27 листопада

  •  Сили оборони Півдня: Окупанти стягують сили на Кінбурнську косу, щоб не дати ЗСУ форсувати Дніпро

Телемарафон:

У ефірі каналів ICTV та СТБ про це говорили з речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним. На інших каналах тему не згадували.

Перший канал Суспільного:

Говорили з речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним і з речником Генштабу у 2014—2017 роках Владиславом Селезньовим.

НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:

Наймасштабнішими за наслідками в ці дні були ракетні удари ворога по Харкову (26 поранених) і Одесі (11 поранених) 25 листопада Загалом і телемарафон, і Перший канал Суспільного висвітлювали ці події цілком повно й оперативно.

Наймасштабніші інфраструктурні наслідки — знеструмлення Тернополя внаслідок ворожої атаки — були 26 листопада. І цього ж дня ворог атакував Україну рекордною кількістю дронів. Ці дві події в телемарафоні висвітлювалися вкрай лаконічно, набагато докладнішим було їхнє висвітлення в ефірі Першого каналу Суспільного.

25 листопада

  •  26 поранених унаслідок удару балістикою по Харкову

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» вже о 9-й повідомляли про атаку і 13 поранених усно з посиланням на голову ОВА Олега Синєгубова (імовірно ж, на його телеграм-канал). Далі оновлювали інформацію про кількість поранених — і теж із посиланнями на Синєгубова. У гостьовій студії говорили з директором департаменту цивільного захисту Харківської ОВА Іваном Соколом, із міським головою Харкова Ігорем Тереховим. У блоці об 11-й зробили й пряме ввімкнення власної кореспондентки з місця влучання.

У денному ефірі каналу «1+1» у новинах робили тричі прямі ввімкнення з місця події, а у випуску о 16-й уже оформили всю інформацію в репортажний сюжет. У гостьовій студії говорили з міським головою Харкова Ігорем Тереховим. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ був дуже якісний репортажний сюжет Марії Малевської й Олександра Бринзи. У студії говорили з головою Харківської ОВА Олегом Синєгубовим.

Перший канал Суспільного:

Стартове повідомлення з посиланням на телеграм-канал очільника міста Ігоря Терехова було у випуску новин о 9-й. Далі оновлювали інформацію про кількість поранених, переважно з посиланнями на телеграм-канал голови Харківської ОВА Олега Синєгубова. Далі показували БЗ на відео Харківської облпрокуратури й давали синхрон представника Харківської облпрокуратури Спартака Борисенка. У гостьовій студії опівдні говорили з речником Харківської облпрокуратури Дмитром Чубенком. У випуску новин о 13-й був докладний і якісний репортажний сюжет (Валерії Ємець, Олександри Новосел і Валерії Гецко). Згодом говорили в гостьовій студії з директором департаменту надзвичайних ситуацій Харківської міськради Богданом Гладких.

  •  11 поранених унаслідок ракетного удару по Одесі

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» перше усне повідомлення з посиланням на речника УДА «Південь» Сергія Братчука було у випуску новин об 11-й. У гостьовій студії говорили з першим заступником голови Одеської ОВА Олександром Харловим.

У денному ефірі каналу «1+1» у новинах тричі робили прямі ввімкнення власного кореспондента з Одеси, а о 16-й уже давали його репортажний сюжет. У гостьовій студії подію не обговорювали (часом на каналі гостьова студія живе своїм життям, трохи у відриві від поточної інформаційної картини дня).

У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ був якісний репортажний сюжет (Олександри Ченкової та Євгена Репенька). У гостьовій студії подію теж не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

Стартове повідомлення про подію було в гостьовій студії о 10:47, з посиланням на телеграм-канал голови Одеської ОВА Олега Кіпера. В новинах далі давали БЗ і синхрон першого заступника голови ОВА Олександра Харлова. Прямих ввімкнень не робили, а у випуску новин о 18-й був репортажний сюжет. У гостьовій студії про подробиці події говорили з депутаткою Одеської облради Юлією Чухало та з депутатом Одеської міськради Андрієм Вагаповим.

  • Росіяни атакували дроном пункт роздачі гуманітарки на Миколаївщині та поранили 5 людей

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «1+1» повідомляли це усно. У вечірньому ефірі ICTV та СТБ про подію не згадували.

Перший канал Суспільного:

Удень повідомляли усно з посиланням на телеграм-канал голови Миколаївської ОВА Віталія Кіма.

26 листопада

  • Унаслідок ворожої атаки по інфраструктурі Тернопіль залишився без електрики та водопостачання

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» повідомляли про це лише усно, в гостьовій студії говорили з головою Тернопільської ОВА В’ячеславом Негодою. У денному ефірі каналу «Рада» все було так само — усні повідомлення в новинах і розмова з Негодою в гостьовій студії. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» задовольнилися лише коротким БЗ.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу повідомляли про це усно з посиланням на власних кореспондентів о 7-й ранку. О 8:30 робили пряме ввімкнення з Тернополя, а згодом — давали репортажний сюжет. У гостьових студіях говорили з міським головою Тернополя Сергієм Надалом (двічі), з головою Тернопільської ОВА В’ячеславом Негодою і з заступником голови Тернопільської ОВА Степаном Куйбідою.

  • Росія оновила рекорд одночасно запущених по Україні дронів — 188

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» і в денному ефірі каналу «Рада» про це повідомляли лише усно. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна», крім усних повідомлень у новинах, обговорювали цю атаку з авіаційним експертом Костянтином Криволапом.

Перший канал Суспільного:

У новинах повідомляли про атаку усно. А в гостьових студіях обговорювали з експертами — президентом Української авіаційної асоціації пілотів і власників літаків Геннадієм Хазаном, авіаційним експертом Костянтином Криволапом і провідним науковим співробітником Музею авіації НАУ Валерієм Романенком.

  • Двоє загиблих унаслідок обстрілу росіянами з РСЗО міста Суми

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «Рада» про подію не згадували. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» спершу робили БЗ (поки не було відомо про загиблих), згодом — робили пряме ввімкнення.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу спочатку робили БЗ і давали синхрони в.о. мера міста Артема Кобзаря і власниці згорілої квартири. Згодом двічі робили прямі ввімкнення з місця влучання і репортажний сюжет.

ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:

Було лише дві важливі теми, обидві не надто зручні для влади: історія з неякісними мінами від «Укроборонпрому» та слова депутата-«слуги» Ткаченка про масове повернення вимушених переселенців на окуповані території, від яких він потім відмовився.

Перший канал Суспільного приділив обом темам достатньо уваги. В телемарафоні ж їх висвітлювали якось хаотично. Тему мін ґрунтовно давав канал «1+1», інші або дуже лаконічно, або взагалі ніяк. У другій темі в телемарафоні видали якусь (як на мій погляд) політтехнологічну «домашню заготовку».

25 листопада

  •  Міноборони розслідує постачання на фронт неякісних українських 120-міліметрових мін

Телемарафон:

У ефірі каналу «1+1» спочатку давали про це БЗ з відео від військових і з коментарем воєнного оглядача Олександра Коваленка, згодом зробили якісний і ґрунтовний сюжет (авторка Юлія Кирієнко). У денному ефірі каналу «Рада» про це повідомили коротко з відео з соцмереж підрозділів ЗСУ. В гостьових студіях тему не обговорювали. А у вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» про це взагалі не повідомляли.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу повідомляли про це усно, давали синхрон члена Комітету ВР з нацбезпеки, оборони й розвідки Федора Веніславського. Обговорювали тему з експертами — співзасновником аналітичного проєкту Deep State Русланом Микулою і з воєнно-політичним оглядачем групи «Інформаційний спротив» Олександром Коваленком.

  •  Нардеп від «Слуги народу» Максим Ткаченко сказав, а згодом спростував свої слова про повернення 150 тисяч вимушених переселенців на окуповані території

Телемарафон:

Цього дня «марафонці» повністю проігнорували цю тему. Натомість аж 27 листопада в розмовній студії ICTV та СТБ просили прокоментувати це заступницю керівника Офісу президента Ірину Верещук. Дали їй висловитися і додаткових питань не ставили, про баланс думок теж не дбали. Прикметно, що наступного дня пані Верещук чомусь відмовилася від запрошення на програму Суспільного «Новий відлік», присвячену цій темі (втім, як і ще з десяток запрошених на той ефір представників влади).

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу зробили великий сюжет про те, чому люди можуть повертатися на окуповані території. А в гостьовій студії обговорювали тему з заступником міністра з питань тимчасово окупованих територій у 2016—2019 роках Георгієм Тукою.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ ТА СВІТОВА ПОЛІТИКА:

У звітні дні важливі для України зовнішньополітичні події були переважно декларативного і кадрового характеру. Найважливіші: підтвердження підтримки Радою Україна-НАТО і резолюція Парламентської Асамблеї НАТО про якомога швидше прийняття України до Альянсу. Європарламент обрав новий склад Єврокомісії, а обраний президент США Трамп визначився з кандидатурою представника по Україні та Росії.

У телемарафоні одним подіям приділили більше уваги, іншим — значно менше. В ефірах Першого каналу Суспільного всі ці події висвітлювали більш докладно. Ще одній події — домовленостям міністрів закордонних справ України та Польщі щодо ексгумації жертв Волинської трагедії — телемарафон приділив мінімум уваги, а Перший канал Суспільного взагалі не згадав.

26 листопада

  • Рада Україна-НАТО зібралася через «Орєшнік» і підтвердила підтримку Києва
  • ПА НАТО ухвалила резолюцію про якомога швидше прийняття України до Альянсу

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» спершу робили анонсове повідомлення з синхроном віцепрем’єр-міністерки Ольги Стефанішиної. Згодом — пряме ввімкнення кореспондентки з Брюсселя. У гостьовій студії очікування обговорювали з керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім.

У денному ефірі каналу «Рада» робили БЗ з синхроном спікера парламенту Руслана Стефанчука. Згодом — пряме ввімкнення кореспондентки «Радіо Свобода» з Брюсселя. У гостьових студіях тему не обговорювали.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» в новинах робили тільки БЗ, у гостьових студіях обговорювали тему з політологом Володимиром Фесенком і колишнім послом України в США і Франції Олегом Шамшуром.

Перший канал Суспільного:

У ранкових випусках робили анонсові повідомлення і давали синхрон Стефанішиної. В студії говорили з заступником директора ГО «Аналітичний центр «Політика» Артемом Бронжуковим і з головою Всеукраїнської ГО «Україна в НАТО» Юрієм Романюком. В обід робили пряме ввімкнення кореспондентки «Радіо Свобода» з Брюсселя. Згодом у гостьових студіях обговорювали тему з головою української делегації в ПА НАТО у 2018—2019 роках Оксаною Юринець, політичним консультантом Максимом Джигуном, заступницею голови української делегації в ПА НАТО Іриною Фріз і з головою української делегації в ПА НАТО Єгором Чернєвим.

27 листопада

  • Європарламент обрав новий склад Єврокомісії

Телемарафон:

У денному ефірі ICTV та СТБ і у вечірньому ефірі каналу «Рада» були лише короткі повідомлення.

Перший канал Суспільного:

Уже в ранкових випусках робили БЗ і давали трансляцію звернення Урсули фон дер Ляєн до Європарламенту. Обговорювали подію з головою Центру аналізу та стратегій Ігорем Чаленком і з членом Економічного дискусійного клубу Олегом Пендзиним (про заклики Ляєн про підвищення оборонних витрат ЄС).

  • Трамп призначив Кіта Келлога своїм спеціальним представником з питань України та Росії

Телемарафон:

У вечірньому ефірі каналу «Рада» повідомляли про це усно, а обговорювали з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком (це як експертом).

Перший канал Суспільного:

Повідомляли про це усно. Обговорювали з депутатом окружних зборів округу Рок штату Вісконсин Юрієм Рашкіним.

  •  Associated Press: США закликають Україну мобілізувати юнаків із 18 років

Телемарафон:

У ефірі каналу «Рада» обговорювали це з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком і з політологом Валентином Гладких.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу обговорювали тему з членом Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони й розвідки Олександром Федієнком.

  • Україна та Польща ухвалили спільну заяву щодо ексгумації жертв Волинської трагедії

Телемарафон:

Телеканал «1+1» повідомляв про це усно. ICTV та СТБ зробили БЗ, телеканал «Рада» про це не згадував.

Перший канал Суспільного:

Канал не згадував про подію. Чесно кажучи, мене це неабияк здивувало, з огляду на важливість теми.

Теми / події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного

25 листопада

  • Окупанти розстріляли двох цивільних жінок у Торецьку (обговорювали цю подію з керівником департаменту документування воєнних злочинів Української Гельсінської спілки з прав людини Сергієм Мовчаном і з речницею Донецької облпрокуратури Анастасією Медведєвою).
  • Соцопитування Центру «Соціальний моніторинг»: українці більше довіряють Буданову й Залужному, ніж Зеленському (обговорювали з політологом і засновником Національної платформи стійкості та згуртованості Олегом Саакяном).
  • У парламенті зареєстрували проєкт постанови про звільнення міністра оборони Умєрова (обговорювали з уже згаданим експертом Саакяном і з народним депутатом Олексієм Гончаренком (представник «Слуги народу» від участі в тому ефірі відмовився).

Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

25 листопада

  • ЄБРР відмовив Україні у фінансуванні енергетики через те, що значною частиною енергетичних потужностей володіє олігарх Ахметов.
  • The Times звинуватила українську владу у корупції, через яку провалили реалізацію програми захисту енергооб’єктів.

26 листопада

  • Рішення Верховного Суду: Коломойському не повернуть «Приватбанк».
  • Верховний Суд визнав законним руйнування історичної садиби Зеленських у Києві.
  • «Суд» на окупованій Херсонщині дав 12 років українському депутату, викраденому ще у 2022-му.

27 листопада

  • The Economist: У війні з Росією загинуло від 60 до 100 тисяч українських військових.
  • Розслідування «Громадського»: Ексдепутат від ОПЗЖ відбирає землі під курорт на Закарпатті, там побував і Арахамія.
  • Кабмін забрав 3,8 млрд грн з програм підтримки бізнесу і з розмінування на виплату «тисячі Зеленського».

2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 25—27 листопада

Примітка: тут згадуються лише найбільш грубі порушення стандартів, які були лише в матеріалах за основними темами звіту.

Телемарафон:

«1+1»

  • Достовірність:

Використовували відео з анонімних телеграм-каналів «kurs_Odessa» й «odessa_info» і з ворожих анонімних телеграм-каналів «exllenova_plus», «типичный Курск». Було розмите псевдопосилання «світові ЗМІ пишуть». Дуже багато було суто абстрактних псевдопосилань: «кажуть», «бачили дві новини», «попередньо», «кажуть попередньо», «за попередніми даними», «пишуть» (невідомо хто), «з’явилася новина», «відомо», «уже відомо», «на цю хвилину відомо», «станом на цю хвилину відомо». Без посилань на джерела повідомляли про 5 поранених на Миколаївщині. Чимало було й узагальнених псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок: «попереджають військові аналітики», «за даними аналітиків», «експерти заявляють», «кажуть пілоти», «бійці називають», «кажуть бійці», «військові називають», «рятувальники кажуть», «кажуть педагоги», «люди тішаться».

  • Точність:

Традиційно всі зведення Генштабу «перекривали» випадковим відео бойових дій. Невідповідно «перекривали» пряме ввімкнення з Одеси. Як завжди на каналі в усіх прямих ввімкненнях раніше відзняте відео і синхрони титрували неправдивим «наживо».

  • Відокремлення фактів від думок:

Переважно це були суто емоційні оцінки: «вбивчу «пташку», «смертельно небезпечних кілометрів», «запеклі бої точаться», «особливо запекло», «жахливих наслідків», «шириться скандал», «на щастя, дефіцитна стодвадцятка українського виробництва не єдина…», «на щастя, вже кілька років стоїть пусткою», «ті, хто ще спали, відбулися переляком», «інші обійшлися переляком». У прямих ввімкненнях траплялися зайві в новинах маркери авторизації: «я скажу так», «хочу дуже швидко розповісти».

ICTV та СТБ

  • Достовірність:

Були посилання на інтернет: «це стверджує з посиланням на власні джерела російський телеграм-канал Astra» (тут усе «надзвичайно достовірно» — мало того що ворожий, ще й анонімний телеграм-канал, та ще й із «посиланням» на якісь невідомі нікому «власні джерела»), «інший інтернет-ресурс стверджує». Показували відео з ворожого анонімного телеграм-каналу «Курский Бомондъ». Були узагальнені псевдо на ворогів: «Міноборони агресорки відзвітувало», «місцева влада традиційно відзвітувала» (ворожа). Було кілька суто абстрактних псевдо: «попередньо», «відомо», «за даними “Фактів”», «доходить інформація», «за попередніми підрахунками». У прямих ввімкненнях військкора значну частину фактичної інформації було подано без посилань на джерела, все решта — на соцмережі й телеграм-канали. І були узагальнені псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «пояснюють правоохоронці», «вважають депутати», «кажуть артилеристи», «бійці зауважили», «артилеристи кажуть», «кажуть медики».

  • Точність:

Зведення Генштабу «перекривали» випадковим архівним відео бойових дій. Так само «перекривали» випадковим відео і прямі ввімкнення фронтового кореспондента.

  • Відокремлення фактів від думок:

Чимало було суто емоційних оцінок: «частина Донеччини у суцільному вогні», «запеклі бої тут тривають», «на найгарячіших ділянках фронту», «смертоносні “пташки”», «нещадно б’ють», «росіяни вгатили», «багатостраждальне місто», «нагадує місто-привид», «понівеченого житла», «на жаль, на деяких напрямках ворогу вдалося покращити свої позиції», «справжнім дивом є те, що ніхто не постраждав», «врятувалися дійсно дивом», «на щастя, педагоги та учні на момент удару були в укриттях» «лікарі роблять усе можливе». Була «експертна» журналістська думка: «яскравим доволі доказом російських терористичних поглядів є картина, яку можна побачити позаду». І один маркер авторизації: «я думаю».

  • Повнота інформації:

Ведучі у підводці щоразу не казали, звідки саме вмикається кореспондент каналу, власне відповідь на класичне запитання «де?» звучала як «на передовій працює» або ж працює «на Донеччині». Представляли Сергія Градського як «полковника», а забули сказати, що він полковник у відставці.

  • Баланс думок:

У ефірі 27 листопада просили в розмовній студії прокоментувати слова про повернення вимушених переселенців на окуповані території заступницю керівника Офісу президента Ірину Верещук. Яка прочитала в ефірі цілу «лекцію» зі звинуваченнями та «настановами» тим, хто поширює «недостовірну інформацію». Ведучий ніяк не реагував. (До речі, прикметно, що наступного дня ця ж пані Верещук чомусь відмовилася від запрошення на програму Суспільного «Новий відлік», присвячену цій темі, втім, як і ще з десяток запрошених на той ефір представників влади).

«Інтер»

  • Достовірність:

Було розмите псевдопосилання «за інформацією міської влади».

  • Точність:

«Ілюстрували» розмови з військовими випадковим відео якихось бойових дій.

  • Відокремлення фактів від думок:

Були емоційні оцінки: «змушують горіти землю під ногами в окупанта», «неспокійною була минула ніч». Була також «експертна» журналістська оцінка: «приклад справжньої синергії показали аеророзвідники та артилеристи». І маркер посилення уваги: «треба зазначити».

«Рада»

  • Достовірність:

Були псевдопосилання на абстрактний інтернет: «місцеві пабліки публікують відео», «в мережі почали з’являтися відео». Було одне розмите псевдо «за даними ЗМІ». Понад усе траплялося суто абстрактних псевдопосилань: «зараз дізналися», «відомо», «наразі відомо», «з’являються повідомлення», «за попередньою інформацією», «попередньо». Двічі робили узагальнені псевдо на авторство суб’єктивних думок: «колишні піхотинці кажуть», «бійці кажуть».

  • Точність:

«Ілюстрували» розмови з військовими випадковим набором архівного відео бойових дій.

  • Відокремлення фактів від думок:

Траплялися емоційні оцінки: «від такого снаряду переляк у росіян буває летальним», «очі артилериста горять, коли він розповідає…», «влаштовує запальний ранок для росіян», «неспокійно на Покровському», «на одному з найгарячіших напрямків», «надзвичайно страшна історія», «серед них дітей, на щастя, немає».

  • Повнота інформації:

Недосить (та і неточно) було Дениса Поповича представляти лише «військовим оглядачем». Недосить було Валентина Гладких представляти лише «політологом».

  • Доступність подачі інформації:

У сюжетах, зокрема у фронтових репортажах титри на синхронах, ще й зі складними абревіатурами назв підрозділів, з’являлися на екрані менше, ніж на секунду. Прочитати таке глядач не мав змоги встигнути.

  • Оперативність:

27 листопада показували сюжет про конкретний бій на Сіверському напрямку, який в ефірі каналу вже був 20 листопада.

«Ми — Україна»

  • Достовірність:

Було розмите псевдопосилання «каже місцева влада», абстрактне «відомо». Без посилань на джерела повідомляли про наслідки обстрілу Сум.

  • Відокремлення фактів від думок:

Було кілька емоційних оцінок: «ніч була дуже напруженою», «їх, на щастя, був час спустити в укриття», «дістали з-під завалів, на жаль, мертвими». І якась «експертна настанова» від ведучої новин: «нинішня війна — це війна світогляду, нервів і дронів, і не варто свого ворога недооцінювати».

  • Повнота інформації:

Не досить було представляти Володимира Фесенка «політологом», а Костянтина Криволапа «авіаційним експертом і аналітиком». У численних БЗ відео було без інтершуму.

Перший канал Суспільного

  • Достовірність:

Використовували відео ворожих анонімних телеграм-каналів. Було «посилання» на «опозиційний російський телеграм-канал Astra» «звітували військові у своїх соцмережах» і «про це підрозділ повідомив у своїх соцмережах». Та й узагалі смішно, як на мене, звучить: «написали в офіційних соцмережах Офісу генпрокурора», «офіційну сторінку СБУ у фейсбуці». «Офіційно» про соцмережі — це якийсь оксюморон. Було два абстрактних псевдопосилання: «відомо», «за даними слідства». Без посилань повідомляли про кількість поранених у Харкові.

  • Точність:

Випадковим відео «перекривали» розмови з гостями — військовими й експертами.

  • Відокремлення фактів від думок:

Траплялися емоційні оцінки: «понівечила вісім житлових будинків», «на щастя, людських жертв немає». І зайві в новинах маркери авторизації та посилення уваги: «до слова», «також я хочу зазначити», «до цього хочу додати».

  • Повнота інформації:

Уперто представляли Дениса Поповича як «військового оглядача», що і неповно, і неточно (військовий — стосується війська, а про війну — то воєнний). Не досить було представляти також Костянтина Криволапа лише «авіаекспертом», а Максима Джигуна — лише «політичним консультантом».

  • Доступність подачі інформації:

Незрозуміло, навіщо показувати скриншоти (з сайту Міноборони, зі сторінки Донецької облпрокуратури та з сайту самого Суспільного) зі «сліпим» великим текстом, який неможливо прочитати на телеекрані, та ще й щось там у тексті виділяти маркером. Часом набирали титри взагалі мікроскопічним кеглем, наприклад:

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 25—27 листопада 2024 року - Фото 1

Прочитати це глядачам, як мінімум, проблематично. Продовжували навіщось «ілюструвати» розмови з гостями неадаптованими мапами Deep State.

3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях з 25 листопада по 1 грудня

Депутати у телемарафоні:

Цього тижня в телемарафон народних депутатів запрошували майже так само, як і попереднього — 21 раз (минулого тижня депутати були в ефірі 20 разів). Нардепів від владної фракції партії «Слуга народу» цього тижня запрошували у майже у 81% випадків — 17 разів із 21 «депутатської» студії. Крім «слуг», двічі запросили представників «Батьківщини» (крім «одвічного» в ефірі марафону Михайла Цимбалюка, запросили ще й Сергія Євтушка), одного представника депутатської групи «Довіра» (звісно ж, Павла Бакунця) і одну позафракційну депутатку (як і завжди, нею «чомусь» виявилася Оксана Савчук). Усі депутати не з партії влади були в ефірі винятково на владному каналі «Рада». В ефірах усіх інших каналів телемарафону були винятково «слуги народу». Цікава така тенденція, як мені здається. І, як уже давно в марафоні заведено, ніхто і не думав запрошувати народних депутатів із двох обраних українським народом до парламенту політсил — «Голосу» та «Європейської солідарності». Ця тенденція вже давно перестала бути цікавою.

За персоналіями картина виглядала так:

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 25—27 листопада 2024 року - Фото 2

Найчастіше в ефір телемарафону кликали народного депутата від «Слуги народу» Єгора Чернєва — втім, виправдано, бо ж у якості насамперед голови постійної делегації України в Парламентській Асамблеї НАТО. Двічі запрошували на ефіри «слуг» Арсенія Пушкаренка як заступника голови Комітету ВР з питань зовнішньої політики, а Роксолану Підласу — як голову бюджетного комітету ВР. Двічі також кликали депутата Олексія Леонова. Тут причини не настільки прозорі. Всі інші депутати побували в ефірах телемарафону по одному разу. Ще в ефірі каналу «Інтер», крім народних депутатів-«слуг», двічі побував і депутат Київради від «Слуги народу» Андрій Вітренко з традиційною однобічною критикою КМДА. Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк цього тижня був в ефірі телемарафону «лише» двічі — на каналах «1+1» і «Рада», але і там, і там більш як по 20 хвилин (що більше за традиційні 7—10 хвилин гостьових студій народних депутатів).

Депутати на Першому каналі Суспільного:

В ефіри Суспільного мовника народних депутатів запрошували частіше. Загалом їх побувало протягом звітного тижня 29 разів. «Слуги народу» були в ефірі 12 разів, представники опозиційної фракції партії «Європейська солідарність» — 8 разів, представники «Батьківщини» — 5, «Голосу» — 3 рази. До цього ще додам, що 26 листопада в ефір каналу запрошували Михайла Цимбалюка з «Батьківщини», але він, за словами ведучих каналу, не зміг долучитися, а нардеп від «Слуги народу» Андрій Мотовиловець від участі в ефірі того разу відмовився.

Але найбільш показовою була ситуація з запрошенням депутатів-«слуг» 28 листопада на токшоу «Новий відлік» для обговорення теми повернення вимушених переселенців на окуповані території. За словами ведучої програми, «ми запрошували з десяток народних депутатів від владної політичної сили “Слуга народу”, серед яких голова партії “Слуга народу” Олена Шуляк, депутат Максим Ткаченко… Усі ці люди відмовилися від участі у токшоу “Новий відлік”». Разом із представниками виконавчої гілки влади. Що, гадаю, цілком симптоматично.

Персонально ж список гостей-депутатів у ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня виглядав так:

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 25—27 листопада 2024 року - Фото 3

Найбільш популярними гостями Суспільного, як бачите, були депутати від «Слуги народу» Олександр Федієнко і Сергій Нагорняк. Депутати різних політсил бували в ефірі каналу по двічі. Інші депутати — по одному разу.

4. Прояви політичного піару в телемарафоні 25—27 листопада

Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 18 проявів політичного піару (список може бути неповним). По каналах картина була такою:

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 25—27 листопада 2024 року - Фото 4

Фігурантами позитивного піару були:

Найбільшим бенефіціаром цього разу був президент Володимир Зеленський, зусиллями медіагрупи ICTV та СТБ і каналу «Рада», які давали відповідні класично «паркетні» повідомлення без реальної новини. На «Раді» в ці дні також були прояви піару і першої леді Олени Зеленської (теж типові «паркети»), і Плану стійкості президента з посиланнями на керівника владної фракції Давида Арахамію. В ефірах ICTV та СТБ були традиційні сюжети про реабілітаційні центри, відкриті власниками медіагрупи подружжям Пінчуків. І таки знову згадували в марафоні позитивно «Нафтогаз України» і надавали слово для самопіару його очільнику Чернишову.

Негативного піару 25—27 листопада я не побачив.

Опис проявів на каналах:

«1+1» (проявів не було)

ICTV та СТБ (11 проявів)

25 листопада

П’ять разів давали типово «паркетне» повідомлення про те, що президент Володимир Зеленський провів «енергетичну» Ставку. Без жодної реальної новини, крім самого факту проведення заходу і того, хто звітував президенту.

Традиційно голова правління «Нафтогазу» Олексій Чернишов розповідав про збільшення видобутку газу.

Був сюжет про захід мережі «Recovery», заснованої Віктором та Оленою Пінчуками аж із двома розлогими синхронами пана Пінчука і синхроном пані Пінчук про те, як вони дбають про поранених військових. З оцінками авторки сюжету, «масштабний флагманський проєкт» тощо.

27 листопада

Двічі показували в новинах традиційний сюжет про центр «Recovery», відкритий Фондом Віктора й Олени Пінчуків (про що в підводці та в сюжеті згадувалося тричі). Про відвідини центру Пінчуком. І з двома його синхронами, в яких він сам вихваляє «найвищі у світі стандарти» в центрі. І з традиційними журналістськими оцінками на кшталт «центр оснастили надсучасним високотехнологічним устаткуванням», «результатом пацієнт вражений», «приклад успішного партнерства», «усе продумано до дрібниць» тощо.

І двічі в новинах повідомляли, що президент Зеленський подякував бійцям мобільних вогневих груп. Причому це виявилася настільки важлива «новина», що з неї навіть починали випуски.

«Інтер» (проявів не було)

«Рада» (6 проявів)

27 листопада

Тричі показували «паркет» про зустріч першої леді Олени Зеленської з міністром підприємництва Данії.

Не новина, що лідер фракції «Слуга народу» Давид Арахамія сказав, що в грудні мають з’явитися додатки до Плану стійкості президента Зеленського. Новиною буде, коли вони таки з’являться. Проте про це розповідали в гостьовій студії двічі.

А ще було ось таке повідомлення: «Безкоштовне харчування для всіх школярів, відновлення житла та множинне громадянство — це неповний перелік цілей, представлених президентом Володимиром Зеленським у Плані стійкості, а саме в пункті “Людський капітал”». І так далі з перерахуванням різних пунктів плану і того, що «зауважив», «запевнив», «наголосив» тощо президент. Навіщо про все це говорити як про «новину» 27 листопада? Про це все вже повідомлялося 19 листопада, коли власне цей план президент і презентував.

«Ми — Україна» (1 прояв)

26 листопада

Був сюжет про програму «Зігрій» від «Нафтогазу України» з традиційним синхроном очільника Олексія Чернишова.

В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.

5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 25—27 листопада

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітних днів я не зафіксував (Примітка: це не означає, що їх не було, просто фізично неможливо повністю віддивитися весь ефір).

Як і завжди, ефіри каналу «Рада» вели токсичні ведучі Тетяна Гончарова (25 і 26 листопада), Максим Зборовський (25 і 26 листопада) і Назар Довгий (26 і 27 листопада), які раніше працювали ведучими на проросійських каналах Медведчука.

РЕЗЮМЕ

У звітні дні 25—27 листопада найголовніші події відбувалися на фронті. До вже традиційно найскладніших напрямків фронту (Курахівський, Покровський, Куп’янський і Времівський) у ці дні, за інформацією Генштабу, додалися також Лиманський напрямок і Курщина.

У телемарафоні сумарно канали найбільше уваги приділяли Харківському напрямку, лише на другому-третьому місцях були Покровський і Курахівський. Відверто менше згадували Куп’янський напрямок. У ці дні було небагато і фронтових репортажів. У ефірі Першого каналу Суспільного фронту приділяли уваги й загалом більше, ніж у телемарафоні, і більш відповідною була увага до окремих напрямків, залежно від інтенсивності боїв. Більш гармонійним був і склад гостей — учасників бойових дій, речників підрозділів Сил оборони та воєнних експертів.

У висвітленні найгірших за наслідками ворожих атак по цивільних об’єктах і телемарафон, і Перший канал Суспільного однаково повно й оперативно висвітлювали ворожі удари 25 листопада по Харкову (де було поранено 26 людей) і Одесі (11 поранених). Натомість найбільший за інфраструктурними наслідками удар по Тернополю 26 листопада ґрунтовно висвітлював лише Перший канал Суспільного. Телемарафон задовольнився лише короткими повідомленнями.

З подій внутрішньополітичних показовою була історія з неякісними 120-міліметровими мінами від «Укроборонпрому». З учасників телемарафону цю тему повноцінно висвітлював лише канал «1+1», Перший канал Суспільного теж висвітлював тему досить ґрунтовно. З зовнішньополітичних тем — декларації (Ради Україна — НАТО і Парламентської Асамблеї НАТО) і кадрові (обрання Єврокомісії та призначення Трампом представника по Україні й Росії) учасники телемарафону висвітлювали нерівномірно, в ефірах Першого каналу Суспільного всі ці події висвітлювалися більш докладно. А от домовленості України й Польщі щодо ексгумації жертв Волинської трагедії телемарафон приділив мінімум уваги, а Перший канал Суспільного взагалі не згадав.

З тем, які телемарафон у ці дні не згадував взагалі, але про них говорили на Суспільному, до прикладу можна згадати:

  • Соцопитування Центру «Соціальний моніторинг»: українці більше довіряють Буданову і Залужному, ніж Зеленському (25 листопада).
  • У парламенті зареєстрували проєкт постанови про звільнення міністра оборони Умєрова (25 листопада).

З важливих тем, які не були висвітлені ні телемарафоном, ні Першим каналом Суспільного, були зокрема такі:

  • ЄБРР відмовив Україні у фінансуванні енергетики через те, що значною частиною енергетичних потужностей володіє олігарх Ахметов (25 листопада).
  • The Times звинуватила українську владу у корупції, через яку провалили реалізацію програми захисту енергооб’єктів (25 листопада).
  • The Economist: У війні з Росією загинуло від 60 до 100 тисяч українських військових (27 листопада).

Протягом тижня з 25 листопада по 1 грудня в «депутатських» гостьових студіях телемарафону частка представників владної фракції «Слуга народу» була майже 81% від усіх гостей-депутатів. Як і раніше, не було в телемарафоні представників «Голосу» та «Європейської солідарності». Депутатські ж гостьові студії Першого каналу Суспільного були, як і завжди, цілком збалансовані.

Найбільше проявів політичного піару в телемарафоні цього разу знову було зафіксовано в ефірах каналів ICTV та СТБ (11). Головним «бенефіціаром» проявів позитивного піару у звітні дні став президент Володимир Зеленський.

Наративів російської пропаганди в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного у звітні дні не було. В ефірах каналу «Рада» традиційно працювали троє токсичних ведучих.

Скриншот відео: Факти ICTV/ютуб

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Источник материала
Упоминаемые персоны
Владимир Зеленский
Владимир Зеленский
Политик
304 упоминания
Алексей Чернышов
Алексей Чернышов
Политик, Чиновник, Бизнесмен
39 упоминаний
Алексей Гончаренко
Алексей Гончаренко
Политик
26 упоминаний
Сергей Надал
Сергей Надал
Политик, Чиновник
21 упоминание
Назар Волошин
Назар Волошин
Спортсмен
10 упоминаний
Юрий Федоренко
Юрий Федоренко
Политик
7 упоминаний
Александр Коваленко
Александр Коваленко
Блогер и эксперт
6 упоминаний
Елена Шуляк
Елена Шуляк
Бизнесмен
6 упоминаний
Сергей Нагорняк
Сергей Нагорняк
Политик, Бизнесмен
5 упоминаний
Михаил Подоляк
Михаил Подоляк
Блогер и эксперт
5 упоминаний
Игорь Терехов
Игорь Терехов
Политик
5 упоминаний
Владислав Селезнев
Владислав Селезнев
Силовой блок
3 упоминания
Елена Пинчук
Елена Пинчук
Общественный деятель
2 упоминания
Руслан Стефанчук
Руслан Стефанчук
Политик, Блогер и эксперт
2 упоминания
Максим Ткаченко
Максим Ткаченко
Политик, Деятель культуры
2 упоминания
Александр Федиенко
Александр Федиенко
Политик, Блогер и эксперт
2 упоминания
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Блогер и эксперт
2 упоминания
Давид Арахамия
Давид Арахамия
Общественный деятель, Бизнесмен
1 упоминание
Сергей Братчук
Сергей Братчук
Чиновник, Силовой блок
1 упоминание
Андрей Витренко
Андрей Витренко
Политик
1 упоминание
Сергей Евтушок
Сергей Евтушок
Политик, Чиновник
1 упоминание
Олег Кипер
Олег Кипер
Силовой блок
1 упоминание
Андрей Ковалев
Андрей Ковалев
Деятель культуры
1 упоминание
Андрей Мотовиловец
Андрей Мотовиловец
Политик
1 упоминание
Олег Саакян
Олег Саакян
Общественный деятель, Блогер и эксперт
1 упоминание
Оксана Савчук
Оксана Савчук
Политик
1 упоминание
Георгий Тука
Георгий Тука
Общественный деятель, Бизнесмен
1 упоминание
Ирина Фриз
Ирина Фриз
Политик, Чиновник
1 упоминание
Александр Харлов
Александр Харлов
Чиновник, Силовой блок
1 упоминание
Олег Шамшур
Олег Шамшур
Политик, Чиновник
1 упоминание
Оксана Юринец
Оксана Юринец
Политик, Чиновник
1 упоминание
loader
loader