Про що говорить рейтинг найвпливовіших українців
Про що говорить рейтинг найвпливовіших українців

Про що говорить рейтинг найвпливовіших українців

Про що говорить рейтинг найвпливовіших українців

17.12.2020

Видання "Вести" опублікувало рейтинг найвпливовіших українців за 2020 рік. Рейтинг досить точно відбиває ієрархію влади в Україні - країні, волю якій нині диктують коронавірус, колективний Захід і наші рідні олігархи.

Вперше чинний президент країни не потрапляє навіть до трійки найвпливовіших осіб. Другий політик в Україні після президента - опозиціонер Віктор Медведчук.

Рейтинг також чітко показує, як "зелена" влада переформатувала олігархічний розклад у країні. Якщо Рінат Ахметов виявився впливовішим за самого президента, то Віктор Пінчук (був 3-м, а став 18-м) і Ігор Коломойський (був 5-м, а став 13-м) взагалі не потрапили до десятки, ставши ізгоями олігархічної тусовки. Але головний "невдаха" року - прем'єр-міністр Шмигаль, який за посадою третя особа в державі, а за фактом навіть на 12-му місці видається з великою переоціненістю. Мало хто в Україні розглядає Шмигаля як самостійну фігуру.

Оцінюємо першу десятку рейтингу найвпливовіших українців і розбираємося, чому вона цього року є саме такою.

1. Covid-19

Звичайно, пандемія коронавірусу зашкодила всім країнам світу, позначившись на рейтингах політиків і керівників держав. Однак небагато країн можуть "похвалитися" такими провалами в боротьбі з "короною", як Україна. Наш ВВП у другому кварталі впав на 11,4%, а за оцінками різних відомств і організацій, за весь рік падіння становитиме від 5 до 8%. Влада так і не змогла розробити гідних компенсаторів постраждалому бізнесу, а обмежувальні заходи були настільки неефективні, що викликали лише озлобленість українців. Коронавірусний фонд, який повинен був піти на обладнання лікарень і закупівлю медичного обладнання, в підсумку було витрачено на дороги. А коли восени коронавірус вдарив по Україні з новою силою, виявилося, що в лікарнях немає ані кисню, ані достатньої кількості ліжок.

Пандемія показала весь хаос у системі управління державою. Міністри не можуть домовитися про єдиний план боротьби з вірусом, перші особи держави нездатні розв'язати питання із закупівлею вакцини, хоча Росія її буквально пропонує Україні. Навіть питання запровадження локдауну перетворилося на трагікомедію, у фіналі якої всі померли, не знаючи, заради чого.

2. Посли G7

Ця позиція послів країн "Великої сімки" - це визнання зовнішнього управління в Україні. На жаль, нинішня реальність така, що країною управляє не Банкова, не Грушевського, не навіть офіси олігархів. Найбільше наша недосвідчена влада боїться реакції західних послів. А коли вони ще й у спайці видають заяву - це вирок, обов'язковий до виконання.

Як пише видання, посли можуть однією заявою врятувати від відставки голову Нацбанку Якова Смолія і директора НАБУ Артема Ситника. Посли втручаються в релігійні справи, встаючи на бік Епіфанія і ПЦУ. Посли "радять" президенту, як йому виходити з конституційної кризи і які закони ухвалювати Верховній Раді. І вже зовсім принизливо - американський посол викликає міністра охорони здоров'я Степанова, вичитує його і потім публічно заявляє, що Україна не буде закуповувати російську вакцину проти коронавірусу. Не даючи водночас самому Степанову слова. Якщо у Вашингтоні кажуть чекати на американську вакцину - Київ повинен чекати.

Посли керують нашою країною. А обрана українцями "влада" - виконує вказівки.

3. Рінат Ахметов

Не дарма в Ахметова прізвисько "найкращий друг президентів", пишуть "Вести". У Ахметова було все гаразд за Януковича і Порошенка. Зеленський перед виборами дорікнув Порошенку в тому, що формула "Роттердам+" перетворилася для населення на "Роттердам-". А потім, за кілька місяців після приходу до влади, продовжив цю формулу. І в Ахметова все стало ще краще. Олігарх отримав ручного прем'єр-міністра і міністра енергетики, який зробила все, щоб енергетичний бізнес Ахметова процвітав, зазначає видання. На шкоду державі та українцям.

А натомість Ахметов став для "зеленої" влади головним спонсором. Крім того, здав свої політичні проекти ("Батьківщина", "Опоблок") Банковій для боротьби з  впливом ОПЗЖ, що зростає. Сьогодні Ахметов для влади виконує роль сокири на південному сході, намагаючись хоч щось зробити з партією Медведчука. Виходить не дуже.

Унікальна ситуація - головний олігарх країни стоїть вище президента. І це не примха укладачів рейтингу, а реальний політичний розклад.

4. Володимир Зеленський та Андрій Єрмак

Перші три місця цього рейтингу - це результат управління країною Володимиром Зеленським. Як і те, що президент опиняється лише на четвертій позиції, та ще й у компанії свого помічника. Як пишуть "Вести", глава держави виявився замкнутим у "теплій ванні" з хороших новин, тоді як в управлінні державою влада демонструє хаос і відсутність стратегії.

Для 42% українців Володимир Зеленський став розчаруванням року, каже опитування Центру Разумкова. Війну не закінчено, прогресу щодо Донбасу немає, країна деградує що в економіці, що на рівні інституцій, боротьбу з коронавірусом провалено, вакцини досі немає навіть на горизонті, борги держави ростуть. Очевидно, не такою Україну мрії бачив Зеленський до виборів.

Як результат - провалені "слугами" місцеві вибори, програш ОПЗЖ у рідному Кривому Розі, втрата підтримки на південному сході, феодалізація держави, початок соціальних бунтів. За таких розкладів нам би країну врятувати…

5. Віктор Медведчук

Якщо врахувати, що Зеленський опинився на 4-й позиції, ймовірніше, через свою посаду, то лідер ОПЗЖ Віктор Медведчук очікувано став найвпливовішим українським політиком, не враховуючи президента. Зі стійкою тенденцією до посилення цього впливу.

Медведчук розв'язує питання державного рівня - політик домовився з Росією і ОРДЛО про мирний план, який здатний покласти кінець війні на Донбасі, домігся зняття російських санкцій із низки українських підприємств, а також домовився про виробництво вакцини проти коронавірусу на території України. Медведчук - єдиний політик в Україні, який може розв'язувати подібні питання. Ані президент, ані МОЗ, ані посли G7, ані навіть Ахметов з мільярдами грошей не уклали жодного контракту на постачання вакцини. Медведчук же домовився про дозвіл виробляти вакцину в Україні.

"Вести" зазначають, що все це сприяє тому, що ОПЗЖ стрімко наздоганяє "Слугу народу" за рейтингом. За даними "Соцмоніторингу", на сьогодні ОПЗЖ готові підтримати 22,1% виборців. Вже сьогодні у Медведчука друга за величиною фракція в Раді, а після наступних виборів, можливо, буде першою. На місцевих виборах ОПЗЖ перемогла в шести регіонах, ставши всеукраїнською політичною силою. Крім Медведчука від ОПЗЖ в рейтингу присутній також Сергій Льовочкін (35-те місце), Григорій Суркіс (47-ме) і Юрій Бойко (49-те).

Завершують десятку

Як і рік тому, шостим "Вести" поставили міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Як зазначають "Вести", в Кабміні немає людини із сильнішим впливом. Аваков може заблокувати будь-яке рішення уряду, а також не соромиться публічно йти всупереч політиці президента і прем'єра. Аваков не полишає надій стати главою уряду і, судячи з реакції суспільства, втомленого від "Шмигалів" і "Гончаруків", багато хто був би не проти такого розвитку подій.

Сьома – Петро Порошенко. На тлі катастрофічних провалів влади п'ятий президент наростив позиції. Не тільки в рейтингу видання "Вести", а й на місцевих виборах. Водночас влада дала Порошенку спокій і дедалі частіше вдається до ситуативних коаліцій з його партією. Не останню роль у відновленні Порошенка відіграє Захід, який прямо заборонив команді Зеленського переслідувати екс-президента. До ттго ж сьогодні Порошенко - політик з найбільшим антирейтингом в Україні.

А ось і найбільша несподіванка цього рейтингу. "Вести" поставили Джорджа Сороса лише на 8-ме місце, аргументуючи це зниженням його впливу на Україну, відходом його "пташенят" із Кабміну. Але, що б не говорили, а вплив американського ляльковика в Україні досі великий. "Соросята" пішли з міністерських посад, але вони залишилися на других ролях в міністерствах, в наглядових радах держкомпаній. Після перемоги Байдена на виборах президента США позиції Сороса в Україні можуть знову посилитися.

Дмитро Разумков посідає заслужене 9-те місце. Згідно з опитуванням Центру Разумкова, глава парламенту має найбільший рівень довіри серед політиків - 35%. Дмитро Разумков не перетворився на ручного спікера від Банкової, зберігши самостійність. "Вести" пишуть, що у політика є президентські амбіції. Частина фракції "СН" орієнтується саме на Разумкова. Є інформація, що і з фінансуванням у нього проблем не буде. Цікаво поспостерігати, як спікер використає такий ресурс.

Віталій Кличко виграв війну з Офісом президента, всидів на посаді мера, не втратив КМДА і, що дивно, знову може діставати зі скрині президентські амбіції. Політичний ресурс мера Києва сьогодні дозволяє Віталію Кличку перебувати в списку реальних претендентів на посаду глави держави, зазначають "Вести". Плюс 12 позицій в рейтингу і стрибок на 10-те місце – здається, цей рік був для старшого Кличка вельми вдалим.

* * *

Згадаймо кількома словами про тих, хто опинився не на перших ролях. Як вже було сказано, прем'єр Шмигаль став тільки 12-м, олігархи Коломойський і Пінчук - 13-м і 18-м відповідно. А Геннадій Боголюбов і зовсім впав у сьомий десяток.

Відразу на 14-те місце залетів міністр охорони здоров'я Степанов. Дивно, адже він загалом нічого на посаді не вирішував. Навіть його думку щодо локдауну Банкова відправила далеко і прямо. А сьогодні він і зовсім може втратити крісло, оскільки накопичив занадто багато негативу.

16-те місце дісталося митрополиту Онуфрію - він найвпливовіший церковний діяч України. Епіфаній тільки 56-й. На 25-му місці (+5 позицій) розташувався боксер Олександр Усик. Як би його не критикували ура-патріоти, але Сашко має тверду позицію та активно її відстоює.

Юлія Тимошенко втратила відразу 9 позицій і впала на 19-те місце. "Батьківщина" потихеньку скочується до ролі палички-рятівниці для партії президента. Як і "Опоблок" - ще один проект олігарха Ахметова. Лідера партії Вадима Новинського "Вести  поставили на 30-те місце – це на 10 позицій нижче, ніж рік тому. Що цікаво, глава найбільшої фракції парламенту Давид Арахамія в рейтингу тільки 41-й. Яскраве підтвердження того, звідки насправді керують "слугами народу".

Віктор Ружинський

Теги за темою
Володимир Зеленський епідемія коронавірусу Віктор Медведчук Віталій Кличко Петро Порошенко Дмитро Разумков
Джерело матеріала
loader
loader