З часу проголошення незалежності у 1991 році Україна пройшла довгий і складний шлях, повний викликів і перемог, які назавжди залишаться в історії нашої країни. Кожен рік став важливим етапом у становленні української державності, політичної та суспільної ідентичності.
Від мирних часів до військових конфліктів, від економічних реформ до культурного відродження – усе це вплинуло на наш сучасний національний досвід. Про те, чим саме запам’ятався кожен із 33 років української незалежності, читайте в матеріалі OBOZ.UA.
1991 рік
Рік 1991 став початком нової ери для України. 24 серпня Верховна Рада України проголосила Акт про незалежність, який був підтриманий на всеукраїнському референдумі 1 грудня. 90,32% українців відповіли "так" на запитання "Чи підтверджуєте ви Акт проголошення Незалежності України?", а президентом було обрано Леоніда Кравчука.
Однак разом зі свободою прийшли й нові економічні виклики. Дефіцит був на все, крім хліба, а до магазинів вишиковуються величезні черги, щоб витратити карбованці та купони.
Водночас з цим почала відновлюватися й українська освіта та культура. Менш ніж за місяць після проголошення Україною незалежності було вирішено відновити діяльність Києво-Могилянської академії.
1992 рік
Протягом 1992 року незалежність України була визнана більшістю держав світу. Цей рік також відзначився затвердженням державних символів – герба, прапора і гімну.
Також цього року зрушення відбулися в релігії. Архиєрейський собор УПЦ (МП) усунув митрополита Київського та всієї України Філарета з посади голови Української православної церкви. Після цього в Україні і з’явилися два патріархати – Московський і Київський.
1993 рік
1993 рік став часом великих труднощів для багатьох українців, проте ці зміни заклали основу для майбутнього розвитку.
В країні була гіперінфляція, підприємстві зачинялися, а зарплату платили натурою. Також відбувався страйк шахтарів, держава потерпала від нестачі податків тощо. Крім того, в країні почалися масові віяльні вимкнення світла.
У вересні після зустрічі в Криму Леоніда Кравчука та Бориса Єльцина Україна дає згоду віддати частину своїх кораблів Чорноморського флоту, щоб розплатитися за борги за російські нафту та газ.
1994 рік
У 1994 році відбулися перші демократичні вибори президента України, на яких Леонід Кравчук передав владу Леоніду Кучмі. Той своєю чергою впровадив мораторій на продаж землі, що загальмував розвиток сільського господарства.
5 грудня між Україною, Росією, США та Великою Британією було укладено Будапештський меморандум через те, що Україна відмовилася від третього за потужністю ядерного арсеналу в обмін на гарантії безпеки.
Того ж року Святослав Вакарчук перейменовує назву свого гурту на "Океан Ельзи", гурт "Воплі Відоплясова" випустив альбом "Країна мрій", а "Динамо" вперше вивів на поле Андрія Шевченка.
Крім того, Україна вперше в 1994 році взяла участь в Олімпійських іграх окремою командою, а не в складі об’єднаної команди СНД. В результаті 26 лютого фігуристка Оксана Баюл здобула перше олімпійське золото в історії України.
1995 рік
Ще в 1994 році в Криму Москва проводила свою політику, щоб від’єднати півострів від України. Але СБУ провело кілька успішних спецоперацій. Зрештою в 1995 році уряд видає закон "Про Автономну Республіку Крим", придушуючи спроби анексії.
31 серпня Україна підтвердила свій статус космічної держави та запустила свій перший супутник "Січ-1".
9 листопада Україна стала членом Ради Європи.
1996 рік
28 червня 1996 року Україна затвердила свою Конституцію, яка стала одним з найважливіших документів у становленні держави. Також цього року внаслідок грошової реформи 2 вересня була введена національна валюта – гривня.
Також починається так звана "нафтова війна" між Україною та РФ. Причиною стало те, що Україна підвищила тарифи на транспортування сусідської нафти газопроводом "Дружба".
Щодо культури, то Олімпійські ігри 1996 року в Атланті в США стають найуспішнішими для України на той час. Спортсмени принесли державі 9 загальнокомандне місце та 9 золотих, 2 срібні й 12 бронзових медалей.
1997–1998 рік
1997 рік запам’ятався підписанням Договору про дружбу, співробітництво та партнерство між Україною та Росією, що на той момент було важливим для стабілізації відносин між двома країнами.
Економіка почала поступово розвиватися, середня зарплата вже становила майже 150 доларів.
19 листопада перший космонавт незалежної України вирушив в космос на американському кораблі Columbia у складі наукової експедиції.
26 лютого 1998 року відбувся перший державний візит президента Кучми до Москви, де було підписано договір про економічне співробітництво.
1999–2000 рік
1999 рік відзначився повторним обранням Леоніда Кучми на посаду президента України. На це вплинуло зокрема те, що його головний конкурент В’ячеслав Чорновіл загинув в автокатастрофі.
А 2000 рік запам’ятався "касетним скандалом", коли були оприлюднені записи розмов у кабінеті президента, що свідчили про його причетність до замовного вбивства опозиційного інтернет-журналіста Ґеоргія Гонґадзе. Тоді це призвело до масових протестів та політичної кризи.
Також в цей період Україна вперше розраховується з РФ за газові борги крилатими ракетами Х-55 та Х-55СМ. Тоді їх було передано 575 штук.
2001 рік
13 лютого 2001 року експрем'єр міністерку Юлію Тимошенко заарештували за контрабанду російського газу в Україну і несплату податків.
Також у 2001 році Україну вперше відвідав Папа Римський Іван Павло II.
А 5 грудня перший і єдиний всеукраїнський перепис населення виявив, що у країні живе 48 мільйонів 457 тисяч громадян.
2002 рік
9 липня Україна офіційно заявила про свій намір інтегруватися до НАТО, оскільки Леонід Кучма ввів у дію рішення РНБО про інтеграцію України до євроатлантичних структур.
Згодом 21 листопада був відправлений у відставку прем'єр-міністр України Анатолій Кінах. Тому головою Уряду призначили тодішнього голову Донецької ОДАВіктора Януковича.
2003 рік
11 серпня українські миротворці поїхали до Іраку для виконання миротворчої місії.
З 24 вересня по 23 жовтня відбувався конфлікт навколо острова Тузла, спричинений спорудженням Росією дамби в Керченській протоці, який став черговим серйозним випробуванням для українсько-російських відносин.
2004 рік
20 квітня парламент України ратифікував угоду про Єдиний економічний простір із Росією, Білоруссю й Казахстаном.
15 травня співачка Руслана здобуває першу перемогу для України на пісенному конкурсі Євробачення.
23 жовтня в Києві відбулись масові демонстрації на підтримку кандидата в президенти України Віктора Ющенка.
22 листопада, після сумнівної перемоги на виборах Віктора Януковича, розпочалася Помаранчева революція. Тоді український народ масово виступив проти фальсифікацій на президентських виборах, що призвело до зміни політичного курсу країни.
26 грудня пройшло повторне голосування другого туру виборів Президента України. В результаті з мінімальною перевагою наступним Президентом України було обрано Віктора Ющенка.
2005 рік
4 лютого Юлія Тимошенко отримує рекордну підтримку парламенту і стає першою в історії України жінкою на посаді голови уряду.
19 травня було підписано Болонську декларацію гармонізації вищої освіти.
2006 рік
17 лютого Євросоюз надав Україні статус країни з ринковою економікою, тому підприємці змогли продавати товари за кордон. Зрештою експорт наступного року підвищився до 227 мільйонів гривень.
28 листопада Верховна Рада України ухвалила закон, яким визнала Голодомор 1932–1933 років геноцидом українського народу.
2007 рік
2 квітня Віктор Ющенко вперше скористався правом розпуску Верховної Ради й оголосив позачергові парламентські вибори, на яких перемогла Партія регіонів.
12 травня Андрій Данилко посів друге місце на пісенному конкурсі Євробачення.
В Україні з’являються iPhone та кінотеатри IMAX.
2008 рік
2–4 квітня відбувся саміт країн-членів НАТО в Бухаресті. Тоді президент РФ у своїй промові уперше натякнув на можливі територіальні претензії до України у разі її зближення з НАТО.
Зовнішнє незалежне оцінювання стало обов’язковим для всіх абітурієнтів. Перша сесія екзаменів розпочалася 22 квітня.
16 травня Україна стала 152-м повноправним членом Світової організації торгівлі.
23 жовтня Європарламент також визнав голодомор злочином проти людяності і висловив співчуття українському народу
2009 рік
20 травня Донецький "Шахтар" став першим з українських клубів за часів незалежності, який здобув кубок УЄФА.
11 червня експерти Світової Організації охорони здоров'я оголосили про спалах пандемії грипу H1N1.
29 серпня в Донецьку відкрили стадіон елітної категорії "Донбас-Арена".
2010 рік
У 2010 році президентом України був обраний Віктор Янукович. Він та Дмитро Медведєв 21 квітня підписали договір, згідно з яким Україна продовжила термін перебування Чорноморського флоту у Криму до 2042 року в обмін на знижку на газ.
16 липня стартував перший Одеський міжнародний кінофестиваль, який згодом стали називати Східноєвропейськими Каннами.
2011 рік
5 серпня 2011 року у Печерському суді Києва було заарештовано Юлію Тимошенко. 11 жовтня її засудили до 7 років ув’язнення.
Згодом Євросоюз відмовився підписати Угоду про асоціацію та створити зону вільної торгівлі з Україною, посилаючись на судовий процес над політикинею.
2012 рік
3 липня було прийнято закон про засади державної мовної політики.
Також Україна разом із Польщею приймала чемпіонат Європи з футболу Євро-2012, що стало однією з найбільших спортивних подій в історії країни.
2013 рік
24 листопада починаються масові протести проти рішення уряду призупинити підписання Угоди про асоціацію з ЄС.
В ніч на 30 листопада після силового розгону "Беркутом" мирного Євромайдану, розпочалася Революція гідності.
Згодом було знесено понад 1000 пам’ятників Леніну по всій Україні.
2014 рік
2014 рік на той момент вважався найважчим за всю історію незалежної України. Жертви на Майдані, диктаторські закони, небесна сотня, анексія Криму Росією та початок війни на сході. Все це призвело до значних втрат та потрясінь для країни.
22 лютого президент Віктор Янукович втік з України.
23 лютого розпочалося збройне вторгнення росіян в Крим. Це стало початком відкритої фази російської агресії проти України.
2015 рік
21 січня 2015 року після 242 діб героїчної оборони українські військові залишили зруйновані термінали Донецького аеропорту.
11-12 лютого через прохання лідерів Німеччини та Франції у 2015 році були підписані Мінські угоди. Це домовленості про перемир’я на умовах Росії.
21 травня – Верховна Рада ухвалила закон про створення Національної поліції в Україні.
2016 рік
1 січня – набрала чинності зона вільної торгівлі між Україною та ЄС.
15 травня співачка Джамала перемагає на пісенному конкурсі Євробачення.
25 травня відбувся обмін української політичної діячки Надії Савченко на засуджених в Україні полонених російських службовців ГРУ.
2017 рік
11 червня почав діяти безвізовий режим між Україною та Європейським союзом – статус, що дозволяє громадянам України вільно перетинати міждержавні кордони країн Європейського Союзу.
2018 рік
17 вересня Петро Порошенко ввів в дію рішення РНБОУ про припинення договору про дружбу, співпрацю і партнерство з Росією.
4 листопада після нападу помирає волонтерка Катя Гандзюк, країною проходять акції протесту проти бездіяльності слідства.
2019 рік
5 січня Україна отримує від Вселенського патріарха томос – указ про надання автокефалії, тобто незалежності, від московського патріархату.
Також саме цього року чинний президент України Володимир Зеленський виявив бажання брати участь у виборах. Він запропонував своєму опоненту Петру Порошенко провести дебати на Олімпійському, після яких шоумен переміг із результатом 73% голосів.
25 квітня Верховна Рада України 278 голосами прийняла Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної".
З 1 жовтня відбувалися акції протесту проти нав’язаної Німеччиною "формули Штанмаєра", що передбачає розведення військ у зоні бойових дій та надання особливого статусу окупованим територіям.
2020–2021 рік
Починається пандемія COVID-19. Люди змушені носити маски та вчитися жити онлайн. Усе навчання та чималу кількість робітників переводять в дистанційний режим.
3 липня 2021 року знімається заборона на продаж землі сільськогосподарського призначення, яка діяла з 1917 року.
2022 рік
Цей рік став одним з найтрагічніших і найстрашніших в історії всього часу існування української держави. 24 лютого Росія здійснила повномасштабний наступ, оголосивши його "спецоперацією" та розпочала наймасштабнішу війну сучасності.
Але плани росіян "взяти Київ за три дні" були надто самовпевненими та оптимістичними. Проти загарбників виступила не лише українська армія, а й весь народ, який деколи виступав проти терористів з голими руками.
В окупованих містах жителі масово виходили на мітинги та протести, не вагаючись боролися за свободу навіть перед озброєними росіянами. Деякі з них навіть почали вести власну партизанську боротьбу.
2 квітня Ірпінь, Бучу, Бородянку та всю Київську область звільнили від російських загарбників, після чого світу стало відомо про низку звірств та злочинів проти мирного населення та людяності загалом. Катування, зґвалтування, викрадення дітей, мародерство тощо –- це незмінна політика росіян.
13 квітня дві українські ракети "Нептун" знищують флагман крейсер "Москва".
9 травня президент США Джо Байден підписує ленд-ліз – законопроєкт про збройну підтримку України.
Гурт Kalush Orchestra перемагає на Євробаченні з піснею STEFANIA.
2023 рік
2023 рік також приніс чимало і економічних, і екологічних, і безпекових випробувань українському народу. Однак разом з тим, Україна почала зміцнювати свої позиції на світовій арені та доводити свою силу духу, міць та витривалість.
18 січня у місті Бровари Київської області впав гелікоптер, на борту якого перебувало керівництво МВС. В результаті загинуло 14 людей, зокрема міністр Денис Монастирський, державний секретар міністерства Юрій Лубкович та перший заступник міністра Євгеній Єнін.
У ніч проти 3 травня два українські безпілотники вперше атакували Кремль.
24 травня – Архієрейський собор Православної церкви України схвалив перехід на новоюліанський церковний календар.
4 червня українські сили оборони розпочали контрнаступальні дії. Щоб завадити ЗСУ 6 червня росіяни підірвали Каховську ГЕС, спричинивши масштабну техногенну катастрофу. В результаті було затоплено 620 квадратних кілометрів території в Херсонській, Миколаївській, Дніпропетровській та Запорізькій областях та завдано збитків на майже 14 млрд доларів.
8 липня – В Україну з Туреччини повернулись військові командири, які захищали Азовсталь.
2 вересня правоохоронці вручили підозру відомому олігарху Ігорю Коломойському за статтями шахрайство та легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом. Згодом він отримав ще 2 підозри.
З листопада польські перевізники влаштували страйк на кордоні та заблокували пункти пропуску "Корчова – Краківець", "Гребенне – Рава-Руська", "Дорогуськ – Ягодин". Таким чином вони хотіли добитися скасування так званого "транспортного безвізу" для українських далекобійників.
27 листопада стало відомо, що історична колекція стародавніх скарбів з музеїв Криму (Кримське золото) повернулася в Україну.
14 грудня Європейська рада вирішила розпочати переговори про вступ України до Євросоюзу. Разом з Україною статус кандидата до ЄС також отримали Молдова та Грузія.
2024 рік
Після довгого шляху України в напрямку європейських цінностей в червні 2024 року в Люксембурзі пройшла міжурядова конференція України та ЄС, на якій офіційно розпочалися переговори з Україною щодо вступу в союз. Однак тоді зауважувалося, що вони є радше формальними, а реальних зрушень варто чекати не раніше 2025 року.
12 серпня Володимир Зеленський підтвердив те, що Україна почала наступальні дії на Курщину. Це перший випадок, коли українські збройні сили зайшли на територію Росії. Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повідомляв, що наразі під контролем України близько 1000 квадратних кілометрів ворожої території.
Також цього року експерти науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції встановили перше в історії збиття російської гіперзвукової ракети "Кинджал".
Було ухвалено новий закон, згідно з яким в Україні скасовується перехід на літній час.
Також в серпні на Олімпійських іграх в Парижі відзначилося чимало українських спортсменів та спортсменок. Наприклад, Ольга Харлан здобула золото у фіналі ОІ-2024 у командному фехтуванні на шаблях. Завдяки цьому вона стала найтитулованішою українською спортсменкою.
20 серпня Верховна Рада ухвалила в цілому закон про заборону УПЦ МП.
Раніше OBOZ.UA публікував низку цікавих фактів про незалежність України та історію її прийняття.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.